Mehmet Ali Birand
 
MANŞET'E KIBRIS ÖDÜLÜ
 
 

MANŞET'E KIBRIS ÖDÜLÜKıbrıs'ta Denktaş kazandı, Annan planı bir kenara itildi. Çözüm olmazsa Türkiye'nin çok sıkıntıya gireceğini hep söyledik. Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış da bugünlerde çok şaşırdığımız bir tehlikeye dikkat çekmiş ve "Çözüm olmazsa Türkiye Kıbrıs'ta işgalci diye suçlanır" demişti. O gün görmek istemediğimiz bugün başımıza geliyor. Çözüm arayışları sırasında tarafların görüşlerini CNNTÜRK'te  Manşet'e taşıdık.Dört gün boyunca Atina, İstanbul, KKTC ve Rum kesime gittik. İkişer saat boyunca canlı yayınla görüşleri dinledik. Bu programlardan sonra bazı kesimlerden eleştiri alsak da proğramlar genelde çok ses getirdi. Örneğin 7. cumhurbaşkanı Kenan Evren 1974'deki Kıbrıs Barış Harekatı'nda daha sonra müzakerelerde Rumlara vermek üzere "fazla toprak alındığını" açıkladı. 


İşte bu  program dizisi bize Türkiye'nin en prestijli ödülünü kazandırdı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yılın Haber Programı ödülünü önceki gün aldık.  Manşet ekibi (Süleyman Sarılar, Halit Ziya Demirtaş, Ayşegül Yıldırım, Elçin Uyguntürk, ve Ece Ertem) sahneye çıktığında pek bir gururlandık. Ödülümüzü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Büyük jüri üyesi Prof.Suat Gezgin'in elinden aldık.  


Türkiye Gazeteciler Cemiyeti jürisine ve sizlere sonsuz teşekkürler. 
AİHM KARARININ

OLUMLU YANI...


Bazı Gazetelerin manşetlerine bakıp şaşırdım. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) kararına sadece eleştiri getirildi. Oysa kararın bir de, son derece olumlu yanı var.


AİHM, Öcalan’a verilen kararı doğru buldu.


Karara yönelik, yani işin esasına ilişkin hiçbir eleştirisi yok. Tek  itiraz, bu kararın verilişi sırasında ortaya çıkan uygulama yanlışlıkları .


Türkiye bir sözleşme imzalamış ve yargılamaları da bu sözleşmeye uygun yapmayı kabul etmiş. AİHM’de şimdi “gözaltı süresini uzun tuttunuz ve mahkemedeki askeri yargıcı, yargılamanın son aşamasına kadar tuttunuz “ diyerek , tekrar duruşma istedi.


Bu karar hepimize abartılı gelebilir. AİMH bu nedenle eleştirilebilir. Ancak, kurallar  Türkiye için değiştirilemeyeceğinden dolayı, keşke gereken titizlik daha önce  gösterilse daha iyi olmaz mıydı?


Öcalan, yeniden yargılanır veya yargılanmaz. Bilelim ki, yargılansa dahi sonuç farklı çıkmayacaktır.ERİŞ’İN BAŞARISI...


 Meral Gezgin eriş  IKV Başkanlığını, sekiz yıllık bir çalışmadan sonra Davut Ökütçü’ye bıraktı. 


Eriş, Türkiye’deki bir Sivil Toplum Örgütünün nasıl  çalışması gerektiğini gösteren en başarılı isimlerden biri oldu. Girişimlerinde daima dengeli davrandı. Hiçbir  zman sesini yükseltmedi daha da önemlisi “BEN” demedi. Devlette görev tekliflerini reddedebilen çok az örnekten birini oluşturdu.


Türk yetkililere ne söylediyse, yabancı muhataplarına da aynını tekrarladı. Yurt dışında büyük bir sempati ve güvenirlik halkası yarattı.  Avrupa Birliği olsun, Amerikalılarla olsun konuşmalarında onların mantık yapısına hitap etmesini bildi.


Eriş’ in diğer olgunluğu, zamanının dolduğuna karar verip, ayrılmasıyla ortaya çıktı. Aslında, devam etmesi isteniyordu. Ancak Eriş baskılara ve parlak sözlere direnmesini bildi.


Belki bugün İKV’yi bıraktı, amma Türkiye onu bırakmayacaktır.


Eriş’e toplum olarak, katkılarından  dolayı hepimizin teşekkürlerini yansıtmak isterim...CEM KOZLU’NUN

ÖFKESİ...


THY yönetim kurulu başkanı ve Coca Cola orta Avrupa, Avrasya ve Ortadoğu grubu başkanı Cem Kozlu’nun son kitabı (Öfkeden Çözüme – İş Bankası Kültür Yayınları ) çok hoş. Hepimizin  içindeki öfkeyi ortaya atması, çözümsüzlükten  kaynaklanan  bıkkınlığımızı deşmesi, son derece zamanlıydı.


Cem Kozlu gibi hepimiz öfkeliyiz. Böylesine byük bir potansiyeli olan ülkenin, kötü yönetilmesine kızıyoruz. Hepimiz, kendi ölçümüzde çözüm arıyoruz.


İşte Cem Kozlu’nun ortaya attığı  çözümlerde, bu nedenle alkış topladı. Sadece eleştiri ile yetinip hiç çözüm önerisi yapmayanlara tavsiyem, Cem Kozlu’yu okumalarıdır.


Kozlu başında dünya kadar iş varken, toplumu düşünüyor ve oturup kitap yazıyor, sürekli üretiyor. Teşekkür ederiz.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…