Mehmet Ali Birand
 
IRAK, SADECE ASKERE BIRAKILAMAZ
 
 

IRAK, SADECE

ASKERE BIRAKILAMAZ


Herkesin iyi anladığı ve iyi yaptığı bir iş vardır. Kimse her işi iyi bilemez. Bu konunun en canlı örneği de şu sıralarda Irak’ta yaşanıyor. Her işi, en iyisini bildiğini iddia eden Asker’e bırakırsanız, işte böyle durumlarla karşılaşırsınız.


Irak’ta tek söz sahibi Amerikan Askeri. 


Başka kimsenin lafı geçmiyor. Ne dışişleri bakanlığı, ne bir başka kurum. Askerin dediği dedik, yaptıkları sorgulansa dahi, söz geçirilemiyor.


Ve bugün gelinilen noktaya bakın...


Irak giderek bir kargaşaya kaydığı gibi, ABD etrafında bir dostluk çemberi, bir müttefik yelpazesi kuracağına, en yakın ülkeleri dahi hoyratça kırıyor ve kendini sürekli şekilde yanlızlığa itiyor.


Askerin çok iyi bildiği, çok başarılı olduğu işler vardır. Savaş kazanır, olayları durdurur,  hareket stratejilerini hazırlar ve başarıyla da uygular.


Ancak Asker’den bir toplumu  yeniden inşa etmesini bekleyemezsiniz. Zira ona göre eğitilmediklerinden dolayı, toplum mühendisliğine kalkıştıklarında sınıfta kalırlar. Siyaset yapmak başkalarının işidir.


Amerikan Asker’i Irak’ta savaşı kazandı, ancak sonrasını getiremiyor. İşgale karşı çıkanları sindirmek isterken, öylesine bir taktik kullanıyor ki, sivil toplumu kendilerine daha fazla düşman ediyor. Üstelik kimseyi de dinlemiyorlar. “Biz bu işi bilemeyiz, iyi bilenlere danışalım” da demiyorlar.


Kuzey Irak’ta 11 Türk Asker’inin tutuklanması olayı da, yine Asker yaklaşımının bir ürünü. Eğer sivil kadrolarında görüşünü almış olsalardı, bugünkü sürtüşmeler yaşanmazdı. Gereksiz yere kırmızı çizgiler çizildi, ince dengeler gözardı edildi ve sonunda kendimizi bambaşka bir yerde buluverdik.

Özetle, başka konular da olabilir, ancak özellikle Irak, sadece Asker’lere bırakılamayacak kadar duyarlı ve ince ayar gerektiren bir sorundur.


Asker daima sivilin denetiminde olmalı. Sivil otoritenin oluşturacağı politikalar çerçevesinde hareket etmeli. Askerin görüşü  daima alınmalı, ancak son kararı sivil otorite vermeli.


Irak’ta sadece  Pentagon değil de, Dışişleri dahil diğer kurumlarda devreye girselerdi bugünkü sorunlar yaşanmazdı.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…