Mehmet Ali Birand
 
BU KADAR SAYDINIZ DA, NEDEN HİÇ DİNLEMEDİNİZ?
 
 

BU KADAR SAYDINIZ DA,

NEDEN HİÇ DİNLEMEDİNİZ?

 

Şerafettin Elçi'nin ölümüyle birlikte siyasetçilerimizden bir övgü bir övgü. Ne kadar saygıdeğermiş, ne kadar değerli insanımızmış...vs..vs. O zaman ben de sormak istiyorum: Bunca yıl yanıbaşınızdaki bu insanın görüşlerinden neden hiç yararlanmadınız?

 

BU KADAR SAYDINIZ DA,

NEDEN HİÇ DİNLEMEDİNİZ?

 

Bizim cennet vatanımızın en büyük alışkanlığı, insanlarının değerini ancak öldükten sonra anlamasıdır. Hayatta iken yerden yere vururuz, işimize gelmediği sürece hapishanelerde süründürürüz. Ne söylerse söylesin dinlemeyiz.

  

Adam ölmeye görsün.

  

Aman efendim bir methiye bir methiye...

  

Rahmetli Şerafettin Elçi'nin cenazesi ve ardından verilen demeçler beni fena halde kızdırdı. Gel de haykırma...

  

"Kardeşim, bu kadar saygıdeğer bir insandı ve siz de bu kadar önem veriyorduysanız, neden bugüne kadar yararlanmadınız? Neden görüşlerini uygulamaya sokmadınız? Bugün onu överek, yaşarken işlediğiniz günahları temizlemeye mi çalışıyorsunuz?"

 

MHP, CENAZEYE KATILMAYARAK

NE MESAJ VERMEK İSTEDİ Kİ ?

 

Şerafettin beyin cenazesine bir tek MHP katılmadı.

  

Ölmüş bir insana karşı saygısızlık ettiler. Eminim kendi aralarında "Elçi bölücüydü, aman gitmeyelim, tabanımız yanlış anlar ve oy kaybına uğrarız..." demişlerdir.

  

Ne yazık değil mi?

  

Bir ölünün ardından dahi siyasi hesap yapmak kadar küçük hesap düşünemiyorum.

  

Sırrı Sakık' ın oğlunun kaybına duyarsız kal.

  

Şerafettin Elçi' nin cenazesine bile katılma.

  

Sonra "Bu ülkeyi Kürtler bölmeye çalışıyor" de...

  

Hayır efendiler. Kürtleri dışlayarak asıl sizler bölüyorsunuz...

 

DEĞİŞTİRECEKTİNİZ DE...

 

Ben bu işi bir türlü anlayabilmiş değilim.

  

Gayet iyi ve istikrarlı çalışan Karayolları köprülerdeki geçişlerde neden sınıfta kaldı, çıkaramadım. Kimseler de anlatma zahmetine katlanmıyor.

  

Kartlı Geçiş Sistemi( KGS) büyük beklenti ve gösterişle devreye sokulmuştu. Reform yapıldığı söylenmiş, herşeyin yoluna gireceği belirtilmişti.

  

 

Günler geçtikçe bakıldı ki KGS'ler, bırakın geçişi rahatlatmayı, aksine daha da tıkanmaya neden oluyor. Bu defa, yerine HGS' ler geliyor. Önümüzdeki 1 Ocak gününden itibaren yeni bir denemeye girişiyoruz.

  

Şimdi, şu soruları sormaya hakkımız yok mu?

  

"... KGS' nin tıkanıklık yaratacağını neden hesaplayamadınız? HGS' yi neden daha önce düşünmediniz? Bütün bu değişiklikler kaç paraya mal oldu?"

  

Bakalım ne yanıt gelecek?

 

 

İSTANBUL MODERN PIRILTISI...

 

Geçen haftasonu İstanbul Modern'in yan organizasyonu olan Gala Modern' in dördüncüsü yapıldı. Bülent Eczacıbaşı kusuruma bakmasın, eşi Oya kendi gibi zarif ve pırıltılı bir gece hazırlamıştı. İstanbul'un kalburüstü kesiminde kim varsa oradaydı. Smokinler içinde 500 kişilik bir gönüllü ordusu katıldı.

  

Amaç, öğrencilere burslu eğitim ve eğitim projelerine destek sağlamaktı. Yaklaşık 900 bin TL para toplandı.

  

Eczacıbaşı ailesinin, babaları NEJAT Bey'den başlayarak bugüne kadar, ülkenin sanat ve kültürüne katkılarının yakın tanıklarından biri olduğum için, o geceyi bambaşka bir gözle izledim.

  

İstanbul Modern'in 8 yılda nereden nereye geldiğini ve bugün övünülecek bir konumda olduğunu hepimiz kabul ediyoruz.

  

Oya-Bülent Eczacıbaşı çiftini tebrik etmeyelim de ne yapalım?

 

 

ERKEK SİYASETÇİLERİN

ERKEK ŞÖVEN TUTUMU...

 

Adalet Bakanı Ergin'in açıklamalarından anladığımız kadarıyla, erkek siyasetçilerimizdeki “Erkek şöven” tutum hala güçlü.

  

İş lafa gelince, aman efendim kadınlara bir övgü bir övgü. “Onlar bizim bacımızdır”, edebiyatından tutun da, “Analar melektir” yüceltmelerine kadar söylenmedik methiye bırakmazlar. Ancak iş fiiliyata gelince, kazın ayağı ortaya çıkıyor.

  

İşte son örneği...

  

4. yargı paketindeki soyadı özgürlüğüne yapılan itirazlar.

  

Bu paketteki bir maddeye göre, kadınlar evlenmeden önceki soyadlarını kullanabileceklerdi.

  

Tasarı, Bakanlar Kurulu üyelerine dağıtılınca, anladığımız kadarıyla kızılca kıyamet kopmuş. Efendim, nasıl olurmuş da kadınlar evlendikten sonra eski soyadlarını kullanabilirlermiş? Kocalarının soyadları nelerine yetmiyormuş (!)

  

Sonuçta bu madde geri çekilmiş.

  

Bravo sizlere vallahi.

  

Bari hiç değilse, göstermelik oyunlar oynamayın, kadınlarımız üzerinden yalan söylemeyin.

  

Ayıptır yaptığınız.

  

Sade bu değil, aynı paketteki ünlü utanç kaynağımız sayılan 301. madde ve AİHM' in işaret ettiği kamu görevlilerinin soruşturulmasına izin veren madde de veto yemiş.

  

Yine devlet ön plana çıkıyor.

 

Hani Ak Parti, devleti vatandaşın emrine verecekti? Hani  önce devlet değil, vatandaş gelecekti?

 

Bırakın Allah aşkına, Ankara'ya bir defa oturmaya görün, en demokrat geçineni bile Devlet Köylü oluyor.


ULUDERE VEYA ROBOSKİ, BİJUH

 

28 Aralık 2011’de Uludere’de 34 yurttaşımızın bombardıman sonucu hayatını kaybetmesinin üzerinden tam bir yıl geçti. Bu kapsamda İstanbul’da 5 Ocak’a kadar iki fotograf sergisi var. İlki, İstanbul Tophane, Tütün Deposu’nda Caner Özkan’ın fotoğaflarından oluşan Uludere veya Roboski, Bijuh. Serginin küratörü Melek Ulagay. Sergide fotoğraflara Taylan Mintaş’ın enstalasyonları eşlik ediyor. Ikincisi ise Beyoğlu Karşı Sanat Çalışmaları’ndaki karma sergi. Yıl boyunca yolu Roboski / Ortasu ve Bijuh / Gülyazı köylerine düşen foto-muhabirlerin fotoğraflarından oluşan sergi “Faili Belli: Roboski Katliamı” adını taşıyor.

 

                                   

YENİDEN ÖĞRENME ZAMANI

 

Akademi, kamu, iş dünyası, siyaset ve spor... Işın Çelebi dopdolu geçen bir ömrün ardından, edindiği onca tecrübeyi Türkiye’nin son 40 yıllık dönüşüm süreciyle harmanlayıp ortaya bir solukta okunası bir çalışma çıkartmış. Alfa Yayıncılık’tan çıkan “Türkiye’nin Dönüşüm Yılları – Yeniden Öğrenme Zamanı” adlı kitapta, Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve siyasi açıdan yaşadığı kırılma anları ve karşılaştığı yol ayrımları anlatılmış. Çelebi, kitabında özellikle ekonomi alanında, sunduğu somut verilerle uzmanlığını bir kez daha ortaya koyarken, Galatasaray Spor Kulubü yönetiminde geçen başarılı yıllarının etkisini de hissettiriyor. Zira Galatasaray’ın tökezlediği yerden kısa sürede ayağa kalkıp, bugün bulunduğu yerlere gelmesinde önemli bir rolü bulunan sayın Çelebi, tüm Galatasaraylılar için önemli bir insandır. ( www.alfakitap.com –  0 212 511 53 03)

 

 


LÜTFEN KULAK VERİN

"Arkadaşlar şu anda Şanlı Urfa Keçikıran Köyü’nde aile hekimiyim. Sağlık ocağının yan tarafı okul. Buralarda okula giden bazı çocukların bu soğuklarda üst başlarını uzun uzun anlatmayayım. Tek kelimeyle içler acısı... Sizden ricam kullanmadığınız; kitap, ayakkabı, bot, kazak, çorap, palto ne varsa kolileyip bana göndermeniz. Kolilere mutlaka kitap koyun. Zira malzemeleri verirken yanında vereceğim kitapları okumalarını zorunlu tutacağım. Sonra da okuyup okumadıklarını kontrol edeceğim. LÜTFEN KARGO ÜCRETİ ÖDEMEYİN, KARŞI TARAF ÖDEMELİ DİYE GÖNDERİN ve beni de mutlu edin... Adres : Dr. Saim Acar. Şanlı Urfa merkez Keçikıran ASM. Tel: 0 532 440 48 48.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…