Mehmet Ali Birand
 
ERDOĞAN VE GÜL’ DEN ÖNEMLİ İPUÇLARI…
 
 

ERDOĞAN VE GÜL’ DEN

ÖNEMLİ İPUÇLARI…


Pazar günleri TV’ler renkleniyor. Amerikadaki uygulama giderek ülkemizde de yaygınlaşıyor. Pazar günleri, özellikle sabah saatlerinde ülkenin yönetimine katılanlar talk show’lara çıkarak görüşlerini açıklıyorlar.

   

Bu hafta ATV’de başlatılan yeni bir programda, SABAH gazetesi Ankara temsilcisi Muharrem Sarıkaya ve haber müdürü Okan Müderrisoğlu’ nun konukları Başbakan Tayyip Erdoğan idi.

   

Erdoğan’ ın bizce en ilginç açıklaması, Türkiye’ nin Başkanlık veya Yarı Başkanlık sistemine geçmesiyle ilgili sözleriydi. Erdoğan daha önce de bu konuya değinmişti. Demek ki, hala aklında. Vazgeçmemiş. Ülkenin bu şekilde daha iyi yönetileceğine inanıyor.

   

Aynı Özal gibi…

   

Erdoğan’ın, Özal’ın başaramadığı bazı politikaları tamamlamak arzusu açıkça görülüyor. Nitekim, özelleştirme konusunda da çok ısrarlı. Ekonominin kurtarılması için özelleştirmeyi en önemli unsur olarak görüyor.


KIBRIS KONUSUNDA

YENİ YOL HARİTASI

  

Başbakan’ın ATV’deki söyleşisinden hemen sonra, bu defa CNN TÜRK’ te, Murat Yetkin ile Mete Belovacıklı’nın Cafe Siyaset programının konuğu Abdullah Gül idi.

   

Hem Başbakan, hem de Başbakan yardımcısının Kıbrıs ile ilgili açıklamaları ilginçti.

   

Erdoğan, Denktaş konusunda eskiden söylediklerinin arkasında durduğunu, aynı tutumunu sürdüreceğini vurguladıktan sonra, Gül daha ayrıntılı bir yol haritası verdi.

   

Benim anlayabildiğime göre, Türkiye Mayıs 2004’ e kadar çözüm çabalarını sürdürecek. Dışişlerinin kafasında da iki seçenek var:


2004 Mayısına kadar, Annan planındaki bazı sakıncalı bölümler düzenlendikten sonra çözüm bulunabilirse, Türk tarafı AB tam üyeliğine geçebilecek. Ancak bunu gerçekleştirebilmenin bir koşulu da, Rumların esnek bir tutum benimsemelerine bağlı. Rumların artık istediklerini elde ettiklerine göre, daha faklı tutum almaları bekleniyor. 


Bu seçeneğin büyük avantajı var. Annan  planı çerçevesinde  kalınacağından dolayı, Türk tarafı önemli avantajlar elde edecek. Kendi kendini yönetecek ve ayakları üstünde duracak.


Eğer bu gerçekleşmezse, geriye KKTC’ nin Türkiye’ nin tam üyeliğine kadar beklemesi seçeneği kalacak. Ancak bu defa KKTC’ nin Annan  planıyla elde edebileceği avantajları azalacak. Avrupa Birliği’ nin müktesebatı ile yetinmek zorunda kalacak. Yani,  genişletilmiş azınlık haklarının ötesine geçemeyecek. Ayrıca KKTC, Türkiye’ nin tam üyeliği için de enaz 10 yıl beklemek zorunda kalacağı için, içerde gerilimler yaşanacağı gibi, Uluslararası mahkemelerde de Türk tarafına büyük tazminatlar kesilebilecek.

   

Türkiye, KKTC’yi ilhak politikasından bir süre önce vazgeçmişti. Şimdi de AB’yi sıkıştırıyor. Sorunlarını çözmemiş Kıbrıs’ı aralarına almakla büyük hata ettiklerini ve şimdi Rumları çözüme zorlamaları gerektiğini söylüyor. Hem Erdoğan, hem de Gül bu konuda ısrarlılar.

         

Bu çerçevede, Yunan Başbakanı Simitis’in son Kıbrıs gezisindeki önerileri ve Kıbrıs Türk muhalefetiyle toplantısını “Kuzey’i çökertme harekatı” olarak nitelemek, KKTC’ ye hiç mi hiç güvenmediğimizin işareti olur. Tam tersine, bu girişimi – ard düşünceleri unutmamak koşuluyla- yeni bir açılım şeklinde de yorumluyabiliriz. Nitekim hükümet, tepki göstermeyerek bu gelişmeye farklı baktığı izlenimini verdi.

   

Bakalım Kıbrıs’ taki yeni yol haritası ne orand gerçekleşecek ?Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…