Mehmet Ali Birand
 
ÖCALAN ,GERÇEK PATRON OLDUĞUNU GÖSTERDİ...
 
 

ÖCALAN ,GERÇEK PATRON

OLDUĞUNU GÖSTERDİ...

 

Öcalan, PKK’ nın gerçek patronunun kim olduğunu bir defa daha gösterdi. “PKK benden sorulur ve benim dediğim olur. Son sözü ben söylerim” demiş oldu.

 

DTP, Kürt açılımı konuşulurken kendilerinin değil asıl muhatap olarak Abdullah Öcalan’ın alınması gerektiğini söylerken herkes tarafında eleştirilmişti. Öcalan da sanki partinin bu yaklaşımının çok doğru olduğunu göstermek ister gibi davrandı. Bir mesajıyla Kürt açılımına önemli bir destek vermiş oldu...Bilene bilmeyene de , kimin kim olduğunu net şekilde anlattı.

 

Kürt açılımının tek hedefinin, PKK’yı dağdan indirmek olduğunu biliyoruz. İşte bu çerçevede Türkiye’ye gönderilen PKK’lıların getirdikleri mesaj son derece önemli. Eğer geldiklerine pişman edilmezlerse, o zaman diğerleri de cesaretlenecekler.

 

Bu durum Başbakan’ın elini güçlendirecek.Başlattığı yaklaşımın bir yere doğru ilerlediği ve sonuç alınabileceği izlenimini arttıracak, muhalefetin, özellikle de MHP’nin Kürt açılımına karşı tepkilerini de havada bırakacak nitelikte.

 

Doğrusunu söylemek gerekirse, ne MHP’nin akıl almaz sertliğini, ne de CHP’nin kamera ısrarını anlayabilmek güç. Bütün bunların, şimdiden seçim yatırımı olarak yapıldığının farkındayız.

 

MHP, Kürt konusunda duyarlı olan herkesi kendine çekebilmek için elinden geleni ardına bırakmıyor. Ne kadar sertlik yaparsa, o kadar fazla oy toplayacağına inanıyor.

 

CHP’de sahayı tümüyle MHP’ye bırakmak istemiyor.  Aslında CHP’nin kalbi Kürt sorunu hakkında AKP’den yana çarpıyor. CHP’liler Kürt sorunu konusunda son derece duyarlılar.Baykal’ın son aşamaya gelindiğinde yardımcı olacağından da kimsenin kuşkusu olmamalı. Ancak bu açılımın AKP’ye oy kazandırmaması için elinden geleni yapıyor.

 

Kamuoyu ise, gelişmeleri başka açıdan izliyor. Büyük çoğumluk, terörün bitmesi için atılan her adımı destekliyor .

 

Kürt Açılımı en önemli sürecine girmiş gibi görünüyor. Açılacak olan paketin içeriği herşeyi belirleyecek.


AZERİLER NEDEN

KIZIYOR, ANLAYAMADIK

 

Azeri dostlarımız neden bu kadar kızgınlar anlayabilmiş değiliz. Hele ikide bir “Biz Türklere ucuz enerji satıyoruz.” diye gönderme yapmaları veya gözdağı vermek için “Gazımızı Türkiye üzerinden satmak yerine, Ruslarla paylaşalım” demelerini bir türlü anlayamıyoruz.

 

Bu kadar fazla tehdit dolu yaklaşımda bulunmak Türk kamu oyundaki Azeri duyarlığına çok ters yansıyor. Bazı laflar vardır ki, çok sık söylendiğinde insanları bıktırır ve günün birinde “Verme o zaman kardeşim” dedirtiverir.

 

Ayrıca bu abartılı duyarlığın nedenini  anlamakta çok güç.

 

Zira Türkiye, Azerbaycan’ın kırılmaması için gerçekten de elinden geleni yapıyor. Başbakan bizzat Bakü’ye kadar gidip güvence verdi. Defalarca da tekrarladı. Zürih’teki İmza törenindeki yaklaşımı bunun açık bir simgesiydi. Niyeti olsa Azerbaycan’ın duyarlığını görmezden gelir ve  ve kimse de birşey diyemezdi.

 

Başbakan defalarca, kamuoyunun önünde Aliyev’in duyarlığını dikkate alıp, kendini bağlayacak şekilde güvence verdi.

 

Ermenistan ile Milli maçtaki bayrak krizinin de Türkiye ile hiçbir ilgisi yok. Bayrak yasağını getiren FİFA. Buna karşı çıkmak da söz konusu değil.

 

O zaman nedir bu hiddet ?

 

Neden bu kadar tehdit dolu konuşmalar yapılıyor ?

 

Doğrusu, hiç yakışmıyor.

 

Ayrıca unutmayalım ki, Türkiye’nin Azebaycan’a ihtiyacı olduğu kadar, Azerbaycan’ın da Türkiye’ye ihtiyacı var. Karşılıklı olarak, kimin kime daha fazla ihtiyacı olduğu yarışına çıkılırsa, işin ucu kaçar.

 

BAŞBAKANA HADDİMİZ

OLMAYARAK NACİZ BİR TAVSİYE !

 

Haddimiz değil, ancak Başbakanın sürekli şekilde kullandığı bir cümle var ki, ya alışkanlıktan veya kimseler uyarma cesaretini gösteremediğinden dolayı sürekli kullanıyor.

 

Ermenistan ile sınır kapısının ancak Karabağ sorunu çözüldükten sonra açılacağını söylüyor. Oysa, Karabağ sorununun hiçbir zaman çözülemeyeceğini hepimiz biliyoruz. Azeriler de biliyorlar ve  beklentileri de Karabağın çözümü değil, Ermenilerin işgal ettikleri 7 bölgenin hiç değilse 5 inden çekilmeleri. Oysa Başbakan gereksiz şekilde kendini bağlıyor.

 

Zaten baksanıza, ne yapsak Azerbaycan’a yaranamıyoruz.

           

 

 

 

 
Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…