Mehmet Ali Birand
 
SOLANA, TÜRKİYE'Yİ YERE GÖĞE KOYAMIYOR
 
 
ŞU SIRALARDA EN ÇOK ARANAN KİŞİLERDEN BİRİ NATO GENEL SEKRETERİ XAVİER SOLANA.

KOSOVA'NIN BOMBARDIMANI 50 İNCİ GÜNÜNE GİRDİ VE HALA MİLOSEVİÇ'TEN SES YOK.

SOLANA İLE BRÜKSEL'DEKİ NATO KARARGAHINDA GÖRÜŞTÜM. BUGÜNE KADAR  SAYISIZ NATO GENEL SEKRETERİ İLE KARŞILAŞMIŞIMDIR. HİÇBİRİ SOLANA GİBİ  RAHAT, ETRAFINDAKİ İNSANLARLA KOLAY  İLİŞKİ KURAMAZLARDI. DEĞİŞİK BİR GENEL SEKRETER. YETKİLERİ DE ÇOK GENİŞ, BAŞKAN CLİNTON'UN GÜVENİNE SAHİP. ADETA ONUN ADINA KONUŞABİLEN BİR İNSAN.

SOLANA İLE SÖYLEŞİMİZE "BOMBARDIMANIN NERESİNDEYİZ?" DİYE BAŞLADIK.

"YOLUN YARISINI GEÇTİK VE SONUNA GELİYORUZ" DEDİ.

GERÇEKTENDE NATO'DAKİ SİYASİ VE ASKERİ KANAT, BOMBARDIMANLARIN SONUCUNDAN ÇOK MEMNUN. KAMUOYUNDAKİ SİNİRLİLİK ORADA HİSSEDİLMİYOR. 

SOLANA'YA GÖRE "MİLOSEVİÇ GİDEREK ZAYIFLIYOR. EKONOMİK YÖNDEN OLSUN, SİYASİ VE ASKERİ  YÖNDEN OLSUN, SIRP LİDERİ ARTIK  YOLUN SONUNU GÖRÜYOR."

PEKİ, DAHA NE KADAR SÜRECEK?

MİLOSEVİÇ'İN TUTUMU BÖYLE OLDUĞUNA  GÖRE, BOMBARDIMAN AĞUSTOS-EYLÜL AYINA KADAR DEVAM EDER Mİ?

YANITI ÇOK NET…

"KESİN BİR TARİH VEREBİLMEK ÇOK GÜÇ. ANCAK MİLOSEVİÇ'İN  AĞUSTOS-EYLÜL KADAR  DİRENEBİLECEĞİNİ SANMIYORUM. EĞER BİZ TUTUMUMUZDA ISRAR EDERSEK, BU TARİH  DAHA DA  YAKINLAŞABİLİR. BİZİM HEDEFİMİZ ÇOK HEDEFLERİMİZ ÇOK AÇIK VE NETTİR.

1. ARNAVUTLARA KARŞI GİRİŞİLEN ETNİK TEMİZLİĞİN DURDURULMASI,
2. KOSOVA'DAKİ TÜM SIRP ASKER VE POLİSİNİN BÖLGEYİ TERK ETMESİ. 
3. GÖÇMENLERİN TEKRAR EVLERİNE GERİ DÖNÜŞLERİNİN SAĞLANMASI,
4. KOSOVA'YA ULUSLARARASI BİR GÜVENLİK KUVVETİNİN YERLEŞTİRİLMESİ
5. KOSOVA'NIN KENDİ KENDİNİ YÖNETMESİNE DAYALI YENİ BİR STATÜNÜN SAPTANMASI.

ŞİMDİ, BİZİM HEDEFLERİMİZ ÇOK AÇIK OLDUĞU İÇİN BOMBARDIMAN DAHA ETKİLİ SÜRDÜRÜLEBİLİYOR.


MİLOSEVİÇ, BEKLEDİĞİNİZDEN
DAHA MI ÇETİN CEVİK ÇIKTI?

NATO'DA MİLOSEVİÇ'İN HALA DİZ ÇÖKMEMESİ RAHATSIZLIK YARATIYOR. BEKLENENDEN DAHA ÇETİN CEVİZ ÇIKTIĞINA İNANILIYOR.

GENEL SEKRETERE  BU SORUYU SORDUM.

PEK RENK VERMEDİ…

"MİLOSEVİÇ'İN NASIL BİR İNSAN OLDUĞUNU ÇOK İYİ BİLİYORDUK. BOSNA KRİZİ SONRASINDA DENEYİMİMİZ  OLDU.  HATIRLAYACAKSINIZ, 1995 DAYTON ANLAŞMASINA KADAR BİRKAÇ DEFA BOMBARDIMAN YAPMAK ZORUNDA KALMIŞTIK. ..YANİ, BU DEFAKİ BOMBARDIMANIN DA 24 SAAT SÜRMEYECEĞİNİN FARKINDAYDIK. HALKINI TERÖR ALTINDA TUTTUĞU İÇİN DİRENEBİLECEĞİNİ TAHMİN EDİYORUK. ASIL  YANILAN O OLDU. ZİRA BİZ ONDAN DAHA İNATÇI ÇIKTIK… ÜSTELİK, HERGEÇEN GÜN BİRAZ DAHA ZAYIFLIYOR.  HELM DE ÜÇ YÖNLÜ ZAYIFLIYOR. ASKERİ MEKANİZMASI ÇÖKTÜ. EKONOMİSİ TAM ANLAMIYLA ÇÖKTÜ VE POLİTİK YÖNDEN DE GİDEREK YANLIZLIĞA İTİLİYOR."

HEDEF MİLOSEVİÇ'İN
KENDİSİ Mİ?

BOMBARDIMANIN İLK GÜNLERİNDE NATO KORİDORLARINDAKİ EN ÖNEMLİ UNSUR, MİLOSEVİÇ'İN MUTLAKA ELEMİNE EDİLMESİYDİ. BOMBALARIN HEDEFİ OLARAK MİLOSEVİÇ GÖSTERİLİYORDU. HALA AYNI HEDEF SÜRDÜRÜLÜYOR MU?

"HEDEF MİLOSEVİÇ DEĞİL. HEDEF, ETNİK TEMİZLİĞİN BİR AN ÖNCE DURDURULMASI VE GERİ SAYIMIN BAŞLATILMASI. YANİ GÖÇMENLERİN EVLERİNE GERİ DÖNMELERİ."

HERŞEY İYİ DE, ORTADA NATO BOMBALARININ ÖLDÜRDÜĞÜ MASUM SİVİLLER VAR.  19 ÜLKEYE AİT , DÜNYANIN EN MUAZZAM ÖLÜM MAKİNASI İŞLİYOR. BUGÜNE KADAR 20 BİR SORTİ YAPTILAR VE 10 BİN BOMBA ATILDI BU ARADA, SIRPLARIN İDDİASINA GÖRE 200'Ü AŞKIN SİVİLDE ÖLDÜ. HELE BİR BOMBANIN ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİNİ VURMASI, ULUSLARARASI DENGELERİ BİLE ETKİLEDİ. BU MANZARA  AVRUPA'DA GİDEREK RAHATSIZLIK YARATIYOR.

BİZ, MİLOSEVİÇ GİBİ
MASUM İNSAN ÖLDÜRMEYİZ

SOLANA       , HEMEN HER GÜNÜNÜ BU TİP ELETİRİLERE YANIT VERMELE GEÇİRİYOR. 10 BİN BOMBADAN SADECE 6-7 TANESİNİN HEDEF ŞAŞMASININ SON DERECE DOĞAL  SAYILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ VE ŞÖYLE DEVAM ETTİ:

"HERŞEYİ YÜZDE YÜZ DOĞRU YAPAMAZSINIZ. BİZİM DOĞRU SAPTANMIŞ HEDEFLERİMİZ VAR. MİLOSEVİÇ'E EN DOĞRU ZARARI VERECEK ŞEKİLDE PLANLIYORUZ. ANCAK, ÇOK NADİR DE OLSA NATO'NUN PLANLAMADIĞI DURUMLARLA DA KARŞI KARŞIYA KALIYORUZ. BİZ MASUM İNSANLARI HEDEF ALMIYORUZ. MİLOSEVİÇ, MASUM İNSANLARA HÜCUM EDİYOR. BİZ DEĞİL…"

MAB: BUNCA ZAMANDIR SÜREN BOMBARDIMANDAN YORULMADINIZ MI? AVRUPA KAMUOYUNDA DA SİNİRLİLİK İŞARETLERİ BAŞ GÖSTERİYOR.  SİVİLLERİN ÖLÜMÜ HERKESİ RAHATSIZ EDİYOR.

SOLANA: SİZİNLE AYNI FİKİRDE DEĞİLİM. AVRUPA KAMUOYU, MİLOSEVİÇ'İN  TUTUMU İLE  BİZİM TUTUMUMUZU AYNI KEFEYE KOYMUYOR. YAŞADIĞIMIZ ASRIN SONUNA GELİYORUZ. ARTIK KİMSE ETNİK TEMİZLİK İSTEMİYOR. KİMSE BÖYLESİNE BARBARLIK GÖSTERMEK İSTEMİYOR.


KARA HAREKATINA
TÜRKİYE  KATILACAK MI?

NATO, BİR TÜRLÜ   KARA HAREKATI LAFINI ETMEK İSTEMİYOR. BU İŞİN HAVA BOMBARDIMANI İLE HALLEDİLEMEYECEĞİ, MİLOSEVİÇ DİRENDİĞİ TAKTİRDE, KARA ORDULARININ HAREKETE  GEÇİRİLMEK  ZORANDA KALINACAĞINI HERKES BİLİYOR. ANCAK, RESMEN SÖYLEMEK İSTEMİYORLAR.

SOLANA DA "OLASI BİR KARA HAREKATI İÇİN PLANLARIN YAPILDIĞINI NATO'NUN CİDDİ BİR ÖRGÜT OLARAK HAZIRLIKLARINI HEP GÜNCEL TUTTUĞUNU, ANCAK BUGÜNKÜ STRATEJİSİNİN BOMBARDIMANA DEVAM EDİLMESİ ŞEKLİNDE SAPTANDIĞINI SÖYLEMEKLE YETİNDİ.

PEKİ,  TÜRKİYE'DEN NE BEKLENİYOR? TÜRKİYE'NİN KARA HAREKATINA KATKISI OLACAK MI?     


" TÜRKİYE'NİN BU KAMPANYAYA KATKISI SON DERECE ÖNEMLİ. SADIK BİR MÜTTEFİK OLARAK, HEM ASKERİ YÖNDEN, HEM DE İNSANİ YÖNDEN BÜYÜK KATKI YAPIYOR. ÇOK SAYIDA ASKER  BAĞLAMIŞ DURUMDA.  AYRICA, HERKESTEN FAZLA GÖÇMEN KABUL ETTİ. BU ARADA ARNAVUTLUK  VE MAKEDONYA'DA  GÖÇMEN KAMPLARI İNŞA EDİYOR.  BÜTÜN BU AÇILARDAN BAKILDIĞI ZAMAN , TÜRKİYE HARİKA BİR İŞ YAPIYOR… BİR KARA HAREKATI OLASILIĞI , GÖÇMENLERİN GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI İÇİN ORTAYA ÇIKCAK. BU DURUMDA DA, DİĞER ÜLKELER GİBİ, TÜRKİYE7NİN DE KATILACAĞINI UMUYORUM."

BU ARADA BİR DE, WASHİNGTON DORUĞUNDA BÜYÜK SORUN OLARAK ÖNÜMÜZE ÇIKAN ESDI (AVRUPA GÜVENLİK VE SAVUNMA KİMLİĞİ) KONUSU VAR. TÜRKİYE, AVRUPA'NIN YENİ KURULACAK OLAN SAVUNMA ÖRGÜTÜNÜN DIŞINDA KALMAK İSTEMİYOR. YENİ STATÜSÜNÜN "DIŞLANMA" İZLERİ TAŞIMAMASI GEREKİYOR.

SOLANA, BU KONUDA GÜVENCE VERDİ:

"TÜRKLERİN KAYGI DUYMALARINA HİÇBİR GEREK YOK. ESDI NATO İÇİNDE UZUN UZUN TARTIŞILDI. BİLİYORSUNUZ BUNUN KARARI 1996'DA ALINMIŞTI. SON WASHİGTON DORUĞUNDA DA GEREKEN GÜVENCELER VERİLDİ. BU ÖRGÜT, NATO'NUN İÇİNDE GERÇEKLEŞECEK. TÜRKİYE'Yİ RAHATSIZ EDİCİ HİÇBİR DURUM YOK".
Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- Hadi bir defa başladık...
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…