Mehmet Ali Birand
 
PAPA GEZİSİ NEDEN ÖNEMLİ?
 
 

 

PAPA GEZİSİ

NEDEN ÖNEMLİ?

 

Papa’nın 28 Kasım günü başlayacak 4 günlük Türkiye gezisi, neresinden bakarsanız bakın, bu ülkenin hem uluslararası ilişkileri, hem de kendi iç dengeleri açısından son derece önemlidir. Son 40 yıldır iki Papa ziyareti yaşadık ancak hiçbirinde sorun yaşanmadı. Bu defaki gezi ise, açıklandığı günden bu yana, giderek artan bir gerilim havası estiriyor. Bunun önemli bir bölümü dışardan, diğer bir bölümü de içerden kaynaklanıyor.

 

11 Eylül sonrasında, ne kadar görmezden gelinse dahi, Hıristiyan-İslam çatışması her gün biraz daha yaygınlaşıyor.  Eskiden hangi sorunun altına baksak, karşımıza sol-sağ çatışması çıkardı; bugün İslam-Hıristiyan çatışması çıkıyor. İslam adına teröre başvuran, insan öldürenler ile Hıristiyan güçler çarpışıyor. Bosna’dan, Çeçenistan’a, Filistin’den Afganistan’a, Irak’tan İngiltere ve Türkiye’deki bombalama olaylarına kadar, son 20 yılımız giderek artan bir çatışma içinde geçiyor. Hıristiyan dünyası, Müslümanlar’ı birer terörist gibi görüyor. El Kaide’nin başını çektiği Siyasal İslam da, her fırsatı değerlendiriyor.

 

Böyle bir ortamda, Vatikan’ın başına da 16. Benedict gibi son derece muhafazakar bir Papa geçti. Son konuşmasıyla İslam dünyasını ayağa kaldıran o Papa böyle bir ortamda,  Türkiye’ye geliyor. Son derece tehlikeli, riskli bir ziyaret olacak.

 

Üstelik, bu geziyi mahvetmek isteyenlerin sayısı da az değil. Her birinin ayrı bir niyeti var. Kimi, Türkiye’yi uluslararası alanda karalamak, kimi AB’den biraz daha uzaklaşmasını sağlamak, kimi de iç dengelerimizi bozmak için kolları sıvıyor. Her biri Türkiye’yi zor bir sınava sokmaya hazırlanıyor. Özetle, ülkemiz müthiş bir testten geçecek.

 

Gezi olaysız biterse, derin bir nefes alacağız.

 

Olayı geçerse, uluslararası medya’da “Türk’ler Papa’yı kovaladı” veya “Türkiye, AB kapısına bir kilit daha attı” manşetleri göreceğiz. Türkiye’nin iddia edildiği gibi hoşgörülü bir ülke olmadığı yazılacak. Kültürler arası çatışmanın Türkiye’de patlama yarattığı anlatılacak. Dünya TV’leri, Papa’ya karşı gösterilerle dolacak. Avrupa Birliği’nde yerimiz bulunmadığını iddia edenlerin sayısı artacak.

 

İşte size iki olasılık... Seçmesi size ait.

 

Kimlerin bu ülkeye kötülük  edeceğini göreceğiz. İster din adına, ister başka gerekçeyle, bu geziye gölge düşürecek olanların, bu ülkeyi sevmediklerini, aksine kötülüğünü istediklerini anlayacağız.

 

Papa ziyareti, herkes için önemli bir test olacak.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…