Mehmet Ali Birand
 
BİZE LAYIK BİR BAKAN : İRTEMÇELİK
 
 
İNSAN HAKLARI VE AVRUPA BİRLİĞİNDEN  SORUMLU DEVLET BAKANI M.ALİ İRTEMÇELİK, BU HAFTA CUMHURİYET GAZETESİ İLE BİR DİZİ SÖYLEŞİ YAPTI.

GERÇEK BİR  “DEVLET ADAMI” NASIL OLUR, “CİDDİYET NEDİR” GİBİ, BAZI SİYASİLERİMİZİN SINIFTA KALDIKLARI KONULARDA, İRTEMÇELİK ADETA DERS VERİYOR.

İLKELERDEN ÖDÜN VERMEDEN NASIL CESUR OLUNABİLECEĞİNİ EVRENSEL DEĞERLERİN, TÜRKİYE’NİN KOŞULLARINA UYUMLU ŞEKİLDE NASIL SAVUNABİLECEĞİNİ GÖSTEREN BİR İNSAN.

“TÜRK TOPLUMUNA LAYIK BİR SİYASETÇİ KİMDİR?” DİYE SORAN  OLURSA, HİÇ ÇEKİNMEDEN İRTEMÇELİK’İ GÖSTEREBİLİRSİNİZ.

BUNUN EN TİPİK ÖRNEĞİNİ GEÇEN HAFTA YAŞADIK. 

ÇOĞU ÇEVRENİN YERDEN YERE VURDUĞU  İNSAN HAKLARI DERNEĞİNİ İLK DEFA RESMEN KABUL ETTİ.

MEĞER, İNSAN HAKLARI DERNEĞİNİ HİÇBİR RESMİ YETKİLİ KABUL ETMEZMİŞ. ONLAR DA, GÖRÜŞME İÇİN BAŞVURU YAPMAKTAN DAHİ VAZGEÇMİŞLER. ÜMİTLERİNİ KESMİŞLER. İRTEMÇELİK “İNSAN HAKLARI DERNEKLERİ NEDEN GÖRÜŞMEKTEN KAÇIYORLAR” DEYİNCE HAREKETE GEÇMİŞLER VE HEMEN RANDEVU VERİLİNCE DE ŞAŞKINLIK İÇİNDE KALMIŞLAR.

İRTEMÇELİK’İN GÖREVLERİ İÇİNE SAHADAKİ SORUNLARA YAKLAŞIMLARI, SON SÖYLEŞİLERİNDE ORTAYA ÇIKTI. ÖNEMLİ GÖRDÜKLERİMİ SİZLER İÇİN SEÇTİM:

“… BATI İLE ARAMIZDAKİ MESAFE , ULUSUMUZUN ÇOK UZUN VE ZENGİN BİR TARİHTEN SÜZÜLÜP GELEN DOKUSAL ÖZELLİKLERİNİN, FARKLI BİR TARİHİ GELİŞİM ÇİZGİSİ İZLEMİŞ OLAN VE FARKLI KÜLTÜR KÖKENLERİNE SAHİP BATI TARAFINDAN  GENELLİKLE PEK İYİ ANLAŞILAMAMASINDAN;  SON YİRMİ YILDIR YAŞADIĞIMIZ AĞIR TOPLUMSAL TRAVMANIN ÜZERİMİZDEKİ ÇOK YÖNLÜ ETKİLERİNİN İYİ KAVRANAMAMASINDAN; NEVRALİK BİR COĞRAFYADA BULUNAN TÜRKİYE’NİN GÜVENLİK  VE İSTİKRAR  İHTİYACININ HAFİFE ALINMASINDAN  İLERİ GELMEKTEDİR…”


“…HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ, DEMOKRASİ VE  İNSAN HAKLARINI TÜM TOPLUMLAR –VE TABİİ BU ARADA TÜRKİYE- İÇİN ARTIK ARTI HANESİNDE OLAN VEYA OLMAYAN PUANLAR OLARAK DEĞİL, BAŞLI BAŞINA BİR BEKA SORUNU OLARAK GÖRÜP BUNA GÖRE DAVRANMAK YERİNDE OLUR…”

“…YASALAR KUŞKUSUZ ÖNEMLİ. FAKAT İNSAN HAKLARINA SAYGI, İNSAN HAKLARININ KORUNMASINA HER DURUMDA ÖZEN GÖSTERİLMESİ TEMELDE BİR EĞİTİM, BİR BİLİNÇ, BİR AHLAK SORUNUDUR. HER BİREYİN BİZATİHİ İNSAN OLMASINDAN GELEN HAKLARI, ÖZGÜRLÜKLERİ VARDIR. BUNLARA SAYGI, GEREK DİĞER BİREYLER, GEREK DEVLET AÇISINDAN BİR LÜTUF DEĞİL, YÜKÜMLÜLÜKTÜR. BU ANLAYIŞ DÜZEYİNE YÜKSELMEMİZ GEREK…”

“…AMAÇ, - İNSAN HAKLARI İHLAL EDİLEMEZ, BEN ETMEM- DİYEN İNSANI  YETİŞTİRMEK. SÖZ KONUSU  PROGRAMIN SAPTAMA VE ÖNERİLERİ MİLLİ EĞİTİM, İÇİŞLERİ VE ADALET BAKANLIKLARIMIZIN  YANI SIRA ÜNİVERSİTELERİMİZİ, KİTLE İLETİŞİM ARAÇLARI VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİ İLGİLENDİRİYOR. DOĞRUSU DA KUŞKUSUZ BU ZATEN…”

“… İNSAN HAKLARI, ÖYLE BİR ALANDIR Mİ, ARTIK KİMSE KİMSEYE –SEN BENİM İŞİME NE KARIŞIYORSUN- DİYEBİLMEK DURUMUNDA DEĞİL…”

“… OSMANLI DÖNEMİNDEN KALMA –MEMURİN MUHAKEMATI HAKKINDA KANUN-. İŞİN ÖZÜNÜ  İFADE ETMEK GEREKİRSE SUÇ İŞLEYEN MEMURLARIN KOLAY KOLAY YARGI ÖNÜNE ÇIKARTILMALARI SONUCUNU DOĞURAN  KARMAŞIK VE DOLAMBAÇLI BİR DÜZENLEME  SÖZ KONUSU. İÇTE ADALETİ TIKAYAN, DIŞTA HUKUK SİSTEMİMİZİN ÖZÜRLÜ OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİNE NEDEN OLAN KABUL EDİLMEZ BİR DURUM…”

“… DEMOKRATİK STANDARTLARIMIZIN YÜKSELTİLMEYE, İNSAN HAKLARI PROFİLİMİZİN İYİLEŞTİRİLMEYE  MUHTAÇ OLDUĞU AÇIK…”


ÖNEMLİ OLAN
DENGELERİ BULMAK

İRTEMÇELİK’İN DİKKATLE ÜZTÜNDE DURDUĞU NOKTA “EVRENSEL DEĞERLERİ, TÜRKİYE’NİN KOŞULLARINA UYGULAYABİLMEK”.

İŞTE SORUNLAR BU NOKTADAN KAYNAKLANIYOR.

TÜRKİYE’NİN KOŞULLARINA UYARLAYALIM  DİYENLER DENGEYİ KAÇIRIVERİYORLAR. KISITLAMALARI ABARTIYORLAR. KISITLAMALAR ABARTILDIKÇA DA, HEM İÇERDE, HEM DE DIŞARDA  SANCILAR BAŞLIYOR.

DENGELERİ BULAMADIĞIMIZ SÜRECE DE, KAVGANIN BOYUTLARI ARTIYOR.

İRTEMÇELİK’LERE ÇOK İHTİYACIMIZ VAR…Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…