Mehmet Ali Birand
 
ÇOK RİSKLİ BİR ADIM OLMAYACAK MI?
 
 

ÇOK RİSKLİ BİR ADIM

OLMAYACAK MI?

 

·        BDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması, hemen aklımıza o eski görüntüleri getiriyor. Başbakan’ın, arka arkaya gelecek seçimler öncesinde böyle bir karar almasının altında neler olabilir?

 

   ÇOK RİSKLİ BİR ADIM

OLMAYACAK MI?

 

Başbakan, BDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılma olasılığını ilk defa ortaya attığında, en yakınındakiler dahi, biz gazetecilere "Başbakan kamuoyundaki duyarlığı hafifletmek için bunu söyledi. Göreceksiniz sağduyu galip gelecektir" demişlerdi.

  

Anlaşılan, Başbakan bu konuyu aklına koymuş.

  

PKK'lılarla kucaklaşan BDP'li 9 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması artık gündemde. İstese üstünde fazla durmaz ve dosyalar Anayasa Komisyonu raflarında kalabilirdi.

  

Hayır, ısrarla gündemde tuttu.

  

Beni korkutan, BDP'lilerin yargılanıp hapse girmelerinden sonraki gelişmeler.

  

PKK'nın terörü arttırması, sokakların ateş topuna dönmesi, büyük kentlerin sürekli gösterilerle sarsılması ve Güneydoğu'da büyük gösterilerin başlatılması...

  

Kürt siyasetçilerin meclisten çıkarılıp hapse atılması, dışarıda da çok aleyhte yankı yapacak. İstediğimiz kadar yaptıklarının yasalara aykırı olduğunu söyleyelim, böyle bir gelişmeyi anlatmak imkansızdır.

  

Özetle, PKK'nın eline hem içeride hem de dışarıda, iyi bir propaganda imkanı geçecektir. Bunu da sonuna kadar kullanacaklardır.

  

Ayrıca bu adım önümüzdeki yerel seçimlerde Ak Parti oylarına da ters etki yapmayacak mı? PKK dışında kalan Kürt oyları kaçmayacak mı?

  

Mutlaka Başbakan da bütün bu sakıncaların farkındadır.

  

Peki o zaman neden bu adımı atıyor?

  

Kafasının ardında mutlaka bir hesap vardır. Attığı her adımı nabız yoklamalarıyla izleyen Erdoğan, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Kürt sorununda da acaba bir sürpriz mi hazırlıyor?

  

Yakın çevresi ilginç sinyaller vermeye başladı.

  

Yarın, Başbakan'ın bu yaklaşımını sizlerle paylaşacağım.

 

Bir şeyler oluyor...

  

 

ASIL BAŞBAKAN BİZİ

MERAKLANDIRDI...

  

Uzun zamandır şu ünlü Dolmabahçe görüşmesini tartışır dururuz. Aman Allahım, öyle komplo teorileri üretildi ki işin ucu kaçtı. Hatırlayın, o dönemde Genelkurmay başkanı olan Büyükanıt Ak Parti iktidarını sert şekilde eleştiriyor, ardı ardına konuşmalar yapıyordu. Gergin bir hava vardı.

  

Dolmabahçe'deki görüşmeden sonra ise, Büyükanıt birden bire eleştirilerini kesmişti. O zaman da kamuoyunda "Ne oldu da, Genelkurmay Başkanı tutum değiştirdi" tartışması başladı.

  

Hele bu görüşme sonrasında Başbakan "Orada konuşulanlar ölene kadar bende kalacak" deyince, bu defa meraklar daha da arttı. Gerçekten de hiçbir şeyin pek gizli kalmadığı bu ülkede, Erdoğan- Büyükanıt görüşmesi hiç sızmadı.

  

Sızmadıkça, meraklar daha da arttı.

  

Durum böyle olunca da herkes roman yazar oldu.

  

Örneğin, Başbakan elinde dosyalarda gitmiş ve "Eğer demeçlerinizi kesmezseniz, sizin yolsuzluk dosyalarınızı yargıya veririm" demiş. Genelkurmay Başkanı da korkmuş! Ya da Başbakan emekliye ayırmakla tehdit etmiş!!!

  

Anlayacağınız, birbirinden fantastik hikayeler dinledik.

 

Bütün bu süreçte de, ne Erdoğan ne de Büyükanıt düzeltme yapmadılar. Sessizliklerini korudular. "Normal devlet işlerini konuştuk" demekle yetindiler. Ancak inandırıcı olamadılar.

  

İşte bu günlere böyle geldik.

  

Bir ara, Başbakan'ın, TBMM Darbeler Komisyonu’na yolladığı yanıtlarla, Dolmabahçe görüşmesi hakkındaki spekülasyonu bitirip farklı bir açıklama yapacağını sandık. O da olmadı. Aksine, Başbakan bu görüşmeyle ilgili tartışmaları çok abartılı bulduğunu söyledi ve medyayı suçladı.

  

Bence, eğer gerçekten bir spekülasyon varsa, bunun gizli sorumlusu Başbakan'dır. Görüşme sonrasında, konuştuklarının “Mezara kadar gideceğini” söylemese, bizler de bu kadar merak etmezdik.

  

Öyle değil mi?

 

 

TİLDA’NIN

OYUNNAME’Sİ

 

Tilda Tezman “Nişantaşında telaşlı bir heyecan içinde” diye sosyete dergilerinde sık sık gördüğümüz bir isimdir. Ama Tilda’nın çok az kişinin bildiği bir dünyası vardır: Fransa’da Grenoble Üniversitesi mezunu bir kimya mühendisidir. New York’ta filmcilik okumuştur ve müthiş bir tiyatro izleyicisidir. Her yıl yurt dışında tiyatro turu yapar; matine, suare tiyatro gezer. Onları yazar, bizlere heyecanla anlatır. İşte bu gezilerin ürünü olan bir kitap yazdı Tilda. Adı “Oyunname”. Gördüğü eserlerden 189 adet seçmiş ve onları bizlerle paylaşmış. Çok şık “masa üstü” bir kitap yaratmış. Yurt dışında tiyatroya   gidemeyen veya gitme alışkanlığı olmayan insanlar için müthiş bir kaynak oluşturmuş.

 

Teşekkürler Tilda!Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…