Mehmet Ali Birand
 
KAÇ BAŞLIK ASKIYA ALINIRSA NE OLUR?
 
 

KAÇ BAŞLIK ASKIYA

ALINIRSA NE OLUR?

 

Müzakerelerin tümünün askıya alınması, bu sürecin dondurulması anlamına gelir. Yani üyelik görüşmeleri kesilmiş olur. Bu siyasi anlamda tam bir kopmadır.  Belirli sayıda başlığın askıya alınması ise, müzakere sürecinin devamıdır. Bu iki olasılık arasında çok önemli bir fark vardır. Dolayısıyla, tren kazasının önlenmiş olması, müzakere sürecinin devamı anlamına gelmektedir.

 

Peki, belirli sayıda müzakere başlığının askıya alınması ne anlama gelecektir? Müzakeler üstünde ne oranda olumsuz etki yapacaktır?

 

Bu olasılığı iki ayrı açıdan değerlendirmek gerekir.

 

1.TEKNİK AÇIDAN ele alındığı taktirde, 35 müzakere başlığından bazılarının askıya alınmasının bir sakıncası yoktur. Yeter ki,  Türkiye, askıya alınma sürecinde, bu başlıkların içini doldurabilsin. Daha açık bir ifadeyle:

 

Örneğin, Ulaştırma başlığının askıya alındığını varsayalım. Bu başlık daha önce “taramadan” geçtiği için, Türkiye ile AB arasındaki farklar yani, Türkiye’nin AB düzeyine gelebilmesi için neler yapması gerektiği biliniyor olacak. Bu başlık askıya alınsa dahi, askı süresince Türkiye farkları ortadan kaldırabilir. Başlık tekrar müzakereye açıldığında, Türkiye hazır olacağından dolayı, hiç zaman kaybedilmeden görüşme tamamlanabilir.

 

Bu işin teknik yönü, ancak bir de siyasi yönü var.

 

2.SİYASİ YÖNDEN ise, 2-3 başlıktan fazlasının, özellikle 10-15’inin askıya alınması, Türkiye’yi hemen her yönden yaralar. 35 başlıktan birkaçı sorun yaratmaz. Ancak, Fransa’nın istediği gibi 10-15 başlığın birden askıya alınması, hem içerde hem de dışarda AB’nin Türkiye’yi cezalandırması” şeklinde algılanacaktır. Askıya alınan başlık sayısı arttıkça, bu izlenim daha büyüyecek, Türkiye’de toplumun inancı ve desteği daha da düşerken, dışarda da  Türkiye’nin tam üyeliğinin uzaklaştığı izlenimi yaygınlaşacaktır. Türkiye-AB ilişkileri yaralı ördeğe benzeyecek, müzakere süreci heyacanını, kamu ve özel sektör ilgisini kaybedecektir.

 

Bu seçenek, müzakerelerin tümüyle askıya alınmasından daha ehven-i şer görülse dahi, askıya alınacak başlıkların sayısına göre, aynı zararı verebilir.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…