Mehmet Ali Birand
 
AK KORKUTUYOR VE ŞAŞIRTIYOR...
 
 

AK 

KORKUTUYOR VE ŞAŞIRTIYOR...

 

İktidara geldiği günden bu yana, AK Parti beni hep ikilem içinde bırakmıştır. Benim gibi düşünenleri de zaman zaman Korku-Şaşkınlık, zaman zaman  Nefret-Hayranlık hisleriyle kendine çekmiştir.

 

“Biz” derken kimden söz ediyorum?

 

Laik-Demokratik ve Liberal bir sistemle yükselebileceğine inananlardan söz ediyorum. Hoşgörülü, başkalarının görüşlerine de saygı duyan. Kendileri dindar olmasa dahi, dinine bağlı kişilere saygı duyan, her isteyenin istediği gibi yaşamasına duyarlık gösteren kesimden söz ediyorum. Bu kesimin ikilemi, hergeçen gün biraz daha artıyor, derinleşiyor. Toplum, kesin çizgilerle ikiye bölündüğü için de ortada kalıyor. Hiçbir kesime yaranamıyor. Ak Parti’nin cesur ve önemli adımlarını desteklediği zaman bir taraftan alkış, öte yandan tepki görüyor. Ak Parti korkuttuğunda karşı çıkınca da, iktidar tarafından yerden yere vuruluyor.

 

Bakın, Ak Parti bu kesimin gözüyle nasıl görünüyor...

 

 

NEDEN KORKUTUYOR?

 

TOPLUMU DİNDARLAŞTIRIYOR:

 

Ak Parti’nin en rahatsız edici, korkutucu yanı, bu ülkeyi sistematik şekilde dindarlaştırması, toplumu dini kıstaslara göre yönlendirmesi, böylece giderek laik sistemin erimesine yol açmasıdır.

 

Dışardan baktığınız zaman,  bu partinin laik sistemi ortadan kaldırmak için açık bir tehdit teşkil ettiğine inananlar çok. Anayasa Mahkemesine göre de “Laikliğe karşı fiillerin odağı” sayılabilecek bir  parti. Belki  yasalar çıkarıp, bu yönde somut adımlar atmıyor,  Şeriat’ı hakim kılmak gibi bir yaklaşımı  yok, ancak insanların içinde bir kuşku var. Başbakan’dan aşağı doğru tüm kadroların kullandıkları dil, genel yaklaşımları, hitap şekilleri ve görüşleri topluma “dindarlaşmanın iyi birşey olduğunu” gösteriyor.

 

Bakanlardan belediyelere, İl yöneticilerinden muhtarına kadar her alanda din daima ön planda tutuluyor. Türban’dan başlayıp tüm giyim anlayışları, alkol ile mücadele yöntemleri, kimi sitelerde havuz yasaklamaları, kimi yörelerde plajlardan otellere, hatta kadın-erkek ayrı oturma  alışkanlığının yaygınlaştırılmasına kadar, günlük yaşamın muhafazakarlaştırılması korkutuyor.

 

Devletin laik yapısını koruyan mekanizmaları, YÖK ve Anayasa Mahkemesi  başta olmak üzere, sübap görevi yapan unsurları zaman içinde ve yavaş yavaş değiştireceklerini göstermeleri korkutuyor.

 

Bu adımların nerede duracağı hakkında hiçbir işaret vermemeleri korkutuyor.

 

Mahalle baskısının birgün, toplumun bizim gibi farklı düşünen kesimlerini yok edebileceği, hepimizi zorla kendilerine benzetecekleri olasılığı korkutuyor.

 

HOŞGÖRÜSÜZ DAVRANIYOR:

 

Diğer bir korku unsuru da, tüm demokratik görüntü vermelerine rağmen, eleştiriye hiç  hoşgörülü davranmamalarıdır.

 

Son birkaç  yıl, Ak Parti’nin kendi gibi düşünmeyenlere ne kadar acımasızca, ne kadar gaddarca  tepki veren bir iktidar olduğunun örnekleriyle dolu. En son örneği de Doğan Grubunu, muhalif  yayınından dolayı adeta idama mahkum etmesi,  sanki Aydın Doğan’ı medya  piyasasından silmek için elindeki  güçleri kullanması korkutuyor.

 

Demokrasiyi hazmedemeyen, tepeden bakan, hoyrat muameleyi normal karşılayan, Deniz Feneri gibi kendi içindeki yolsuzluklara göz yumabilen, Ergenekon soruşturmasındaki  hukuka aykırı uygulamaları reddeden bir parti olması bizleri korkutuyor.

 

KADROLARINI YERLEŞTİRİYOR:

 

Her iktidar başa gelince kendi kadrosunu oluşturur. Ancak Ak Parti’nin bürokrasideki kadrolaşması, kendi medya’sını ve kendi zenginini yaratma konusundaki fütursuzluğu hepimizi korkutuyor.

 

NEDEN ŞAŞIRTIYOR?

 

Ak Parti, beni ve benim gibi düşünen bir kesimi korkuttuğu kadar da, şaşırtıyor. Hatta attığı birçok cesur adımlar karşısında kendini alkışlatıyor.  Bazen korkup tepki gösterirken, bazen de  “bravo doğrusu”  dedirtiyor.

 

KALIPLARI KIRIYOR:

 

Türkiye’nin uzun yıllardan beni elini kolunu bağlayan, gereken atılımı yaptırmayan, kemikleşmiş sorunların en önemlilerine ilk defa Ak Parti iktidarında, Recep Tayyip Erdoğan tarafından el atıldı.

 

Turgut Özal’dan sonra Erdoğan  inanılmaz bir cesaret örneği gösterdi. Eğer bugün Türkiye kabuk değiştirmeye başladıysa, bunun en önemli unsurlarından biri bu iktidarın attığı bazı adımlardır.

 

Kıbrıs sorununda Annan Planına yaklaşımı...

 

Avrupa Birliğine (şimdilerde duraklama dönemine girilse dahi) katılma çabası ve bu hedefe gitmek için, özellikle 2003-2004 döneminde attıkları adımlar...

 

Kürt Açılımına (henüz içini bilmememize rağmen) cesaret edebilmeleri...

 

Kuzey Irak başta olmak üzere, bütün bölge ülkelerine yönelik politikaları...

 

Ermeni açılımındaki ısrarları...

 

Washington-İsrail-IMF-NATO gibi, Batı ittifakının temel taşlarını oluşturan başkent veya kurumlarla, zaman zaman sürtüşse dahi, ilişkilerini kesme noktasına getirmeden, daha dengeli ve saygın bir düzeye sokmaları...

 

İslam dünyası ile gerektiğinde eleştiri dolu, genelinde ise sıcak ilişkiler kurarken, vıcık vıcık olmamaya dikkat göstermeleri...

 


SONUÇ

 

Bilmem sizler nasıl düşünüyorsunuz?

 

Eğer yeminli Ak Parti düşmanı veya onların hayranı iseniz, söyleyebilecek birşeyim yok. Sizler cephelerinizi seçmişsiniz.

 

Bizler ise ortadayız.

 

Ne gözü kapalı Ak Parti hayranı, ne de katıksız düşmanları arasındayız.

 

İki cami arasında bi-namaz durumundayız. İyi şeyler yaptıklarında ülke adına seviniyor ve destekliyoruz. Korkuttuğu zaman eleştiri oklarımızı sivriltiyoruz.

 

Ak Parti, daha doğrusu Başbakan Erdoğan artık bir karar vermeli. Şa gerçekten demokrat, sevecen ve hoşgörülü bir iktidar olacak veya bu iktidarla hiçbir zaman barışamayacağız.

 

Bakalım bu ikilemimiz daha ne kadar sürecek...Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…