Mehmet Ali Birand
 
MİT GÖZÜMDE BÜYÜDÜ...
 
 

 

MİT GÖZÜMDE BÜYÜDÜ...

           

* Şu sıralarda yaşanan MİT-Emniyet kavgası hakkında kesin bir fikir ileri sürmek için vakit çok erken; zira bilinmeyen unsurlar fazla. Ancak, sadece duyduklarımız ve gazetelerdeki haberlerle dahi, Milli İstihbarat Teşkilatı, gözümde büyüdü. Anlaşılan, Emniyet ve Özel yetkili savcılar görev sınırlarını abartmışlar.

                                              

MİT GÖZÜMDE BÜYÜDÜ...

 

Gazetelerde çıkan bilgilerle yetinmek zorundayız. Son derece karmaşık bir durumla karşı karşıyayız. Gerçekler tam olarak bilinmiyor ve uzun bir süre de bilinmeyecek.

           

Eğer haberler doğruysa ve MİT'e yönelik suçlamalar, KCK'nın içine sızmak, Oslo'da PKK ile barış görüşmelerine katılmak ve çözüm yolları aramak ise, Milli İstihbarat Teşkilatı’nı tebrik etmemiz gerekir.

           

Ahlaki bulur veya bulmazsınız, beğenir veya beğenmezsiniz, ancak bir ülkenin istihbarat örgütünün asli görevleri bunlardır.

           

MİT yapması gerekenleri yapmıştır .

           

Siyasi iktidarın, devlet çıkarlarına aykırı davrandığına inandığı bir örgütün içine sızmış ve o örgütü neredeyse yönetir duruma girmiştir. Bunu yaparken, ajanlarına bomba da attırmış, gösterilere de sokmuş olabilir . Önemli olan, doğru istihbaratı elde edebilmektir.

           

Aynı şekilde, MİT'in Oslo'da, siyasi iktidarın onayı çerçevesinde PKK temsilcileriyle yaptığı barış görüşmeleri de son derece doğru bir yaklaşımdı. Çağdaş istihbarat örgütlerinin yaptıkları da budur.

           

Gereken de budur.

           

MİT'in görevi -eskiden olduğu gibi- muhalif solcu kovalamak veya faili meçhul cinayet işletmek değildir.

           

Bu olay, Emniyet İstihbaratı-Özel Yetkili Savcılık-MİT üçgeninin henüz yerli yerine oturmadığını, görev sahalarının ve görev niteliklernin bir türlü yerli yerine oturmadığını gösteriyor.

 

 

ŞERAFETTİN ELÇİ’YE

KULAK VERİN...

 

Şerafettin Elçi (KADEP Genel Başkanı) Kürttür ve Kürtlüğünü hiçbir zaman saklamamış, 1979’da Bayındırlık Bakanıyken TBMM’de  konuklarıyla Kürtçe konuştuğu için başına gelmeyen kalmamış, 2 yıl hapis yatmıştı.  PKK terörüne daima karşı çıktı ve Kürt sorununa barışçı çözüm aradı.  Kürt siyasetçiler arasında sağduyuyu hep ön planda tuttu.

 

Elçi, Pazartesi (6 Şubat) günkü Radikal gazetesinde Ezgi Başaran ile herkesin okuması gereken bir söyleşi yaptı. Söyleşiyi özellikle “Devlet” okumalı, zira onlara verilen mesajlar çok çarpıcı...

 

Sizler için hayati önemde bulduğum bölümleri seçtim:

 

SİLAHLI MÜCADELEYE

DEVLET ÇANAK TUTTU

 

-          “... Hayatı boyunca kesinlikle silaha yanaşmayan, şiddetten uzak duran bazı insanlar sadece görüşlerini açıkladı diye senelerce cezaevinde kaldılar... Böyle bir ortamda “Siz insanlar niye silaha sarılıyor, dağa çıkıyor” diyemezsiniz. Ben parti ve kişi olarak şiddeti dışladım hep ama silahlı mücadele olmasaydı Kürtlerin Türkiye’nin gündemine oturması Kürtlüğün konuşulabilir düzeye gelmesi mümkün olmazdı.”

 

-          “Silahlı mücadele olmasaydı Kürt sorunu Türkiye’nin ve dünyanın gündemine oturmazdı” Çok yaygın bir kanaattir. Simdi hem iktidarın hem bizlerin amacı bu kanaati değiştirmek. Fakat bu devletin bugüne kadar ısrar ettiği yöntemlerle mümkün olmaz... Eskiden meseleye eşkiyaları dağdan indirme olarak bakılıyordu. Sonra “bölücülük faaliyetlerini önleme” oldu. Şimdi de terörizm bahanesiyle hiç alakası olmayan insanları hapse atıyorlar engelliyorlar...

 

-          “... Devletin bir şeyi bilmesi lazım.  Bir kürte yapılan haksızlık, en azından yüzlerce insanda devlet nefretinin gelişmesine sebep olur...”

 

İLK DEFA.ÇÖZÜM,

SİVİLLERE GEÇTİ...

 

-          “...Tek parti döneminde devlet şefti. Önce Atatürk, sonra İnönü. Çok partili yaşama geçtikten sonra askeri-sivil bürokratları içeren bir oligarsik yapı oluştu. Fakat bugün öyle değil. Sivil hükümet gerçek anlamıyla iktidardır. Çözüm başbakanda bitiyor... Fakat ciddi bir zaafı var. Demokratik bir mücadele geleneğinden gelmiyor çünkü Türk-İslam sentezinin kılıfı İslam. Özü şoven Türk Milliyetçiliğidir. Beni endileşelendiren o.”

 

BİZİM NESİL SON

ŞANSTIR...

 

-          “Mutlaka benim neslimin görmesi gerekiyor. Çünkü gelecek nesil ile bu meseleyi çözmek mümkün değil. Bu meseleye kafa yoran benim yaşıtlarım öyle ya da böyle Türklerle beraber yaşayageldik. Bir sürü dostluklarımız, sosyal faaliyetlerimiz, ticari ilişkilerimiz var. Ama tamamen savaşın içinde doğan savaş mantığı ile büyüyen, Türk dediğin zaman yalnızca hayatını zorlaştıran jandarmayı, polisi, savcıyı anlayan bir nesil var. Çok öfkeli, içi kin ve hınç dolu bir nesildir bu. O nedenle devlet duygusallığı şoven milliyetçiliği bir kenara itip aklıyla hareket ederek bir an önce bizim nesille çözmeye çalışmalıdır. Bu son bir şanstır.”

 

ÖCALAN VE PKK’SIZ

ÇÖZÜM OLMAZ

 

-          “Beğenirsiniz beğenmezsiniz milyonlarca insan taparcasına seviyor Öcalan’ı. Binlerce insan onun bir sözüyle ölüme gitmeye hazır. Böyle bir insanı tamamen dışlayarak kürtleri ikna edemezsiniz.”  “Çözümün formülü basit: Kürtleri tatmin etmek, Türkleri ikna etmek.”

 

-          “Kürtleri dört madde ile tatmin edersin:

 

1. Kendi kimliklerinin anayasal güvenceyle tanınması.

2. Kürt dilinin eğitim dahil, kamusal ve özel alanda serbestçe kullanılması.

3. Kürtlerin kendi kimlikleri ve ülkelerinin adlarıyla örgütlenme hakkı

4. Kendi bölgelerinde bir öz yönetime kavuşması”

 

-          “PKK, hatta diyasporadaki Kürtler ikna edilmeden bu iş olmaz zaten. Ama Öcalan’ın razı olmayacağı bir formüle de PKK onay vermez... Barzani çok önemli rol oynayabilir çünkü gerilla onu dikkate almaya mecburdur. Ayrıca her Kürt Barzani’ye güvenir. Barzani Kürtlüğe zarar veren bir formülü ne benimser ne de PKK’ye kabul ettirmeye çalışır. Barzani dışında da bir sürü şahsiyetler çözüme yardımcı olmaya hazır.”

 

-          “Şu anda PKK’nin olgunluk dönemindeyiz. Onlar da olgunlaşıp Hanya’yı Konya’yı anlıyorlar. Bizim de gençliğimizde öyle heyecanlarımız vardı. Gençliğim PKK’ye rast gelseydi, ben de katılırdım. Hepsi itirafçı olup ihanet edenlerdir. Kendi dışından ona muhalefet edenlere PKK dokunmuyor. Yıllardır bunu yaşıyorum. Benden çok rahatsızlar ama hiç tehdit almadım. Düne kadar PKK’nin eteği altında olan sonra aniden anti-PKK’ci olanlara haliyle kızıyorlar.”

 

Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- Hadi bir defa başladık...
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…