Mehmet Ali Birand
 
TÜRK VE IRAK KÜRTLERİ BÖLÜNDÜ
 
 

TÜRK VE IRAK

KÜRTLERİ BÖLÜNDÜ


Farkındasınızdır mutlaka, bölge Kürtleri arasında önemli bir bölünme var. Amerika’nın, Türkiye ile işbirliği yaparak Kuzey Irak üzerinden bir operasyon gerçekleştirmesine farklı şekilde bakıyorlar. Bu farklı yaklaşım, özellikle Türk vatandaşı olan Kürt kökenliler ile Kuzey Irak’ta yaşayan Irak vatandaşı olan Kürt kökenliler arasında görülüyor.


DEHAP VE KADEK :


Eski adıyla PKK, yeni adıyla KADEK ve DEHAP kadroları, Güneydoğu’da olsun Kuzey  Irak’ ta olsun,  Amerikan  mevcudiyetine kesinlikle karşılar. Bundan dolayı gösterilere katılıyorlar, kampanyalarda yer alıyorlar. Güneydoğu  bölgesinden seçilen Milletvekillerinin büyük bölümü, (AKP’liler dahil) 1 inci tezkereye red oyu  kullandıkları gibi, 2 inci tezkereye de karşı çıkmaya hazırlanıyorlar.


Neden acaba?


En başta gelen nedeni, Amerikan  ordusunun bir çok faaliyetlerini engelleyebileceği, özellikle Kuzey Irak’taki askeri mevcudiyetlerine darbe indirebileceği varsayımından kaynaklanıyor. ABD askerinin, Türk Silahlı  Kuvvetleri ile işbirliği yapacağı ve KADEK militanlarının baskı altında kalacaklarına inanıyorlar.


KUZEY IRAK KÜRTLERİ :


Kuzey Irak’ta yaşayan Kürt gruplar ise, tam aksine Amerikalılara kucak açıyorlar. Biran önce gelmelerini ve yerleşmelerini istiyorlar.


Nedeni, fiilen elde ettikleri Federatif yapıyı koruyabilmek. Hatta, günün birinde imkan bulunursa, bağımsızlığa kadar –adı konmasa dahi-  gidecek bir yolu güvenceye alabilmek.


Türkiye’dekiler gibi, ABD mevcudiyetine muhalefet eden Kürt grupların arasında, İran Kürtleri de önemli  bir yer tutuyor.  Onlarda, -Kuzey Irak’lı Kürtlerin aksine- Amerikan askeri varlığını tehdit olarak görüyorlar.

KÜRTLERİN, BİRLEŞTİKLERİ

NOKTA, TSK...


Bölgedeki tüm Kürt örgütlerin, politik parti veya derneklerin birleştikleri tek konu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kuzey Irak’taki mevcudiyetini belirli bir düzeyin ötesine çıkartmaması.


Türk-Irak-İran ve Suriye’de yaşayan Kürtler TSK’nın Kuzey Irak’ta gelişmeleri etkileyecek bir güçle varlığını göstermesinin kendi geleceklerini büyük oranda kısıtlayacağına inanıyorlar. Bugüne kadar elde ettikleri kazanımları  dahi kaybedeceklerini düşünen Kürt gruplar, Türk mevcudiyetini engelleyemeyeceklerini bildikleri için, hiç değilse büyüklüğünü kısıtlı tutmaya çalışıyorlar.


Gelinilen bu noktada, Türkiye’nin Kuzey Irak dışında  kalması artık imkansızdır. TSK bu bölgede bayrak gösterecek ve gelişmelere  ağırlığını koyacaktır.


Kaçınılmaz gelişme budur...


Ancak asıl önemli olan, bu kaçınılmaz gelişmeden sonra benimsenecek tutumdur. Bölgedeki  olaylar  TSK’nın tumumunu etkileyecektir.


Türkiye’nin Kuzey Irak bataklığına batma niyeti yoktur. Gelişmeler kontrolden çıkmadığı sürece de, tampon bölgeden ayrılmayacaktır. Bundan dolayı, ben bir Kürt-Türk savaşı çıkacağına inanmıyorum. Bu tehlike, Irak savaşı kontrolden çıkar, Kuzey Irak, İran’ın da katılmasıyla bölüşülmeye kalkılırsa, artacaktır.


Herşey savaşın gidişine bağlı...Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…