Mehmet Ali Birand
 
Yalan söylemişse dahi yargılanmalı
 
 

Bu yazıyı yazmamak için günlerdir bekliyorum.

Savcıların harekete geçmelerini ve bu adamı ensesinden yakalayıp mahkemeye sevketmek üzere soruşturma başlatmalarını bekliyorum.

Ermenilerden özür dileyenleri 301 inci maddeden inceleme altına alanlar var ya... Kürtçe kutlama mesajı yolladı diye, insanların cezalandırılması için çırpınanlar var ya...İşte onların hareketlenmelerini bekliyorum.

Atilla Olgaç adlı tiyatro oyuncusunun, Kanaltürk'te yayınlanan “Orada Neler oluyor” adlı programda, büyük bir kahramanlık yapmış edasıyla, Kıbrıs harekatı sırasında, esir aldıkları bir Rum gencini , hakaret ettiğinden dolayı oracıkta kafasından vurduğunu, savaş sırasında ayrıca 10 kişi öldürdüğünü söyledi. Şimdilerde vatan adına onu bunu öldürmek ve ardından da övünme modası var ya ...Beyefendi de Kurtlar Vadisinde "Kılıç" karakteri de bu modaya uygun ya...Atilla Olgaç nasıl bir Türk kahramanı olduğunu anlattı.

Esir alınan bir insanı öldürmenin suç sayıldığını, bundan dolayı insanların yargılandıklarını, üstüne üslük bu suçlar İnsanlığa Karşı Suç niteliğinde sayıldığından dolayı, zaman aşımının da işlemediğini herhalde bilmiyor olacak ki, övünerek cinayetini açıkladı.

Tabii böylesine bir itiraf hem Rumları, hemde Yunanlıları ayağa kaldırdı.

Ayağa kalkmakta da çok haklılar.

Ben de onların yerinde olsam aynını yapardım. Zira yıllardan beri, Rumlar savaş sırasında ortadan kaybolan yüzlerce Rum gencini arıyorlar. Bu insanların Türk askeri tarafından gizlice Türkiyede veya Adanın kuzeyindeki bir yerde öldürülüp gömüldüğünü iddia ediyorlar. Türkiye de bunu yıllardır yalanlıyor, ancak Uluslararası suçlamadan ve sürekli denetlemelerden kurtulamıyordu.

Atilla Olgaç, ilk defa kendi ağzıyla kayıp rumlar için örnek gösterilebilecek bir cinayeti açıklayınca, eski iddialar yeniden alevlendi

Anlayacağınız, bu zat farkına varmadan müthiş bir pandora kutusunun kapağını açmış oldu. Tabii, kıyametler kopunca da, korkup “Söylediklerimin gerçekle ilgisi yok, senaryo" diye bir açıklama yaptı. Savaşın kötülüklerini anlatabilmek için böyle birşey uydurmuş!

Tabii kimseyi inandıramadı. Ortaya çıkıp “ Bunu tamamen reklamımı yapabilmek, dikkatleri çekmek için yaptım” dese, daha inandırıcı olurdu.

Savcılar, bu zatı görmezden mi gelecekler?

Bu olayın yenir yutulur hiçbir yanı yoktur.

Savcıların harekete geçmeleri ve Atilla Olgaç'ı insanlığa karşı suç işlemekten yargılanmak üzere mahkemeye taşımaları gerekir. Adam kendi ağzıyla, cinayetini itiraf etmiştir. “Ben öyle demek istemedim” yollu teviller geçerli olamaz.

Eğer gerçekten ,sırf kendi reklamı için yalan söylediyse de mahkeme edilmelidir.

Bu iş çocuk oyuncağı değildir. Her önüne gelen, Uluslararası alanda bu ülkenin başını derde sokacak abuk sabuk laflar edemez.

Ermenilerden Özür dileyenleri, 301 inci maddeden, Türklüğe hakaret ettikleri için soruşturmaya alan savcılar bu manzarayı seyretmekle mi yetinecekler ?

Eğer Türklüğe hakaret konusunda bu kadar duyarlıysak, asıl bu adamın söyledikleri ya başlı başına suçtur ve cezalanmalı, eğer söyledikleri yalansa da, yine cezalanmalıdır. Zira bu yaptığı asıl Türklüğe hakaret suçudur.

Yahudi hoyratlığının faturası önümüze geldi...

Bu köşe'de defalarca yazdım.

Başbakan'ın, İsrail'i eleştirme adına, İsrail ile Yahudileri birbirine karıştırıp, ardı ardına verdiği demeçlerin faturası sonunda önümüze geldi.

Şimdi ayıkla pirincin taşını.

En güçlü yahudi lobisinin yazdığı mektup Ankara'ya vardı. Gazetelerde ardı ardına yazılar çıkmaya başladı.Türk yahudileri son derece rahatsız oldular ve bu rahatsızlıklarını etrafa yaydılar. Yahudi finans çevrelerindeki homurtular duyulur oldu.

İsrail, Başbakan'ın yaklaşımını henüz büyük sorun yapmadı. Aksine, anlayışla karşıladığının işaretlerini verdi. Tabii aynı kampanya sürdürülürse, onların da tutumlarının değişeceği besbelli.

İşin bu noktaya gelmesinde, Başbakan'ın dikkatsizliği ve yahudilik konusundaki hoyratça kullandığı sözlerin, bazı aşırı dinci guruplar tarafından kullanılması oldu. Türk yahudilerine tehditler savurdular. Yeşil bayraklar açıp gösteriler yaptılar.

Hükümet sadece seyretmekle yetindi.

Şimdi, Cumhurbaşkanı Gül'den, hükümet sözcüsü Cemil Çiçek'e kadar herkes özürler diliyor, Türk yahudilerine güvenceler veriyorlar.

Ancak çok geç...

Güven denilen duygu böyledir.

Hiç hoyratlık kaldırmaz. Bir defa bozuldu mu, kolay kolay aynı dereceye çıkmaz. Çok daha fazla çaba harcamanız, kendinizi çok daha fazla ispatlamanız gerekir.

Başbakanın kırıp döken üslubunun diğer bir kurbanı da Filistin Cumhurbaşkanı Abbas oldu.  Kırılan vazoyu tamir, yine Cumhurbaşkanına kaldı. Hamas'ın gözüne girmek mi, yoksa bölgede Hamas ile diyalog kurabilen tek ülke konumunu devam ettirebilmek için midir, bilemiyorum.

Ancak artık dikkat etme zamanı geldi.

Başbakan'ın Orta Doğu'daki anlaşmazlıklara müdahelesini olumlu karşılayan ve alkışlayan bir insanım. Bunun yanında, Başbakanın artık konuşmalarına daha fazla dikkat etmesi ve kırıp dökmeyi bırakması zamanı geldiğine de inanıyorum.

 

 

                                                                                                     27 Ocak 2009 POSTABu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…