Mehmet Ali Birand
 
MEHMET ALİ İRTEMÇELİK’İN ÖNEMLİ GİRİŞMLERİ…
 
 
AVRUPA BİRLİĞİ VE İNSAN HAKLARINDAN SORUMLU DEVLET BAKANI M.ALİ İRTEMÇELİK,  ÜLKEMİZ AÇISINDAN SON DERECE ÖNEMLİ  BİR İLK’E İMZA ATTI.

ZAMANINDA PARYA MUAMELESİ YAPILAN, YERDEN YERE VURULAN İNSAN HAKLARI DERNEKLERİNİ “DEVLET” OLARAK YANINA ALDI.

KAPILARINI AÇTI.

KONUŞMASINDAN BAZI BÖLÜMLERİ ALDIM.

SORARIM SİZE, BU SÖZLERİN ALTINI İMZALAMAZ MISINIZ?

“GÜNÜMÜZDE. ÜLKELERİN, ULUSLARIN GELİŞMİŞLİK DÜZEYLERİ İRDELENİRKEN GÖZÖNÜNDE BULUNDURULAN ÖLÇÜTLER ARASINDA “HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞܔ, “DEMOKRASİ” VE “İNSAN HAKLARI”’NIN GİDEREK  DAHA ÖNCELİKLİ BİR KONUM KAZANMAKTA OLDUĞUNU GÖZLEMLEMEKTEYİZ. BUGÜN ARTIK BU ÜÇ KAVRAMDAN HER BİRİ DİĞER İKİSİ YÖNÜNDEN “ONSUZ OLMAZ” KOŞUL NİTELİĞİNDEDİR.”

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ, DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI AÇISINDAN  EKSİKLİKLERLE MALUL; BUNUNLA BERABER, YARINLARINDA  BUGÜNLERİNİ ARAMAK DURUMUNA DÜŞMEK İSTEMEYEN, YARINLARININ BUGÜNLERİNDEN DAHA AYDINLIK OLMASINI İSTEYEN ULUSLARIN BU SORUNLARIYLA AÇIKKALPLİLİKLE  YÜZLEŞMELERİ BİR ZORUNLULUKTUR. BU ZORUNLULUK TÜRKİYE’MİZ  İÇİN DE GEÇERLİDİR.”

“BİZ TÜRKİYE’YİZ. EVET, KÜÇÜMSENMEYE GELMEYECEK SORUNLARIMIZ VAR. VE,  21. YÜZYILIN EŞİĞİNDE, BİZE SORUNLARIMIZLA YÜZLEŞME CESARETİNİ VEREBİLECEK; SORUNLARIMIZI AŞMAMIZDAN  FAZLASINA  YETECEK BİR YAŞAMIŞLIĞIMIZ, ÖDEMİŞLİĞİMİZ, ÖĞRENMİŞLİĞİMİZ VAR.”

“UZUN TARİHİMİZ  BOYUNCA BİRÇOK  ÇETİN SINAVDAN  BİRBİRİMİZE KENETLENEREK YÜZAKIYLA ÇIKTIK. BU KEZ DE ÖYLE  OLACAK. ÇÜNKÜ, TÜRKİYE’NİN İNSANI, TOPLUMU VE DEVLETİYLE İKİNCİ SINIFLIĞI KABUL ETMESİ  DÜŞÜNÜLEMEZ. BUNA İZİN VERİLEMEZ, VEREMEYİZ.”

“BU ÜLKE SOKAKTA BULUNMADI. ELLERİN BİZE HEDİYE DE DEĞİLDİR. BU ÜLKE YANLIZCA BAĞIMSIZ YAŞAMA  AZMİMİZİN DEĞİL; BARIŞ İÇİNDE UYUM İÇİNDE. UYGARCA YAŞAYIP, YÜCELME ORTAK  İRADEMİZİN ESERİDİR. BURASI DOGMALARIN; FİKRİNİ BU TOPRAKLARDAN ALIYOR OLAMAYACAK KARŞILIKLI SAFLAŞMALARIN, KAVGALARIN, DARGINLIKLARIN ÜLKESİ DEĞİLDİR. TÜRKİLE, YUNUS’UN HÜMANİZMASININ, MEVLANA’NIN BİLGELİĞİNİN, ATATÜRK’ÜN AYDINLATTIĞI UYGARLIK UFUKLARININ ÜLKESİDİR.”

“EVET, YARALIYIZ VE BİR KISMI KENDİ  HATALARIMIZDAN. İYİLEŞECEĞİZ VE HEPSİ BİZDEN OLACAK.”

“FARKLILIKLARIMIZDAN KORKMADAN, FARKLILIKLARIMIZLA KORKUTMADAN, CUMHURİYETİZİMİ EKSİKSİZ BİR DEMOKRASİ İLE TAÇLANDIRARAK HUZUR BULACAĞIZ.”

“BU ÇAĞDAŞ DEĞERLER BÜTÜNÜNÜN YÜKSELİŞİ TARİHİMİZİN HAYLİ SIKINTILI ONYILLARINA RASTGELDİ. ARALARINDA ÜLKEMİZİN EN SEÇKİN BAZI İSİMLERİNİN DE BULUNDUĞU BEŞBİNDEN FAZLA İNSANIMIZI YİTİRDİĞİMİZ; ANIMSANMASI DAHİ ÜRKÜNTÜ VE MAHÇUBİYET DUYGUSU VEREN BİR DÖNEMİN KAÇINILMAZ REFLEKSLERİYLE, SIĞINIRCASINA KABUL ETTİĞİMİZ BİR ANAYASAMIZ VAR…HEMEN AKABİNDE, 1984’TEN BAŞLAYARAK MARUZ  KALDIĞIMIZ; ALDIĞI DIŞ DESTEKLE ZAMAN İÇİNDE  BÜYÜK BİR ULUSAL TEHDİT HÜVİYETİ  KAZANAN BÖLÜCÜ PKK TERÖR܅ VE BU SÜREÇ İÇİNDE, DOĞAL OLARAK, KAÇINILMAZ  OLARAK, SAVUNMA GÜDÜLERİMİZİN HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ, DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI ALANLARINDAKİ PROFİLİMİZDE OLUMSUZ ETKİLER, SONUÇLAR DOĞURACAK BİÇİMDE ÖN PLANA  ÇIKMASI…

“ 2000 Lİ YILLARA GİRİLİRKEN, KENDİMİZİ HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ, DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARININ OLUŞTURDUĞU ÇAĞDAŞ DEĞERLER BÜTÜNÜNÜN KÜRESEL ÖLÇEKLİ BOY AYNASINDA SEYREDİP; NEREDE, NELERİN VE NASIL YAPILMASI GEREKTİĞİ ÜZERİNDE KAFA YORARKEN BU ARKA PLANI GÖZDEN KAÇIRMAMAK HERHALDE GÜVENİLİR BİR ROL GÖSTERİCİ OLACAKTIR.”


Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…