Mehmet Ali Birand
 
TSK NE İSTEDİĞİNİ BİLİYOR
 
 

TSK NE İSTEDİĞİNİ BİLİYOR


Genelkurmay Başkanlığının basın açıklaması çok zamanlı ve gayet profesyonelce yapılmış bir hareketti. Kamuoyundaki soru işaretlerinin önemli bölümü giderildi. Irak konusunda durumu şimdi biraz daha şeffaf görüyoruz.


Bu arada dikkat ettim, bazılarımız yanlış anlamışlar. Ortaya sürülen haritaların, kesim sorumluluk bölgesi olduğu sanılmış. Benim de bazı tereddütlerim vardı. En bilgili yetkililerden öğrendiklerimi sizinle paylaşmak isterim:


Henüz Washington ile varılmış bir anlaşma yok. Ne sorumluluk böygeleri, ne de Türk askerine verilecek görev tanımlaması belli. Genelkurmay Başkanlığının sözünü ettiği iki bölge, Türk tarafının tercihi olarak  Amerikan tarafına bildirilmiş, yanıt  bekleniyor.

TSK, sorumluluğuna verilecek olan bölgede sadece güvenlik rolü oynamak istemiyor. Bölgenin yönetimine, topluma verilecek servis dahil  her konuda söz sahibi olmayı planlıyor. Bu konuda da henüz görüşbirliği yok. Koalisyon ortakları ve Iraklılar, TSK’ya sadece güvenlik sağlama göreviyle yetinilmesinden yanalar. İngiltere’nin  Irak’taki özel temsilcisi  Jeremy  Greenstock’un  CNN TÜRK’teki MANŞET  programında söyledikleri bu açıdan çok açıktı.


Greenstock, TSK’nın güvenliğin ötesine gitmeyeceğini söylerken de dikkatleri çekti ve “henüz hiçbir şey kesin değil”dedi.  Yani, bu alandaki müzakerelerin, Washington’dan Türk önerilerine  yanıt geldikten sonra başlayacağı  apaçık ortada.


ABD’liler şu sırada Bağdat’ta nabız yokluyor, Iraklıların muhalefetini yatıştırıyor ve 1 inci tezkereden sonra Kürtlere  verdiği güvencelerden geri adım atıp, Türk askerine planlarda nasıl rol verebileceğini hesaplıyor. Bu temaslardan, anılacak  yankılardan sonra TSK’nın tercih ettiği bölge sınırları ve görev tanımı netleşecek. Pentagon, TSK ile bu bulgularla masaya oturacak.

TSK’nın Bağdat ile Ürdün sınırı  arasındaki bölgeyi (3 nolu harita) istememesi, son derece teknik nedenlerden kaynaklanıyor. Tamamen boş ve çölden ibaret bu bölgede kullanabileceği donanımı yok. Özel giysiler, özel helikopterler, haberleşme aygıtları ve bütün bunlara kanşılık bomboş bir alan. Oysa Türkiye, birşeyler katabileceği, firmalarının ihale alıp çalışabileceği bölgeleri tercih ediyor.


TSK, KENDİNDEN

ÇOK EMİN


Genelkurmay Başkanlığı Irak misyonunun ne kadar riskli olduğunu herkesten iyi biliyor. Saldırılara uğranılabileceği, yaralı hatta şehit verilebilineceğinin de farkında ve  bu olasılığa da hazır. Şu kadarını söyleyebilirim ki, AKP’den daha da hazırlıklı


“Bizim deneyimimiz var. Afganistan’da, Bosna’da  bunları yaşadık” deniyor ve “Bizi rahat bıraksınlar, (Amerikalılar kastediliyor)  sorumluluk bölgemizde istikrarı oluştururuz” diye devam ediliyor.


Planlamayı yapan  Türk yetkililerin en büyük kaygısı ne Kürtler ne de Sunni militanlar. Onların korkusu, Amerika’lıların bir olay nedeniyle Türk sorumluluğundaki bölgeye helikopterleriyle  inmeleri ve etrafı tarayıp gitmeleri.


Bu tip olaylardan sonra kargaşayı temizlemek Türk askerine kalacağından dolayı, rahatsızlık duyuyorlar. Ancak, yapacakları birşey de yok. Irak’ta tek patronun ABD olduğu, son sözün de Bremmer ve Gn. Abuzaid tarafından söyleneceğini de biliyorlar.


GREENSTOCK’UN

UYARISI...


İngiltere’nin Irak özel temsilcisi Greenstock’un MANŞET programında (Pazartesi 17:00) yaptığı açıklamalar içinde hepemizin dikkat etmesi gereken unsur, Türk Silahlı Kuvvetlerinin olası zaiatı ile ilgili olan bölümdü.


Özetlemem gerekirse, “Eğer gül bahçesine gideceğinizi düşünüyorsanız, çok yanılırsınız. Yaralınız, hatta kaybınız olacaktır. Bunu göze alamayacaksanız, bu gerçeği kaldıramayacaksanız işiniz çok zorlaşır”.


Riskleri şimdiden göze almak zorundayız.


Bütün bunlara bakıp “ O zaman Irak’ta ne işimiz var. Gitmeyelim, daha iyi”  de diyemeyiz. Yanıbaşımızdaki Irak’ın Lübnan’laşma  tehlikesini seyredemeyiz. Parçalanacak bir Irak’ın Türkiye’ye zararı çok olacaktır. Bunu düşünmek ve ona göre belirli riskleri almak zorundayız.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…