Mehmet Ali Birand
 
Ak Parti...
 
 

AKP'nin balans ayarı ne zaman bitecek?

Ak Parti, iktidara geldiği günden bu yana, son derece bilinçli şekilde, Türkiye'nin siyasi yönetimine katılan kurumları balans ayarına tabi tutuyor. Şu ana kadar çok önemli mesafeler aldı, ancak henüz işin sonuna gelemedi. Bakın hangisine ne ayar çekildi ve bunların ne kadarı geçici ne kadarı kalıcı olabilir...

Ak Parti'nin bir misyonu var: Toplumun bir kesimine göre, Türkiye'yi değiştirmek veya onlara göre, normalleştirmek.  
 
Dindar kesime, hem ülkenin yönetiminde, hem de günlük yaşamda, daha geniş bir yeraçmak. Baskıları mümkün olduğunca azaltmak. Laiklik adına sürdürülen uygulamaları, 27Mayıs darbesinden bu yana yavaş yavaş yerleştirilen ve 12 Eylül müdahalesiyle daha da katılaştırılan, laik uygulamayı korumak ve kollamak için oluşturulan sistemi değiştirmek. Bu sistemin belli başlı elemanları da 2003'e kadarki dönemde, Ordu, Merkez Medya ve Yargı idi. Bu üç kurum, genelde siyasi iktidarları küçümser, Devlet'in  "Ali Menfaatlerini "(Yüksek Çıkarlarını) kendilerinin gözettiğine inanır ve o şekilde hareket ederlerdi. Burunlarından kıl aldırmaz, ellerindeki gücü zaman zaman çok abartılı kullanırlardı. Farklıyöntemlerle, siyasi iktidarları yönlendirir, iktidar düşürür, iktidar kurdururlardı. Hepsi de "Devletin bütünlüğünü ve laik sistemi korumak" adına yapılırdı. Bu balans ayarınınlokomotifi Erdoğan oldu ve bugüne kadar da epey mesafe aldı. Ancak, henüz her şey bitmiş değil. Hatta, ayarların ne oranda tutacağı da belli değil. Ayarlardaki son durumusizler için özetledim.


ASKER ŞİMDİLİK TESLİM OLDU...

Eski etkinliğini en büyük oranda kaybeden kurum oldu. Aynı zamanda, durumunu en gerçekçi şekilde algılayan ve kabullenen kurum da, asker oldu. Özellikle Org. Koşaner vekuvvet komutanları artık hiç konuşmuyorlar. Eski demeçler, iç veya dış gelişmeler hakkında görüş açıklamalar dönemi kapandı. Tümüyle profesyonel bir yaklaşımla,görevlerinin başında oldukları ve görevleri neyi gerektiriyorsa onunla meşgul olduklarınıgösteriyorlar. Doğrusu hiç kimse, TSK' nın böylesine disiplinli bir tutum takınacağınıbeklemiyordu. Belki kızgınlıklarından duvarları yumruklayan komutanlar vardır, ancakkışladan tık çıkmıyor. TSK' nın bu durumu içine tümüyle sindirmesi ve bir daha gerigelmeyecek şekilde benimsemesi epey zaman alır. Ülkenin ekonomisi iyi gittiği ve siyasi kriz yaşanmadığı sürece ses çıkmaz, ancak istikrarsızlık ileride TSK' yı yeniden zindeleştirebilir.
 
Şu andaki durum: sipere girmiş bekliyor gibiler.

YARGI, ÇANAKKALE'DE DİRENİYOR...

Laik sistemi, hukuk yollarından savunmak için donatılmış olan yargı, ikiye bölündü. Birkesimi, dünyaya İktidar partisi gibi bakmaya başladı. Diğer bir kesimi ve özellikle Yüksek Yargı, TSK' nın aksine Çanakkale savunması yapıyor.
 
Kamuoyuna yansıyan şekliyle, bazı değerleri, yasalar ve hukuk çerçevesinde korumayaçabalıyor. Yasalar değişmeden, kendi yorumlarını değiştirmek istemiyorlar.
 
Yargı' daki direnmenin kırılması, özellikle Anayasa Mahkemesi’nden başlayarak, Yargıtayve Danıştay düzeyinde, zaman alacağa benziyor.
 
Direniş, yıllar içinde eriyecektir. İsimler değişecek, emekli olacakların yerine yeni atamalar yapılacak ve anlayışlar farklılaşacaktır.
 
Ancak buna karşılık, yargıdaki değişim, diğerlerine oranla belki daha geç gerçekleşecekolsa dahi, çok daha kalıcı olacaktır.
 
Geriye dönüşü zordur.

MEDYA, ELEŞTİRİ DOZUNU VE  ANLAYIŞINI DEĞİŞTİRDİ...
 
Adına Merkez Medya dediğimiz kesim de, TSK gibi son derece derin bir değişimden geçti.Eski abartılı ve zaman zaman hoyratça yapılan eleştirisel yaklaşım tümden bırakıldı.
 
Eleştirilerin dozu ayarlandı.
 
Şimdiye kadar hiç bir iktidar, medyanın gözünü Ak Parti kadar korkutamamıştır. Durumböyle olunca da, sesler alçaltıldı, eleştiri adına kullanılan kimi kavramlardan vazgeçildi.
 
Artık kelimeler dikkatle seçiliyor.
 
Yine eleştiri var, ancak son derece hafif bir ton ve incitici olmamaya çalışılan bir yaklaşımlayapılıyor. Biraz komik ancak, kimi zaman özür dileyerek, eleştiri getiriliyor. İktidarçevrelerini kırmamaya özen gösteriliyor.
 
Merkez Medya'daki bu değişim çok oynaktır. Ak Parti iktidar oldukça sürer, ancak farklıiktidarlarda tutum kolaylıkla değişebilir.
 
Balans ayarının en önemli yanı, iktidara destek veren yazılı ve görsel medyanın büyümesi, etkili konuma gelmesi ve Merkez Medya' nın eski etkinliğini büyük oranda eritmesi oldu.


YÖK EL DEĞİŞTİRDİ ANCAK ...

Balans ayarının diğer önemli kurumu Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) idi. Bu kurum,ülkedeki tüm üniversitelerin tek bir merkezden yönetilmesi için kurulmuştu. Bilimsel çalışmaların yanı sıra, türbanın üniversitelere girmemesi ve dindar vakıflar tarafındankurulan üniversitelerin de kontrol altında tutulması hedeflenmişti.
 
YÖK'ün başına, şimdiye kadar hep katıksız laik isimler getirilirdi.
 
Ak Parti bunu değiştirdi ve türbana kapının açılması için kolları sıvadı.
 
Atılan adımlarla, türban sorunu üniversitelerde belirli oranda rahatlatıldı. Artık kapılardadramlar yaşanmıyor, ancak yine de yargı engeli aşılamadığından dolayı, iktidarın istediğikıvama ulaşılamadı.
 
Bu eşik de atlanırsa, üniversitelerdeki türban sorunu, bir daha geri adım atılmayacak şekilde çözülmüş olacak.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- Hadi bir defa başladık...
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…