Mehmet Ali Birand
 
ÖZELLİKLE DİNDAR KESİM KÜRTAJA KARŞI
 
 

ÖZELLİKLE DİNDAR KESİM

KÜRTAJA KARŞI

           

* Şu sıralarda en çok tartışılan konulardan biri olan kürtaj hakkında, Bahçeşehir Üniversitesi'nin değerli hocası Yılmaz Esmer’in, Türkiye ve Avrupa'daki eğilimlerin ele alındığı "Dünya ve Avrupa Değerler Araştırmalarına" dayanan incelemesi çok ilginç sonuçlar çıkarmış. Sizlerle paylaşmak istedim.

=================================================================

ÖZELLİKLE DİNDAR KESİM

KÜRTAJA KARŞI

           

Kürtaj sadece bizde değil, çok uzun yıllardan beri dünyanın her köşesinde tartışılan bir konu. Özellikle Katolik toplumlar için kürtajın hem dini hem de siyasi yönleri var ve çok karşı çıkarlar. Hele Amerika'da, belirli koşullarda kürtaj serbest bırakılmış olmasına rağmen, lehinde ve aleyhindeki tartışmalar çok serttir. Avrupa'da, kuzey ülkelerinin yaklaşımı çok daha kürtajdan yanayken, diğerlerindeki ortalamalar daha düşüktür.

           

Kürtaj konusunda en önemli bilgiyi uluslararası "Dünya ve Avrupa Değerler Araştırmaları" verir. Türkiye bu araştırmaya ilk kez 1990 yılında katılmış.

           

Bahçeşehir Üniversitesi'nin kuruluşu olan BETAM merkezinden değerli Prof. Dr. Yılmaz Esmer hocanın, bu araştırmalara dayandırdığı çok ilginç bir analizi yayınlandı. Ben sadece Türkiye bölümünü aldım ve sizlerle paylaşmak istedim.

           

1990'daki ilk araştırmaya bakılınca, ülkemizin Kürtaj konusunda, bugüne oranla çok daha hoşgörülü olduğu ortaya çıkıyor. Aşağıdaki tabloya bakarsanız, dört koşulda dahi Kürtajı doğru bulanların oranları çok yüksek.

 

1990’da Kürtajı doğru bulanların oranı

 

 

Toplam

Erkek

Kadın

Annenin hayatının tehlikeye girmesi

83%

82%

84%

Bebeğin sakat doğma ihtimalinin yüksek olması

76%

71%

81%

Annenin evli olmaması

65%

56%

73%

Evli çiftin daha fazla çocuk istememesi

61%

56%

66%

                                                          

Ardından yapılan anketlerde ise, yukardaki tablonun ilk iki sorusu sorulmamış, sadece son iki soru sorulmuş. Bu kadarı dahi, toplumun tutumundaki değerlerin değişmeye başladığını gösteriyor. Bu arada, 1990'lardan sonra ülkemizde “Dindarlığın” giderek yükselmesi dönemine girildiğini unutmayalım.

 

 

SON ANKETLER

 

 

1990

2001

2008

Annenin evli olmaması durumunda dahi kürtaj yapılmalı…

%65

%44

%33

Evli çiftin daha fazla çocuk istemediği için kürtaj  yaptırabilmeli

%61

%41

%29

                                                          

1990 ile 2008 arasındaki muhafazakarlaşmayla birlikte, toplumun tutumundaki değişim son derece net şekilde belirginleşiyor.

           

2011'deki son ankette farklı bir sistem uygulanmış ve daha önceki kürtaj soruları sorulmamış; ancak değişik sorularla kişilerin kürtaj konusundaki yaklaşımları çıkarılmış. Yılmaz Esmer hocanın, araştırmaya dayanarak yaptığı analiz aynen şöyle :

 

            - Dindarlık düzeyi arttıkça, kürtaja karşı çıkma eğilimi ARTIYOR.

            - Eğitim düzeyi arttıkça, kürtaja karşı çıkma eğilimi AZALIYOR.

            - Gelir düzeyi arttıkça, kürtaja karşı çıkma eğilimi AZALIYOR.

           

Özetle, “Dindar” ve “Eğitim düzeyi düşük” kesimler kürtaja karşılar. “Zengin” ve “Eğitimliler” kürtaj konusuna daha hoşgörülü yaklaşıyor.

           

Sanıyorum bu analiz, Başbakan'ın son açıklamalarının temelinde yatan nedenleri çok açık şekilde anlatıyor.


PKK, SİLAHLA DEĞİL,

SİLAHSIZ ZORA SOKAR...

 

Şu sıralarda Kürt sorunuyla ilgili dev bir bilek güreşi yaşanıyor. Ancak koşullar ve güçler hiç eşit değil. Masanın bir yanında, dev gibi Türkiye Cumhuriyeti (T.C), öbür yanında PKK.

 

Eğer PKK, bilek güreşini silah gücüne dayandırmayı planlıyorsa, kazanmasına imkan ve ihtimal yok.  Hatta böyle bir durumda, Türk cephesinde çözümsüzlük isteyenlerin ekmeklerine yağ sürüyor ve bu kesimi memnun ediyor.

 

Türkiye Cumhuriyeti için PKK saldırıları artık eskisi kadar kaygı verici değil.  Sadece “Rahatsızlık unsuru” olarak görülüyor, o kadar.

 

Bilek güreşi sürerken aynı zamanda,  dolaylı bir pazarlık da yapılıyor. PKK, Ankara’yı zorla kendi istediği gibi bir müzakere sürecine itmeye çalışıyor. Yani “Ya Öcalan’ı muhatap alın ya da bizi” diyor. T.C. ise,  “Ben sadece BDP ile siyasi görüşme yaparım” diyor. Aynı zamanda da, PKK-KCK’nın üstüne gidip, BDP’yi onlardan koparmaya çalışıyor.

 

PKK bu bilek güreşini, silahlı gücüne, sokak gösterilerine ve genç kadrolarının molotoflu saldırılarına dayandırdığı sürece kazanma şansı çok düşük... Bu konudaki ısrarı, çözüm yerine savaşın sürmesini tercih ettiği izlenimini arttırıyor.

 

PKK bilek güreşini silah yerine, demokrasiye dayandırsa, o dev T.C.’yi çok daha zora sokacağını bilmesine rağmen, silahlarını susturmuyor. Kürt sorununun çözümünü değil, kendini düşünüyor. Kadrolarını ve liderlerini ön plana çıkarıyor. Açıkçası egoistçe davranıyor.

 

Silahlarını susturmuş, demokratik eylemleri tercih eden, siyasete ağırlık veren bir PKK, masadaki o DEV’i çok daha zora sokar. Bu ülkedeki demokratik güçleri çok daha kendi yanına çeker.

 

Ancak hiç de o niyette görünmüyor. Bundan dolayı da yanlış taşlarla oynuyor.

 

 

 

NEŞE DÜZEL, HAFIZAMI

CANLANDIRDI...

           

Neşe Düzel'in söyleşilerdeki yaklaşımını oldum olası çok beğenirim. Kendini ön plana çıkartmayan, sorularıyla "Bak ben ne kadar akıllı ve bilgiliyim" gösterisi yapmayan, okuyucunun konuyu daha iyi anlayabilmesi için soru soran bir gazetecidir. Kimselerin cesaret edemediği soruları sorar ve karşılığını alır.

           

Son kitaplarından birini yeni bitirdim. "Silinmek İstenen Bir Hafızanın Peşinde" (Selis Yayınları) PKK ve Kürt sorunun adeta nereden nereye geldiğini, yıllar boyunca neler yaşandığını hafızalarımıza çivileyen bir çalışma.

           

TARAF Gazetesi’ ndeki söyleşilerine, gidip dışarda bizzat yaptığı röportajları eklemiş ve tam arşivlik bir eser ortaya koymuş. Gazetede okuduğunuz söyleşiler, bir süre sonra unutuluyor. Neşe bu kitabıyla hepimizin hafızasından kayıp gidebilecek bilgileri yeniliyor. Bu konuya biraz dahi olsa merakınız varsa, mutlaka alın.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- Hadi bir defa başladık...
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…