Mehmet Ali Birand
 
DENKTAŞ, NE ZAMAN MARAZA ÇIKARACAK?
 
 

DENKTAŞ, NE ZAMAN

MARAZA ÇIKARACAK?

 

Ankara, KKTC Cumhurbaşkanı’nın tutumunu büyük bir merak, büyükte bir soru işaretiyle izliyor.

 

Sorulan soru da şu: Denktaş ne zaman maraza çıkaracak? (Maraza: Anlaşmazlık, çekişme, kavga)

 

Denktaş’ın, Annan planıyla çözüm istemediği herkes tarafından biliniyor. Zaten kendi de bunu saklamıyor. Tabii bu arada, “o zaman neden New York anlaşmasını kabul etti” diye sorgulayanlar da giderek çoğalıyor.

 

Ankara’da karar verme sürecine katılanlar (Hükümetten Dışişlerine, Genelkurmay’dan bürokrasinin ilgili kesimlerine kadar herkes) ikiye bölünmüş durumdalar.

 

Bir bölümü (Asker, Cumhurbaşkanlığı başta...) anlaşmanın mutlaka Denktaş tarafından imzalanmasını istiyor. Bu şekilde işlerin çok daha kolaylaşacağına, kavga çıkmadan sonuca gidilebilineceğine inanıyorlar.

 

Diğer bir bölümü, Denktaş olmasa da, çözümün büyük sorun yaratmayacağına inanıyor. Hatta, KKTC Cumhurbaşkanı’nın şimdi ayrılmasının işleri daha da kolaylaştıracağını ileri sürüyorlar.

 

Hükümet’in tercihi de Denktaş, ancak “olmazsa olmaz”  yaklaşımı yok. “Gittiği yere kadar gider, sonrasını da görürüz” deniyor.

 

Ancak herkesin merakı, Rauf Beyin oyun planı.

 

Ne zaman köprüleri atacak?

 

Ne zaman kavga çıkaracak?

 

KİMSE BİR ANLAŞMA

BEKLEMİYOR...

 

Ankara’da, Kıbrıs’taki görüşmeleri yakından izleyen ve içeriğine hakim konumda bulunanlar arasında kimse Denktaş-Papadopulos görüşmelerinden birşey beklemiyor. İki liderin kamuoyuna yansıttıkları yaklaşımlarından, bu durum zaten açıkça anlaşılıyor. Boş yere zaman harcıyorlar.

 

Sonra ne olacak?

 

20 gün sonra, 4’lü toplantı başlayacak.

 

Türkiye ve  Yunanistan’ın, en düşük Dışişleri Bakanları düzeyinde  ve iki toplum liderinin katılmasıyla  yapılacak bu görüşmelerden de büyük bir beklenti yok.

 

Ankara hazır, ancak genel seçimlerden sonra dahi  Atina’nın  Kıbrıs’ın geleceğini etkileyecek böylesine önemli bii anlaşmaya imza atmak istemeyeceği görüşü hakim.

 

Papadopulos’un giymek istemediği bir elbiseyi, yeni bir Yunan liderinin, Türkiye ile kolkola girip biçmesi ve Kıbrıs Rumlarına zorla giydirmesi çok güç görülüyor.

 

PEKİ, O ZAMAN

NE OLACAK?

 

O zaman geriye, BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın bütün boşlukları doldurması kalıyor. Annan’da bunu yapmaya hazır. Bu konuda kimsenin kuşkusu da yok.

 

O kadar ki, bırakın temel noktaları, bayrak veya Milli Marş dahil Türk ve Rum toplumlarının anlaşamadıkları her konuda kararı verecek. Üstelik kimsenin de gözünün yaşına bakmayacak.

 

Birleşmiş  Milletler çevrelerinden yansıyan duyumlara bakılacak olursa, Washington ve Brüksel’in bu defa çözümün  peşini bırakmaya niyetleri yok.

 

Durum böyle olunca da, BM Genel Sekreteri ABD  ve AB’den aldığı destekle, çözümü kağıda dökecek.

 

DENKTAŞ NE ZAMAN

HAREKETE GEÇECEK?

 

KKTC Cumhurbaşkanı’nın yarın Ankara Ticaret Odasında yapacağı gövde gösterilerini, önümüzdeki haftalarda daha da arttırması bekleniyor.

 

Ankara’nın hesaplarına göre, Denktaş referanduma gidilirken köprüleri atacak ve tam cepheden hücuma geçecek. Zira Cumhurbaşkanı’nın, bu sürecin ancak referandumda engellenebileceği inancında olduğu ileri sürülüyor. Referandumdan HAYIR oyu çıkabileceğinden emin göründüğü izlenimi var.

 

Ancak Ankara’nın bazı kesimleri hala, Denktaş’ın büyük bir mücadeleye girmeyeceği ve direnmeyeceği görüşüne inanıyorlar.

 

KKTC Cumhurbaşkanı’nın şu sıralarda Ada’da kamuoyu hazırladığı, Türkiye’de de yandaşlarını örgütlediği biliniyor. Buna rağmen, Denktaş’ın yine de Ankara’daki havayı koklayıp son kararını vereceğine inananlarda çok.

 

 

Anlayacağınız, bugünkü hava, büyük kavga’nın referandum sürecinde patlayacağı şeklinde.

 

Hükümet, bu olasılıklardan rahatsız değil.

 

Kıbrıs kararının New York’ta alındığını,  çözüm güvencesinin BM Genel Sekreteri ile yapılan toplantıda kesinleşeceğine dikkat çeken Başbakan ve Dışişleri Bakanı kendilerinden çok eminler.

 

Geri adım atmaya hiç niyetleri olmadığını da artık açıkça söylüyorlar.

 

Sonuç olarak, Kıbrıs görüşmelerini izlemenin artık hiç bir ilginç yönü kalmadığı apaçık ortada...Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…