Mehmet Ali Birand
 
AKP TAM BİR İLETİŞİM CAHİLİ
 
 

AKP TAM BİR

İLETİŞİM CAHİLİ


Türk toplumu genelde iletişim özürlüdür. Birbirimize derdimizi anlatabilmek  veya yapmak istediklerimiz hakkında bilgi vermek alışkanlığımız yoktur. Aile içinde, hatta çalıştığımız müesseselerde aynı durumlarla karşılaşmaz mıyız? Bir servis aldığı kararı diğer ilgili servislere bildirmez,  “Ben neden ayağına  gideyim, onlar öğrensinler” tutumu takınır. Sonradan işler kötü gidince birbirlerini suçlarlar.


Aile içinde veya müessese  dahilindeki iletişimsizliğin zararları yine de sınırlı tutulabilir de, hükümetler ile toplum arasındaki iletişimsizliğin yarattığı tahribat çok başkadır.


T.C. Devleti genelde toplumuna tepeden bakar, küçümser, bundan dolayı da halka bilgi vermeye tenezzül etmez. Ancak, siyasi partiler ve hükümetlerin konumu farklıdır.  Onlar yetersiz bilgi verdikleri taktirde, gereksiz şekilde yara alırlar.


Şimdiye kadar iletişimi çok iyi olan bir siyasi parti ile karşılaşmadık, ancak en kötüler arasında bir sıralama yaparsak, karşımıza hemen AKP çıkar.


Toplum ile bir türlü iletişim kuramıyor.


Alacağı önemli kararları önceden medya ile paylaşıp, anlatmıyor. Birden bire ortaya çıkıyor ve “biz şunlara karar verdik” diyerek  karar taslağını  ortaya atıyor. Ardından büyük tepki ile karşılaşınca önce Başbakan medya’ya yükleniyor, sonra da tasarı geri çekiliyor.


Oysa, ne yapmak istediğini medya’ya önceden iyice anlatsa, tartışma olanağı sağlasa, ilgili taraflarla  yaygın şekilde temas edip, görüşlerini alsa, kamuoyu tepkileri bambaşka çıkar.


En son örneğini şu sıralarda yaşıyoruz.


Kuran kursları yönetmeliği yeni değildir. Haftalar öncesinden hazırlanmıştı. Amaç, kontrol dışı kuran kurslarını  denetime  almak, şikayetleri gidermekti. Oysa ters tepti.  Hükümet biraz dikkatli olsa, böylesine duyarlı bir konuyu sanki  gizlice kaçırmak  istiyormuş havası vermezdi.


İyi niyetle hazırlanmış olmasına rağmen, kamuoyu yeterince bilgilendirilmediğinden dolayı, toplumun bir bölümü tarafından kuşkuyla karşılandı. 


AKP’nin diğer partilere oranla iletişime çok daha fazla gereksinimi var. Bunu ihmal ettikleri sürece kendi bindikleri dalları kesmeye devam edecekler.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- Hadi bir defa başladık...
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…