Mehmet Ali Birand
 
KARŞIMIZDA, FARKLI BİR AĞAR VAR...
 
 

KARŞIMIZDA, FARKLI

BİR AĞAR VAR...

 

Mehmet Ağar, Doğru Yol Partisi’nin başına geldiğinde genel kanı “Eski polis müdüründen lider olur mu?” şeklindeydi. Ağar’ın geçmişi, yeni siyasetçi kimliğini zedeliyordu. Polis müdürlüğü yapması, ardından Emniyet Müdürlüğü ve özellikle Susurluk ile ilişkilendirilmesi onu gölgeliyordu.

 

Ağar bunlara aldırmadı.

 

Karınca gibi çalıştı. Diğerleri Ankara’da otururken, o Anadolu’yu karışladı. ANAP ile pazarlığını da zamanlı yaptı ve işi bitirdi.

 

Bugün karşımızda çok farklı bir Ağar var.

 

Gazetelerde olsun, çıktığı TV programlarında olsun yelpazenin merkezinde, hatta sağında olduklarını iddia eden liderlere oranla çok değişik görüşler ortaya atıyor.

 

Kökeni güvenlikçi; asker ile ilişkileri çok iyi olmasına rağmen, körü körüne askeri bir dil kullanmıyor.  Korkmadan askeri darbeye karşı çıkabiliyor. İktidar olduğu zaman, askerin ağırlıklı şekilde politikaları şekillendirmesine karşı çıkacağını söyleyebiliyor.

 

Kürt sorununda da çok cesur adımlar atıyor. Doğruları konuşabiliyor. Sloganların esiri olmuyor. “Terörle mücadele, hep asker ve polise bırakılmış, asıl önemli olan, terörist üreten mekanizmaların ortadan kaldırılmasıdır. Dağdaki kadroların, yaylaya indirilmesidir” diyebiliyor. (Sabah 29 Mayıs Salı. Muharrem Sarıkaya’nın söyleşisi)

 

Türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasını ancak devlet dairelerinde yasaklanmasını savunabiliyor.

 

Ağar’ın, bir yandan kavga etmeyen bir muhalefet stili var ki, gerilimi sevmeyen kesitlerin çok hoşuna gidiyor. Erdoğan ile köprüleri atmadığı için, AKP çoğunluk kazanamadığı takdirde de, olası veya uyumlu bir koalisyon ortağı gibi görünüyor.

 

Mehmet Ağar’ın Erkan Mumcu ile birlikte oluşturduğu DP, merkez sağda önemli bir boşluğu doldurmaya aday. Nasıl dolduracak ve oylarını Meclis’e nasıl yansıtacak ancak seçimlerden sonra belli olacak. Anketlere bakılırsa, DP barajı geçen partiler arasında sayılıyor. Ancak dikkatli olmak gerekir, zira yüzde 20’lik bir kararsızlar kitlesi var ki, sonucu asıl bunlar etkileyecek. Son haftaya kadar da, bu kesimin ne yapacağı kolay kolay belli olmaz.

 

Ağar- Mumcu ikilisini bekleyen ilk tehlike, bu günlerde saptamaları gereken aday listeleridir. Eğer listeler eski dost-akraba, kıramayacakları isimlerle doldurulur, gerçekten oy kazanacaklar göz ardı edilirse, DP daha ilk denemesinde tökezler.  Aday listeleri bu ikilinin en önemli deneyi olacak.

Ağar’ın kaptanlığındaki DP, Türkiye’nin istikrarı açısından önemli bir rol oynamaya hazırlanıyor. Geçmişindeki terörle mücadele ve laik cumhuriyete bağlılığı, Ağar’a yeterli güvenceyi sağlıyor. Geriye, partisini halka iyi tanıtması kalıyor...Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- Hadi bir defa başladık...
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…