Mehmet Ali Birand
 
WOLFOWİTZ :CARİ AÇIĞA DİKKAT EDİN
 
 

WOLFOWİTZ :CARİ

AÇIĞA DİKKAT EDİN

 

Paul Wolfowitz  Irak harekatının en önde gelen isimlerinden biri. Türkiye’yi en iyi tanıyan kişi. Tezkerenin reddedilmesinden sonra, Washington’daki havayı en sivri şekilde yansıtan isim.

 

Wolfowitz, bugün Dünya Bankasının başında.

 

Washington’da Sakıp Sabancı ödüllerinin dağıtıldığı gün onur konuğu idi. Ardından da karşıma oturdu ve ekonomi konuştu. Türkiye’de bizler  piyasalarda krizden söz ediyoruz. Wolfowitz ise Türkiye’yi ekonomik açıdan güçlü görüyor. Tek kuşkusu, önümüzdeki seçimler.

 

Seçim, seçimsizlikten çok daha iyidir. Ancak seçimler bizi daima kaygılandırır. Zira hükümetler seçim kampanyalarında gerçekçi olmayan sözler verirler. Umarım Türkiye’de bu durumla karşılaşmayız. “

 

Peki, son dönemde en çok tartışılan cari açık Türkiye açısından bir tehlike durumuna girdi mi?

 

Wolfowitz EVET diyor. Artık önlem alma zamanı. “Türkiye cari açığına dikkat etmelidir. IMF bu konuda Türkiye’ye yol gösteriyor. Cari açık büyüdü. IMF’te bu açığın büyümesinden dolayı kaygı duyuyor.”

 

Diğer bir tartışma konusu.

 

IMF’li mi yaşayalım, yoksa Brezilya gibi IMF’e borcumuzu ödeyip IMF’siz mi yolumuza devam edelim?

 

Böyle yapıp belki kendinizi iyi hissedebilirsiniz. İşte  başardım, diyebilirsiniz. Ancak,  IMF’ten istediğiniz gibi harcama  yapmak için ayrılmak istiyorsanız, bu yola gitmeyin. Disiplini sevmediğiniz  veya disiplinden kurtulmak için IMF’e borcu ödeyip kurtulalım diyorsanız, yapmayın.”

 

Gelelim faizsiz bankacılığa veya İslami Bankacılık. Şimdiki yeni moda. Kapitalist sistemin tepesinde oturan Wolfowitz’e bunu sordum. Faizsiz bankacılık tutar mı?

 

Bence piyasalar buna karar verecektir.  İnsanlar karar verecektir. Geçenlerde  Endonezya’daydım. Konuştuğum kişiler genelde bu sisteme kuşkulu bakıyorlar. Çin’li Deng Cia Pung’un bir lafı vardır : Kedi ister siyah ister beyaz olsun. Önemli değildir. Önemli olan fareyi tutmasıdır, demiştir. Kominizm ile kapitalizmi karşılaştırırken söylemiştir. İslami Bankacılığıda göreceğiz. Bakalım fareyi yakalayabilecek mi? Yani insanlara para kazandırabilecek mi?”

 

Bizim bu halimiz ne olacak? Kısa bir süre öncesine kadar petrolün variline 20-30 dolar ödüyorduk. Bugün 70 doları buldu. Yarın Amerika İran’ı vurursa, petrolün varili 100 doları bulursa Türkiye ne yapacak? Wolfowitz “daha kötü günlere hazır olun” diyor.

 

Benim edindiğim izlenim şu ki, petrol ve gaza olan talep giderek büyüyecek. Avrupa, Çin, Hindistan ve Türkiye gibi büyüyen ülkelerin ihtiyaçları artıyor. Şimdiden kendimizi bugünkünden daha pahalı enerji fiyatına hazırlayalım. Artık ciddi şekilde  enerji tasarrufunu düşünelim, yeni enerji kaynakları düşünelim.”Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…