Mehmet Ali Birand
 
KAZANMANIZI İSTİYORUZ...
 
 


Son olaylardan dolayı içimiz kapandı. Herşeyin  iyiye gittiğini sandığımız sırada, herşey tersine döndü. Bu gece hepimiz size döneceğiz. Yüzümüzü güldermenizi bekleyeceğiz.


TÜM GÖZLER AKP’NİN

ÜSTÜNDE...


İster El-Kaide olsun, ister Türkiye’deki uzantıları olsun, Siyasal İslam ve İslami terörün gerçekleştirdiği İstanbul katliamının sorumluları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Cinayetin ana çizgileri el-Kaide tarafından çizilmiş olsa dahi, içerden aldığı destek belirleniyor.


Bundan sonra AKP yetkililerinin yapacakları en basit bir benzetme veya bu olayı hafifletici  anlama gelecek bir söz, bu partinin genel görüntüsünü hem ülke içinde, hem de dışarda büyük ölçüde yıpratır. Zira AKP kadrolarının gerçek niyeti veya eğilimi anlaşılacak. Parti yöneticileri olmasa dahi, alt kadroların eğilimi merak ediliyor.


Başbakan, Dışişleri Bakanı ve Adalet Bakanının yaklaşımları  hem içtendi, hem de gereken sertlikte çıktı. İçerde ve dışarda  olumlu yankı yarattı.


Tabii bundan sonrası daha da önemli.


AKP hükümeti ve kadroları, bu tip olaylarla ilgili  tutumlarıyla hem kendi geleceklerini, hem de ülke yönetiminin rengini gösterecekler.


Siyaset çok dikkat gerektiren  bir oyundur.


Bazı konular vardır ki, çeşitli yönlere farklı mesajlar göndereyim derken, bir de bakarsınız niyetlerinizin ötesinde algılamalarla karşı karşıya kalırsınız. 


Türk toplumu terörden bıkkın. Kavgadan, gürültüden bıkkın. Rahat bir yaşam ve cebinin biraz dahi olsa dolmasını bekliyor.


İşte bu aşamada patlatılan  iki bomba hepimizi gerdi.


AKP’nin büyükleri hernekadar “bu bir cinayettir ve affedilmesi söz konusu değildir. Sorumlular cezalandırılacaklardır” demiş olsalar dahi, alt kadrolardan çıkan sesler kuşku yaratıyor.


Bazı yerel gazeteler ve radyolarda, “işte görüyor musunuz, İslam’a el uzatan Amerika ile işbirliğini düşünenler böyle cezalandırılır” mesajları var.


AKP’nin üst yönetimi bu konuyu çok ciddiye almak zorunda. Tam anlamıyla olayın  üstüne gitmeli ve kamuoyunda en basit  bir kuşkunun doğmasına dahi izin vermemeli.


AKP’yi gizli gündemli bir parti olarak niteleyen ard düşünceli çevreleri bir yana bırakalım, AKP’yi  anlayışla karşılayan laik çevreleri  kaybetmek istiyorlarsa bilemem, ancak bu tip bir yaklaşım çok pahalıya mal olur.


Olayın bir de yurt dışı boyutu var.


Dünya, İslam terörü konusunda giderek cepheleşirken, Türkiye’yi yönetenler  sürekli farklı değerlendirildiler. AKP’den, ilk başlarda kuşku duyan bu çevreler, bir süre sonra  Erdoğan hükümetini “olumlu”  nitelemeye başladılar.


Bu denge’nin bozulması hem AKP’ye, hem de Türkiye’ye çok pahalıya mal olur...Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…