Mehmet Ali Birand
 
İmralı’ya TV verilip verilmemesi tartışılıyor. Kamuoyu genelde...
 
 

Öcalan’a TV verilse ne olur?

İmralı’ya TV verilip verilmemesi tartışılıyor. Kamuoyu genelde, TV izlemeyi bir eğlence olarak algılıyor ve Öcalan’a özel muaümele yapıldığı sonucuna varıyor. Acaba bu doğru mu? Yoksa, TV verilmesinin başka bir nedeni olabilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Kürt sorununun çözümü konusunda Öcalan'a bir rol vermişdurumda. Dışardan bakıldığında böyle bir algı çıkıyor. İstediği zaman istediği gibikonuşabiliyor, her söylediği gazetelere manşet oluyor ve daha da önemlisi PKK  ve Kürtkökenli vatandaşlarımız, İmralı'dan çıkan yönlendirmelere uyuyorlar. Öcalan, Kürt kesiminönemli bir bölümünün lideri konumunda.
 
T.C Devletinin, Öcalan'a özel bir yer vermesi doğrudur. Başıboş, hatta kendi içinde liderkavgasına girmiş olan bir Kürt hareketi, çözüm arayışları ve Demokratik açılım sırasında,sadece işleri zora sokar.
 
İşte bu açıdan baktığımızda, bu kişiye biran önce TV kanalarını izleme imkanı verilmesimantıklı bir yaklaşımdır. Öcalan, hızla değişen Türkiye'yi TRT FM dinleyerek, birkaç gazeteokuyarak veya avukatlarının aktardıklarıyla izlemesi imkansızdır.
 
Tam aksine, ne kadar bilgilenir ve siyaset sahnesindeki aktörleri, Türk kamu oyununduyarlıklarını ne kadar iyi algılayabilirse, o kadar sağlıklı kararlar verebilir. Yarım yamalakbilgilerle donanmış olan bir lider, gereken yönlendirmeyi gerçekleştiremez.
 
TV verilmesini "Öcalan ödüllendiriliyor" diye değil, yukarda sözünü ettiğim açıdan değerlendirmek gerekir.

*   *   *

PAPANDREU’YU, YİNEDE ENÇOK ERDOĞAN ANLAMIŞ
 
Geçen hafta Erzurum'da, Türk-Yunan Başbakanları arasında son derece ilginç bir dansyaşandı. Açılışta, Papandreu ile Erdoğan, birbirlerine öylesine sıcak , öylesine anlayış dolusözler söylediler, jestler yaptılar ki, insanın gözlerinin yaşaracağı geliyordu. Boyunlardaki , Ege mavisinin sembolü atkılar, kucaklaşmalar, sonradan hiçbir açıklama yapılmayan dörtsaatlik,  kapalı kapılar ardındaki görüşmeler ve 200 Türk Büyükelçisine, belki de tarihte ilkdefa, bir Yunan Başbakanının hitap etmesi...
 
Ege' de bir anlaşmaya varıldığı izlenimini veren herşey vardı.
 
Senaryoyu, Yunan Başbakanı bozdu.
 
Aslında yeni birşey söylemedi. Erdoğan'ın geçen yıl Atina'ya yaptığı büyük çıkartma gezisinin basın toplantısında söylediklerini, neredeyse aynen tekrarladı. Türkiye'nin Kıbrıs’taki işgalciliğinden başladı, bu sorun çözülmeden AB'ye tam üyeliğin beklenmemesigerektiğini söyledi ve tam o sırada bir Yunan adasının üstünden geçen Türk jetine tepki gösterdi.
 
Ben dahil, birçoğumuz buna pek bir anlam veremedik.
 
Ardından Erdoğan konuşunca, durum biraz daha netleşti.
 
Dikkat ettinizse, Başbakan sesini hiç yükseltmedi. Sert kelimeler seçmedi. Oysa bilirsiniz, Erdoğan kızdı mı, kendini pek tutamaz. Bu defa aksine, yumuşakça geçiştirdi. Hatta, ertesi sabahki basın toplantısında, hava daha da yumuşadı.
 
Erdoğan, Papandreu'nun kendi kamuoyuna, özellikle milliyetçi kesime mesaj göndermekiçin, böyle bir konuşma yaptığını anlamış olmalı ki, o da anlayışlı davrandı.
 
Ben de, Soli Özel gibi düşünüyorum.
 
Bütün bu iç politika mesajlaşmalarına rağmen, Türkiye ile Yunanistanın ege sorunlarınıçözme konusunda son derece önemli adımlar atmış oldukları kanısındayım. Somut birbilgim yok, ancak havadaki kokular hep bu yönde gelişiyor.
 
Bunca olumlu sözler, inanılmaz jestlerden sonra, hala bir anlaşmaya varılamadıysa, çokşaşırırım doğrusu. Üstelik, kamuoyundaki beklentilerin hayal kırıklığıyle dağılması da, çok büyük bir kayıp olur.

*   *   *

AMAN ALLAHIM, MEĞER NEYMİŞ BU YARGI REZALETİ
 
Biliyorduk duyuyorduk, ancak işin böylesine bir rezalete dönüştüğünün farkında değildik. Şu son iki haftadır dinlediklerime inanamıyorum.
 
Aman Allahım, meğer bu ülkede Adalet çoktan bitmiş de , farkında değilmişiz.
 
Yargıtayın depolarında bekleyen 1.5 milyon dosyadan söz ediliyor.
 
Yargıtay' ın depolarına giren kameralar, toplumdaki şaşkınlığı daha da arttırdı.
 
Duydunuz değil mi?
 
Depolarda kaybolan dosyalar...
 
Henüz açılmayan dava dosyaları...
 
Bulunamayan deliller...Adli tıp'ta aylarca bekleyen tetkikler...Bir sanığın itirazınınincelenmesi için aylarca duraklayan celseler... Bir belgenin getirtilmesi için gerekenaylar...
 
Mahkemelerin neden geciktiği hakkında hergün yeni ayrıntılar ve örnekler öğreniyoruz .Her biri diğerinden daha korkunç hikayeler, anılar.
 
Bütün bu uzamalar sırasında da , tutuklu olarak bekleyen nice masum insan veya suçluolmasına rağmen, süre nedeniyle dışarı çıkabilenler.
 
Bu ülkede Adalet denilen kavram çoktan batmış da , kimseler umursamıyormuş.
 
Sadece Ak Parti'yi suçlamayalım.
 
Bugüne kadarki her hükümet sorumlu. Onlar da oralı olmamışlar. İşlerine geldiği için, felaketi görmezden gelmişler. Asker de suç işlemiş, onlarda hiç ilgilenmemişler. Yargıyıkontrollerinden çıkmaması için ellerinden geleni yapmışlar.
 
Yargı kendi başına bırakılmış. Laik sitemi koruyup kollamak için kullanılmış.Yoksa, gerçekbir adalet dağıtılması için çalışılmamış.
 
Bugün gelinilen noktada, Türk toplumu artık hiçbir mahkeme kararına inanmamaktadır.Kendini kurtaran, istediği sonucu alanlar şanslı sayılıyor, ceza alanlar ise şanssız gözüylegörülüyor.
 
Açıkçası , her iktidar yargıyı herkes kendi için kullanmış.
 
Ayıptır...
 
Bu bir rezilliktir...Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…