Mehmet Ali Birand
 
Şu son günlerde Washington’dan gelen haberler...
 
 

Yahudi lobisi Ankara’ya göz kırptı

Şu son günlerde Washington’dan gelen haberler, Türkiye’nin Yahudi lobisi ile gerilen ilişkilerinde önemli virajın alındığını gösteriyor. Ermeniler, Soykırım Tasarısı konusunda, Yahudilerin en güçlü örgütü AIPAC’ın kapısını çaldılar. Yanıt çok ilgi çekiciydi.

Hafta başından itibaren, Ankara çok tedirgin. Ermeni lobisi, Türkiye’ye bir son dakika golü atabilmek için harekete geçti. Geleneksel Nisan çıkışını beklemeden. ABD Kongresi'ndeki görev değişimi sırasında, soykırım tasarısını geçirebilmek için, taraftarlarını ikna etmeye çalıştı. Bu yazının yazıldığı sırada henüz durum netleşmemişti.


Ermeni tasarısı hem Türk-Amerikan ilişkileri, hem de ABD’nin güçlü Yahudi lobisinin tutumu açısından tam anlamıyla bir test niteliğine kavuştu. Birkaç hafta öncesine kadar Türkiye’ye ateş püsküren Washington bürokrasisi ve Yahudi lobisinin tutumu merak ediliyordu.
Ermeniler, çok doğru bir zamanlamayla, açıkçası şanslarını zorladılar.
Temsilciler Meclisi'ndeki güçlü yandaşları seçimi kaybetmişler ve gidiyorlardı. Meclis Başkanı Pelosi, en güvendikleri isimdi. Son çalışma günlerinde (Meclis, Ocak ayında, son seçimde kazananlarla toplanacak) Soykırım Tasarısını oylatabilirdi.
Ayrıca, Washington’da son derece sert Türkiye aleyhtarı rüzgarlar esiyor, eskiden  Ankara’yı destekleyen Yahudi lobisi de, Türkiye’ye ateş püskürüyordu.
Ermenilerin, attıkları taşın yerine varıp varmadığını, en son bugün anlayacağız. Ancak, şimdiden bilinen bir sonuç var. O da, Yahudi lobisinin Türkiye’nin  aleyhine hiçbir açık tutum almadığı.
Lobi’nin en güçlü örgütü AIPAC, Ermenilerin tüm çağrılarına rağmen sessizliğini korudu. İsteseler etrafı dağıtabilirlerdi. Yapmadılar.
Nedenini bana, bir Amerikalı gözlemci değerlendirdi:
“Yahudi lobisi, Türkiye ile İsrail arasındaki iplerin tümüyle atılmasını istemiyor. Bundan dolayı temkinli davranıyor. İsrail’in Türkiye’yi kaybetmesinin, kendi ülkelerine daha zarar  vereceğini bildikleri için, dikkatli adım atıyorlar. Mavi Marmara Gemisi krizinin bir süre içinde dağılacağına inanıyorlar” dedi.
İlginç bir süreçten geçiyoruz.
Bu tasarı, Obama yönetiminin Türkiye’ye bakışını da şekillendiriyor. Bu konuyu da yarına bırakalım.


Akçura'ya hapis
Milliyet Gazetesi muhabiri Belma Akçura'ya 3 ay hapis... Gün geçmiyor ki bir gazeteci veya yazarı mahkeme salonlarında görmeyelim. Bunun en son örneklerinden biri de Milliyet'ten Belma Akçura. Akçura, “Derin Devlet Oldu Devlet” adlı kitabında eski ülkücüleri anlatırken Nevzat Bor'dan bahsetmiş. Kitapta Bor'un adı iki kez geçiyor. İlki Abdullah Çatlı ve arkadaşlarını anlatırken. İkincisi ise “Çatlı yakalandığında yanında Nevzat Bor vardı” şeklinde. İşte bu yüzden Nevzat Bor kendine hakaret ettiği gerekçesi ile Belma Akçura'yı mahkemeye verdi. Yargıtay 4. Dairesi ise Akçura'nın 3 Ay hapsine... Belma Akçura, şimdi AİHM'e gidecek...
Şimdi bunun neresi suç? Bir gazeteci bunları da mı yazamayacak? Bir yazar kendini savcılardan, mahkemelerden korumak için kendine sansür mü uygulayacak? Böyle şeyler gerçek demokrasilerde olmaz...

 

KİTAP KÖŞESİ
Tamamla bizi ey aşk
Ünlü tiyatrocu Ali Poyrazoğlu'nun son kitabı “Tamamla Bizi Ey Aşk” Doğan Kitap'tan çıktı. Ali Poyrazoğlu, kitabına “Aşkın acı vereni, kavuranı makbuldür.” diyerek başlıyor. Poyrazoğlu bize kendi bakış açıcından aşkı, dostluğu, insanı ve sanatı anlatıyor. İnce elenip sık dokunmuş bir çalışma... Ayrıca sizlere Poyrazoğlu'nun ikinci baskısı Doğan Kitap'tan çıkan “İçimdeki Timsah” adlı kitabını da öneririm. O da çok farklı bir çalışma... Usta bir tiyatrocunun elinden geçtiği her sayfasından belli oluyor... (0 212 422 44 45)

Tabular yıkılıyor...
Cevat Öneş, son dönemde çok tartışılan eksenimiz hakkında çok önemli bir çalışma kaleme almış. “Türkiye Ekseni – Tabular Yıkılıyor” adlı kitap Yakın Plan yayınlarından çıktı. Öneş kitabında bir çok konudan bahsediyor bunlardan bazıları şöyle;
• Devlet, Abdullah Öcalan ile görüşüyor mu?
• Ortadoğu'da Türkiye ve İsrail eksenli politikaları şekillendiren parametreler neler?
• Kürt Meselesinde çözüm anahtarı kimin elinde?
Yıllar boyunca Milli İstihbarat Teşkilatı'nda önemli pozisyonlarda bulunan Öneş, bizlere çok önemli bir çalışma sunmuş...

Dev Türkiye cüce Türkiye
Prof. Dr. Hasan Köni'nin “Dev Türkiye Cüce Türkiye -Tamamı Çözümlü Jeopolitik Test Kitabı!” Haykitap'dan çıktı. Köni'nin bu son kitabında neler yok ki; İsrail'den AB'ye ABD'den Çin'e, Rusya'ya kadar bir çok güçlü ülkenin satranç tahtasındaki pozisyonlarını anlatıyor. Son yıllarda Türkiye'nin değişen dış politikasını, Asya ülkelerinin ve özellikle Çin'in yükselişinin bizi nerelere götüreceği'ni Köni'nin kaleminden okuyun. (0212 352 00 50)Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…