Mehmet Ali Birand
 
YARIN MAÇA GİDECEĞİM VE BAKIN NE YAPACAĞIM...
 
 YARIN MAÇA GİDECEĞİM

VE BAKIN NE YAPACAĞIM...

 

Galatasaray kendi evinde oynamadığı zaman, karşı tarafın stadındaki derbi maçlarına gitmekten hoşlanmam. Herdefasında garip konuşmalar, hatta sinir bozacak jestlerle karşılaşırım.Beşiktaş seyircisi hariçtir. Bundan dolayı yarınki maça gönül rahatlığı ilegideceğim ve...

           

MAÇA GİDECEĞİM

VE BAKIN NE YAPACAĞIM...

 

Pazargünü maça gideceğim..

İnönüStadı'na

Beşiktaş-Galatasaraymaçına..

Katkat giyineceğim..

Cebimdekibozuk paraları tümleyeceğim..

''Çarşı''dangeçersem ''Çarşı''da,

Geçmezsemstadın orada,

Üstümdekifazla kazağı, atkıyı, bereyi

Beşiktaş'ın,Kızılay'ın görevlilerine  teslim edeceğim..

Tümlediğimparayı o özel kumbaraya atacağım...

Çünkü,Beşiktaş taraftarı,

Kızılayile ortak yeni bir kampanya başlattı...

Diyorlarki,

Vanüşüyor…

Çocuklarüşüyor…

Bebelerdonuyor…

Giysileriniziverin,  götürelim…

Bozukluklarıverin, toplayıp, konteynır alalım…

Kızılayile kol kola, Van'a taşıyalım…

ÜşümesinVan…

Üşümesinçocuklar…

Donmasınlar...

Maçkaç kaç biterse bitsin,

Vankazansın…

Hükmen…

İnönü'den''Van'' galip ayrılsın...

Yürekten…''

 

Çarşı'nın notu: Kumbaralar,yardım sandıkları maçtan sonra,10 gün boyunca, Çınardibi'nde olacak… SinanpaşaCamii'nin hemen yanıbaşında... Ayrıca bağış yapmak isteyenler için: Türkiye İşBankası Beşiktaş Ihlamur şubesi  (şube kodu:1143) hesap no: 505505

                                              


 

AVCI,  NEDENDOĞRU

DÜRÜST PARA İSTEMEDİ?

 

MilliTakımların yeni teknik direktörü belli oldu.

 

Abdullah Avcı'nın seçilmesineüzülmedim diyemem.

           

Başarılıbir teknik direktörü, başarılı iş yaptığı bir takımın başından alıp, kaynayanbir kazanın içine atıyoruz. Federasyon Başkanı Aydınlar çok memnun. Avcıile büyük başarılar kazanılacağını ilan etti.

           

Hayırlıolsun.

           

Benirahatsız eden tek konu, bazı gazete haberlerine göre, Avcı'nın ne kadar isteyeceği sorulduğunda  "Paraönemli değil..." demesi.

           

Nedenönemli değil?

           

Neden,Hiddink kendi ve ekibi için pazarlıkediyor da, Avcı etmesin?

           

Sankiinsanın kendi parası için pazarlık etmesi ayıpmış gibi davrandı. Bence çok hataetti. Göreceksiniz, ilk cicim ayları geçtikten sonra, hele ilk mağlubiyette,bizim yamyamlar Avcı’yı da çıtırçıtır yiyecekler. Yine istifa etmeliçığlıkları atılmaya başlanacak.

           

Yazıkdeğil mi? Hiç değilse doğru dürüst para kazanırdı. Böylesine bir işkencedenbedavaya geçmemeli. Üstelik, bu ülkede kimse özveriyi pek alkışlamaz. Az parayaiş yapanı da omuzlarda taşımaz. Aksine, saflık olarak görür.

           

Hocayabaşarılar dilerim!

           

 

KÖKSAL HOCA’YA

DOSTLUK ÖDÜLÜ

 

Prof.Dr. KöksalBayraktar,  70. yaşgününde, çok az kişiye nasip olacak birsüpriz kutlamayla karşılaştı. GalatasarayÜniversitesi Hukuk Fakültesi, onu alkışlarla kucakladı. Kutlama töreni yaptı.

 

Bilenlerbilmeyenlere anlatsın: Köksal Bayraktarsadece başarılı bir hoca ve ceza avukatı değildir. Türk toplumunda çok nadirgörülen, her koşulda kibarlığını sürdüren, efendi bir insandır. İddia ediyorum,ülkemizde kimse Bayraktar kadaretrafına saygı yayamaz. GS Lisesi yıllarından bugüne kadar tanıdığım içinböylesine iddialı olabiliyorum. Nice yıllara hocam... İyi ki varsın Köksal...MALDİV’İN YAPTIĞINI ,

GÖCEK NEDEN YAPAMIYOR?

             

Maldivlerin tek geliriturizm. Denizüstü ve deniz altını satarak yaşıyor. 200 ada üzerine kurulmuş olanbir ülke. Bundan dolayı da denizlerini bir ziynet eşyası gibi koruyorlar. Tekhazinelerinin üzerinde titriyorlar.

           

Bizimiçin Göcek körfezi ne ise,  Maldivler için denizleri aynı şey. Hattaçok daha önemli.

           

Aramızdakitek fark, onların titizlikleri, bizim ise savurganlığımız.

           

Maldivlere gelen her turist,bölgenin temizliği ve bakımı, bilimsel araştırmaları için 10 dolar veriyor. Budolarlar bir fonda toplanıyor ve denizlerin ve mercanların korunmasınaharcanıyor.

           

Aynıuygulamayı neden Göcek’te yapamıyoruz?

           

Birara Turmepa böyle bir fikir ortayaatmıştı, ancak anında hem ticari motorlar tarafından protesto edilmiş, hem debürokrasinin direnişiyle karşılaşmıştı. Kendimizi, Ege ‘nin en güzel koyunukorumaktan aciz bir duruma soktuk. Muğla Valiliği ve Göcek Belediye Başkanlığı aydınlık fikirli insanlarla dolu, ancakne bürokratik kavgayı aşabildiler ne de ticari motor sahiplerini.

           

Neacı değil mi?

           

Oysa,bu körfeze giren tüm yerli veya yabancı tekneler, örneğin boylarına vetonajlarına göre 50-500 TL verip 1 hafta kalma hakkı elde edebilir. Her birkişi de, haftalık 20 TL denize girme parası verebilir. Bu miktarlar kimseyirahatsız etmez. Tekneyle gelenin zaten verecek parası vardır. Yerli veyayabancı turist için 20 TL hiç önemli sayılmaz.

           

Bugün,o canım denizde, o bir daha bulunamaz güzellikteki körfezlerinde hayatlarınınen güzel günlerini geçirenler tek bir kuruş dahi vermiyorlar. O güzelim denizibedavaya kullanıyorlar. Hatta pisletiyorlar, özel bağlanma yerleri yapılmasınarağmen, çapalarını atıp denizin dibini tarıyor, tabii doğayı harap ediyor,kimileri de gizlice ağaçlara bağlanıyor.

           

Maldivliler kadar dahiolsun bu hazinemizi koruyamayacak mıyız?

           

Bukadar aciz miyiz?

           

GöcekBelediye Başkanından bir ses bekliyorum. Böyle bir uygulamaya girsin, elimdekitüm imkanları onun çabalarını desteklemek için kullanmaya hazır olduğumu daburada açıkça ilan ediyorum.

           

Hadigelin, birlikte kolları sıvayalım.DENİZ UÇAĞI HAVA ALANI GÖRMEMİŞTİM…

           

Çokşey gördüm de, deniz uçağı hava alanı görmemiştim. Maldivlerin başkenti Male,bizim Büyükada’dan biraz irice. Yüzlerce legoya benzeyen binalardanoluşturulmuş bir hali var. Benim en çok ilgimi çeken ise, başkentin hemen yanı başındakideniz uakları için yapılmış havaalanıydı. Uçaklar başkent ile adalar arasındaki trafik için kullanıyorlar. 16kişi alıyor. Son derece pratik, hiç rötar yapmıyorlar. Sadece yağmurludönemlerde bazen seferler iptal oluyormuş. Bizim de üç yanımız denizle çevrili,ancak nedense deniz uçağı parmakla sayılacak kadar az. Ne doğru dürüstyönetmeliği var ne de bürokrasiden destek görüyorlar.

 

 

 DERVISH’E GE ORTAK OLUYOR

 

Sabancı Holding’in eski CEO’su Celal Metin’in Dervishprojesine, Amerikan General Electrics (GE) ortak oldu. Sakıp Sabancı’nınson CEO’su olan Metin, Karaman’dadünyada ilk, doğal gaz, rüzgar ve güneş enerjisinin kombine olarak kullanıpelektrik enerjisi üreten projesi ile bir ilke imza atıyor. 450 milyon euro’luk dev yatırım Dervish’in,4 milyon kilovatsaat elektrik üretmesi planlanıyor. Bu büyük projeye, dünyanınen güçlü enerji aktörlerinden Generalselectric’de ortak oluyor. Dün Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın dakatıldığı törende yapılan anlaşma ile GEile Celal Metin’in Metcap’ı Dervish projesi için imzaları attı. GE projeye “geleceğin enerjisi olarak” olarak baktığını birkez daha ifade etti.  Türkiye’nin büyüdüğüne bir işaret daha; Artık işadamlarımız projeleri ile dünya devi şirketleri ülkemize çekebiliyor. NeredenNereye…

 

 

NUR, TARİHİ

YAZARKEN YAŞADI...

 

Nur Batur’un yeni kitabı,özellikle gazeteciliğin ne anlama geldiğini, uluslararası gazetecilerin nasılçalıştığını merak edenlere, tarihçilere ve yakın geçmişimize ilgi duyanlaranefis bir kaynak oluşturuyor. Turkuaz Yayınları’ndançıkan “Tarihi Yazarken Yaşamak”aslında Nur Batur’un başarılı 35 yıllıkgazetecilik yaşamının bir kesimini kapsıyor. Tarihi yapan liderlerle yaptığısöyleşileri, perde arkası hazırlığı ve izlenimleriyle yansıtan bir kitap,hepimize yeni kapılar açıyor. Hele Nur’ınYunanistan ve Orta Doğu liderleriyle ilgili söyleşi ve izlenimleri öylesinecanlı ki meraklılarına özellikle tavsiye ediyorum.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…