Mehmet Ali Birand
 
AĞAR KORKUP KAÇMADI...
 
 

AĞAR KORKUP

KAÇMADI...

 

Mehmet Ağar, çok ilginç bir değişim gösteriyor.

 

Hayatının büyük bölümünü, Derin Devlet diye adlandırılan bir kavram ve bu kavramın içine sokulan kurumlarda yaşayarak geçirmiş bir insan. PKK ile mücadeleyi anlatan eski kitaplar açıldığı zaman her sayfasında, dönemin her resminde karşılaştığımız, Türk polisi ve Türk Silahlı Kuvvetleriyle özdeşleşmiş bir isim.

 

Ağar DYP liderliğine geldikten sonra da bir süre geçmişinin gölgesinde  görüldü. Ancak ne olduysa, son dönemlerde önemli bir değişime girdi.

 

Önce “Benim başbakanlığımda asker konuşamaz” dedi. Aslında, söylemek istediği “Ben ülkeyi o kadar iyi yöneteceğim ki, askere söyleyecek söz kalmayacak”  idi. Ancak farklı okundu. Ardından, PKK’nın lider kadrosu ve cinayet işlemiş olanların dışındakilere siyaset yapma serbestisi  sağlanması gerektiğini söyledi.

 

Bunlar, eski Ağar’dan duymaya alışmadığımız sözlerdi. Ayrıca, son derece önemli, çok kişinin telaffuz etmeye yanaşmadığı gerçeklerdi.

 

Tepki gecikmedi. Gariptir ancak ilk sert yanıt CHP liderinden geldi. Asıl beklenen ise, Askerin ne diyeceği idi. O da fazla gecikmedi. Org. Büyükanıt’dan, dolaylı biçimde sert bir yanıt çıktı. Açıkça, Ağar’ı tersledi.

 

Hepimizin beklentisi, Mehmet Ağar’ın “sözlerinin yanlış anlaşıldığını, katiyyen böyle sözler etmediğini, medyanın çarpıttığını” açıklamasıydı. Eski Mehmet Ağar, böyle yapardı. Eski bazı liderlerin, kazara askere ters düşecek bir demeç verip, ardından  komutanlardan fırça yiyince nasıl çark ettiklerini hepimiz bildiğimiz için, bu listeye bir yenisinin eklenmesini de normal karşılamaya hazırdık.

 

Ancak böyle birşey olmadı.

 

Ağar herkesi şaşırttı. Yelkenleri indirmedi. “Yanlış anlaşıldığını” söyledi, ancak bunu, sözlerini inkar etmek için değil, yanlış anlamaları ortadan kaldırmak için yaptı. Genelde, açıklamalarının arkasında durdu.

Ağar’a, bu açılımı pişman ettirmeye çalışacağımıza, DYP lideri gibi bir siyasinin dahi, yeni  arayışlara girmesinin ne kadar önemli olduğuna dikkat edelim... Ağar bize başka şeyler  söylemeye çabalıyor. Çok iyi bildiği kırmızı çizgilere rağmen böyle hareket ediyorsa, bizim de bu insana kulak vermemiz daha yararlı olmaz mı?Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- Hadi bir defa başladık...
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…