Mehmet Ali Birand
 
VAHDETTİN’İN MEZARINI NEDEN GETİRMEYELİM ?
 
 

 

VAHDETTİN’İN MEZARINI

NEDEN GETİRMEYELİM ?

 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (Müsiad) geçen haftaki toplantısının konuğu Egemen Bağış idi ve soruları yanıtlarken, derneğin kurucu üyesi Erol Yarar’ın “Vahdettin’in mezarının Türkiye’ye getirilmesi hakkındaki fikri sorulunca” hiç tereddüt etmeden “Nazım Hikmet’im mezarının getirilmesi ne kadar adil ise, Vahdettin’in mezarının getirilmesi de o kadar adildir” deyince, İnternette mesajlar uçuşmaya başladı.

           

Egemen Bağış nasıl olurdu da böyle bir şey söyleyebilirdi ?

           

İnanılacak gibi değil.

           

Bundan daha normal ne olabilir ki ?

           

Vahdettin hakkında o dönemlerde kim ne düşünmüş olursa olsun, bu insan Osmanlı İmparatorluğunun son Sultanı idi ve mezarının Türkiye’ye getirilmesi son derece doğru, adil ve yapılması gereken bir tutumdur. Bu adımın atılmasına neden itiraz ediliyor, anlayamıyorum. Egemen Bağış doğruyu söylemiş. Daha doğrusu bize yakışanı söylemiş.

           

Tabii anlayana...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AYŞE KENDİNİ

DAHA DA AŞTI...

 

Ayşe Arman medya’daki  yaşamına gözlerini 32.GÜN’de açmıştı. Can Dündar, Mithat Bereket, Çiğdem Anat, Deniz Arman’ın koskoca açılmış gözleri önünde, ilk programından itibaren “farklı” olduğunu, “güzel sarışın kız” olmadığını ispatlamıştı.

 

Sonradan, bu farkını sürekli şekilde okurlarına gösterdi. Hello’daki resimleri bu farkın herhalde en üst noktasıydı.

 

Aferin Ayşe’ye... Kendinden ne kadar emin olduğunu, gazeteciliğin belirli kalıplar içinde yaşamak anlamına gelmediğini gösterdi. Güzelliğini saklamadı, vücuduyla barışık olduğunu ortaya koydu.

 

İnsanların hem ciddi işler yapabileceklerini, hem de renkli, kendine özgü bir yaşamı benimseyebileceklerini gösterdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19 TEMMUZ SİGARA

YASAĞI ERTELENMEMELİ

           

19 Temmuz tarihinden itibaren sigara yasağı, nihayet yaygınlaşıyor.

           

Artık, kahvehane, pastane, lokanta gibi tüm kapalı mekanlarda sigara içilmeyecek.

           

Benim en büyük korkum, yasağın başlama tarihi yakınlaştıkça, çıkar çevrelerinin harekete geçmesi ve Devleti çevreleyip , siyasi otoriteyi ertelemeye ikna etmesi.

           

Sağlık Bakanı Akdağ “Kesinlikle olmayacaktır. 19 Temmuz tarihi değiştirilmeyecektir.” diyor.

           

Ben yine de korkuyorum.

           

Siyasetçilerimiz ne yazık ki, esnaf baskısına pek direnemezler. Bu defa biraz farklı bir yaklaşım varmış gibi görünüyor, ancak ben yine de kuşkuluyum.

           

Şimdiden, yasaklı yerlerin yöneticilerini uyarmak isterim.

           

Eğer, gittiğim bir restoran veya kahve veya herhangi bir sigara içilmemesi gereken yerde, akrabamı dahi sigara içerken görsem şikayet edeceğim. Bundan sonrasını restoran sahipleri veya sorumlu kişiler düşünsünler.

 

 

 

 

 

 

 

                                                    

KÜRT VE PKK KİTAPLARI

KAPIŞILIYOR...

 

* Prof. Dr. DOĞU ERGİL, ülkemizdeki Kürt Sorunu uzmanlarının başında gelen bir isimdir. Hem de, kimselerin değinmeye cesaret edemediği yıllarda konuyu kamu oyunun dikkatine taşımış ve hepimizi uyarmaya çalışmıştı. Şimdi yine nefis bir çalışma yayınladı. Timaş yayınlarından çıkan KÜRT RAPORU, olayın hem güvenlik, hem de kültürel, hem de siyasi yanını anlatıyor. Bu sorunla ilgili olarak bu kadar derli toplu bir bilgiyi aynı kitapta bulamazsınız. Ergil, tüm birikimini bu kitaba yansıtmış. Hem sorunları, hem de olası çözümlerini bulabiliyorsunuz.Kürt sorununa çok Ulusalcı açıdan yaklaşıyor olsanız dahi, bu kitabı okuyun. Çok farklı ve çarpıcı görüşlerle karşılaşacaksınız. Herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bir eser.

 

* GÜVEN KAYA bir asker. 1995’te PKK terörüyle savaşın en kanlı döneminde çatışmaların içinde yaşamış, komuta ettiği insanlarla ölüme meydan okumuş ve bölgede istihbarat çalışmaları yapmış. Kürt Sorunu’nun terör cephesini de onun gözünden öğrenmek isterseniz, GİP yayınlarından çıkan “Askerler Ölmek İçindir”adlı anı kitabını tavsiye ederim. Madalyonun öbür yüzüne, farklı bir açıdan bakın.

 

* TALAT ŞALK’ın Cumhuriyet kitaplarından çıkan ve Kürt Sorununun tarihçesini merak edenler için son derece değerli bir kaynak sayılan eserini kaçırmayın. Öcalan davasının savcısı olan Şalk çok ince ayrıntılara değinmiş. Davanın perde arkasını toplamış.

 

* ABDULLAH AĞAR’da Güneydoğu’da PKK terörüne karşı, eli tetikte mücadele eden  emekli bir Özel Kuvvetler Tim Komutanı. BASKIN “Biz bu Dağların Erleri” adlı eseri, 5 inci kitabı. Felsefe veya siyaset yok. Gerçek bir yaşam kavgası, her an ölüm korkusunun kol gezdiği bir bölgeyi ve savaşı anlatıyor. (Kitap Türk –ISBN: 978-975-01274-5-8)

 

* SABAHATTİN AYDEMİR’in  kitabı ise, tamamen farklı bir görüş getiriyor. “Sistemin Gölgesinde Kürt Sorunu” (ISBN: 978-605-60661-0-8 Özdemir Ofset 0 222.221.09.90) Kürt sorununun üstesinden gelmenin yolunu, kendi açısından anlatıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…