Mehmet Ali Birand
 
BİR GEZİNİN DEDİKODULARI...
 
 

BİR GEZİNİN

DEDİKODULARI...

 

Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte yaptığımız ünlü Bağdat gezisine küçük bir grup davetliydi. Resimlerde gördüğünüz gazeteciler, şimdiye kadar çok seyahat etmiş insanlardır ancak, herhalde bu kadar yoruldukları bir başka gezi olmamıştır.

 

Irak, eskiden de organizasyon açısından  çok parlak bir ülke değildi. Ancak bu defa durum daha da kötüleşmiş. İki gün süreyle, hepimizin  tek rahat ettiğimiz anlar, THY’nın özel uçağıyla gidiş ve dönüşümüzdür. Onun dışında herşey  her an değişen programlarla geçti. Irak tarafını da suçlamıyorum, zira onlar da olağanüstü koşullar altında yaşıyorlar. Durumlarına üzülmemek elde değil.

 

Bir yerden bir yere korumasız gitmek neredeyse imkansız. İkramları çok içten, ancak ne zaman ve nerede yemek yiyeceğinizde belli olmuyor.

 

Irak bürokrasisiyle karşılaştırdığım zaman, bizim Cumhurbaşkanlığının organizasyon yeteneği insanın göğsünü kabartıyor. Artık öylesine alışmışlar ki, herşey tıkır tıkır işliyor. Nefis bir  kitapçık yapmışlar. Hatta bir tek sayfada tüm programın özeti var. Sadece o sayfayı cebinize koyup yola çıkabiliyorsunuz... Uçakta yeriniz belli... İnince hangi arabaya bineceğiniz yazılı.

 

Medya’nın  koruyucu meleği Ahmet Sever, her an yanınızda ve gereken her konuda kol kanat geriyor.

 

Cumhurbaşkanı da çok kibar bir insan. Kimseyi kırmıyor. Hep sevecen, hep güleryüzlü.

 

Özetle, Çankaya ile seyahat etmek çok keyifli...

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                             ÇİFTÇİNİN DRAMI 32.GÜN’DE...

 

32.Gün’de işsizler ve emeklilerden sonra bu hafta da esnafın çığlığı vardı. “İşini bilmediği için” kepenk kapatmak zorunda kalanlar yaşadıkları dramı anlattı. Programın tekrarını www.32gunhaber.com adresinden izleyebilirsiniz. Önümüzdeki hafta konuklarımız çiftçiler olacak. Mazot zammı altında ezilen, ürününü satamadığı için yollara döken çiftçiler yaşadıklarını anlatacak. Programa katılmak için 0212 297 60 32 numaralı telefondan bizi arayabilir,  dan bize mail atabilir ya da,  www.32gunhaber.com adersindeki “bize ulaşın” linkindeki formu doldurabilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ARTE’DE HRANT DİNK

CİNAYETİ...

 

Osman Okkan ile Simone Sitte’nin birlikte başladıkları, Okkan’ın yanlız bitirdiği “Cinayet Dosyası”nı geçen Cuma Bilgi Üniversitesinde seyredebilmiştim.  Film gerçekten Yaşar Kemal  ustanın dediği gibi, Türkiye’nin karşısında üç maymunları oynadığımız bazı gerçeklerini çarpıcı görüntülerle dile getiren bölümler içeriyor.

 

Oğlu daha bir yıl önce Ermeni olduğu için öldürülen 90 yaşında bir amcanın gözyaşları içinde nasıl ve neden din değiştirmek zorunda kaldığını anlattığı bir bölüm var ki hepimizin gözleri yaşardı. Zülfü Livaneli’de “Osman ve Simone muaszzam bir iş becermişler, tarihsel önemde bir belgesel bu” diyor.

 

Üzerinde çok konuşulacak, çok tartışılacak bir belgesel. Umarız sunulan tezlere gereken soğukkanlılıkla yaklaşır, Arte’yi ve filmin  yönetmenlerini gereksiz hırçınlıklarla  yıpratmaya kalkışmayız. Hrant gibi barış gönüllüsü bir güvercini ensesinden kurşunlaşan bir ülke    görünümünden çağdaş, uygar bir topluma geçişimizin ölçülerinden biri de bizi rahatsız eden görüşlere de hoşgörü gösterebilmek çünkü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

BEŞİKTAŞ NÜFUS

MÜDÜRLÜĞÜNE TEBRİKLER

 

 Bugün ofisime Aslı Öymen geldi. Büyük bir heyecanla sabah yaşadığı bir olayı anlattı.  Kimlik numarası almak üzere kızıyla birilikte Beşiktaş Nüfus müdürlüğüne gitmiş: 

 

"Stres içinde binadan içeri girdik, işin saatlerce süreceğine kendimi hazırlamıştım,  hatta resmi dairelerde insan kavga etmeye de hazırlıyor kendini.. mutlaka bir mesele çıkar düşüncesiyle. Fakat nüfus dairesine girer girmez beklenmedik bir durumla karşılaştım

 

Önce birer sıra numarası kaptık, ama uzaktan adının Bayram Akıcı olduğunu öğrendiğim bir bey bize işaret etti, bankoya yaklaştık, kimlik numarası almak istediğimizi söylediğimizde, numaraya ihtiyacınız yok kimliğinizi verin yeter,  dedi. İçeri gitti, bir dakika geçmeden elimize kâğıtlarımızı tutuşturdu. İşimiz bitmişti. O sırada önünde dağ gibi bir evrak yığını olan müdür yardımcısı Nilüfer Yaman lafa karıştı. Ayaküstü sohbetimizde Beşiktaş gibi tüm  nüfus dairelerinin  ocak ayından beri Cumartesi-pazar dahil günde 12 saat çalıştığını, nüfus müdiresi Handan Tüfekçi’nin de diğer memurlar gibi banko arkasında evrak hazırladığını, her gün tüm ekibin akşam 8'lere kadar harıl harıl çalıştığını anlattı. Bazı ilçelerde mesai gece 11'lere kadar uzuyormuş. Kendilerini biraz ihmal edilmiş hissettiklerini, akşam yemek ve servislerinin olmadığını öğrendim.

 

Özetle; Pazar günü oy verebilmek için gerekli nüfüs kimlik numaralarınızı almaya üşenmeyin, işler gerçekten hızlı ve sorunsuz bir şekilde hallediliyor. Ayrıca bu Cumartesi ve Pazar da nüfus daireleri açık olacak.

 

 Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…