Mehmet Ali Birand
 
Başbakanlıkta dansöz oynatan başbakan kim?
 
 

Başbakanlıkta dansöz oynatan başbakan kim?


32.Gün’de bu hafta Ergenekon’da 12. dalgayı konuştuk. Lakin programda Yaşar Okuyan ve Hasan Celal Güzel gibi iki eski bakan ve iki renkli sima olunca konu dışında da öyle ilginç ve keyifli konuşmalar oldu, öyle sırlar ortaya çıktı ki. Ben bile şaşıp kaldım. Programı www.32gunhaber.com dan izleyebilir, “Yaşar Okuyan kaç kilo?”, “Başbakanlıkta dansöz oynatan başbakan kim?” gibi çok önemli soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Tabi arada 12. dalganın en “gizemli” olayı Patalya Oteli’ndeki o meşhur toplantıda gerçekte ne konuşulduğunu toplantıya katılan Sabahattin Önkibar ve Yaşar Okuyan’ın ağzından dinleyebilirsiniz.FUTBOL FEDERASYONUNUN

ELLERİNE SAĞLIK…

Ben Galatasaray’lıyım.

Ancak her şeyden önce bir futbolseverim. Her yıl dünya kadar para verip, sevdiğim renklerin kazanması için stada koşarım.

Kavga seyretmeye değil.

Son GS-FB maçındaki olayları tüylerim diken diken izledim. FB seyircisine edilen küfürleri ve adamların dayaktan kurtuluşlarını da yine dehşet içinde gözledim.

Daha önce de aynı manzaraları, FB ’nin Kadıköy ’deki stadında yaşamıştım. Belki sille tokat kavga çıkmamıştı, ancak GS’lı futbolcular tartaklanmış, pet şişe yağmuruna tutulmuşlardı.

Bu düzeysizlikte baş suçlu futbolculardır.

Üstüne toz kondurmadığım Arda, her maçta toptan fazla hakem ve karşı taraf ile oynayan Sabri yazık ettiler. Belki yarın yine nefis goller atınca tribünlerden alkış alacaklardır, ancak bazılarının gözünde karizmalarını çizdirmişlerdir.

FB’ lilerin GS ’lılardan kalır yanı yok.

Lugano’nun şımarıklığı, Volkan’ın kasığım ağrıyor numarası, Semih’in tribünleri ayağa kaldıran tutumları…

Hele yöneticilere ne demek gerekir ?

Futbolcuların başıboşluğu apaçık ortada.

Komplo teorilerinin arkasına saklanmanın hiç gereği yok.

İşte bu açıdan Futbol Federasyonu’nun cezalarını BRAVO diye alkışlıyorum. Unutmayalım ki, eğer insanlar kendi kendilerini yönetemezlerse, birileri eline sopayı alıp düzen kurma hakkını elde eder.BU MANZARANIN ASIL

SORUMLULARI BELEDİYELERDİR

Hemen her hafta savaş alanını andıran görüntüler, çığlık çığlığa polise saldıran kadınlı çocuklu insanları seyrediyorsunuz.

Bu olayların büyük bölümü, kaçak inşaatlar veya gecekondu yıkımlarıyla ilgilidir.

TV’lerinizden bu kavgaya bakarken, bir bölümünüz “Şu hale bak,adamlar hem suçlu hem güçlü. Hem devletin arazisine,yani benim-senin malına kaçak bina yapıyorlar, hem de polise itiraz ediyorlar” diyor olabilirsiniz. Diğer bir bölümünüz ise “Şu gaddar polise bak. Zavallı insanları nasıl dövüyor. Ellerindekini harcamışlar,başlarını sokacak bir yer bulmuşlar,şimdi kaba kuvvetle yıkıyorlar. Gaddarlık budur.” diye tepki gösteriyorsunuzdur.

Aslında her iki yaklaşım da yanlış.

Asıl sorumlular kimdir, diye soracak olursanız, hemen söyleyeyim: Asıl sorumlular olayların geçtiği yerlerdeki belediyelerdir.

Bu belediyeler oy için veya belediyelerine gelir sağlayabilmek için,hem gecekondulara,hem de kaçak katlara göz yummakta, hatta yol-su-elektrik gibi hizmetler vermekte ve işin üstünden bir süre geçtikten sonra yıkıma gitmektedirler.

Çarpıklık belediyelerden kaynaklanmaktadır.

Olayın garip yanı, Başbakan’ın bu konudaki son derece duyarlı davranmasına rağmen, AKP belediyelerinin hala aynı sistemde ısrar etmeleridir.MEDENİYETLERİN ANASI:

GÜNEYDOĞU ANADOLU


Güneydoğu Anadolu hakkında bundan daha güzel bir eser görmedim.

Bristol Boks tarafından yayınlanan ve kitap-albüm karışımı bir çalışma David Barchard’ın imzasını taşıyor. Birbirinden güzel resimlerin sahibi Manuel Çıtak, kitabın önsözünün yazarı da, usta kalem Norman Stone’a ait.

Bu üçlüye ne kadar teşekkür etsek azdır.

Göller Bölgesini gözlerimizin önüne sermişler. Dicle ve Fırat nehirlerinin kucakladığı, Şanlıurfa, Harran, Gaziantep, Adıyaman, Malatya,Elazığ ve Diyarbakır bölgesindeki tarihi ve kültürel zenginlikler, Manuel Çıtak’ın o inanılmaz objektifinden yansıtılmış.

David Barchard, eski bir meslektaşımızdır. Türkiye’yi en iyi tanıyan ve uzun yıllar İngiliz basınına yazılar yazmış,ardından da Bilkent Üniversitesinde ders vermektedir. 19 ve 20 inci asır Türk tarihinin ustalarındandır.

Gördüğüm zaman gözlerimi alamadım. Sizler nasıl elde edersiniz bilemem, ancak (www.bristolbook.co.uk) sitesine girip sorabilirsiniz. Yabancı dostlarınıza bundan daha güzel bir hediye verilemez.
KUŞADASI DEĞİL

DAVUTLARMIŞ...


4 nisan günü bu köşede, Kuşadası’nın yeni Belediye Başkanı Esat Altıngül’e, seçiminin ardından sıcağı sıcağına bir okuyucu şikayetini iletmiştim. Altıngün çok nazik, hemen araştırmış ve şikayetin Kuşadası belediyesine değil, Davutlar belediyesine ait olduğunu saptamış. Kuşadası tam not aldı, bakalım Davutlar’dan ses çıkacak mı?


KİTAP KÖŞESİHARBİYE’NİN ÖYKÜS܅

Emekli askerlerin bir bölümü ellerine kalem alıp ne anılarını yazarlar, ne de deneyimlerini paylaşırlar. Bir bölümü ise, tam aksine son derece çalışkan ve üreticidir. İşte Emekli Albay Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran’ın nefis bir çalışması bunun katını:Yüzyıllardır Harbiye.Taşkıran’ın 8 inci kitabı bu ve Harbiye’nin 180 yıllık tarihini anlatıyor. Kaçırmayın.

* * *ATATÜRK’ÜN İZMİR’İ


Dr. Hakan Tartan’ı ben gazeteci, gazete yöneticisi olarak tanıdım. Sonra, şair, yazar ve senarist olarak karşıma çıktı. Sonra milletvekili ve şimdi de CHP’den Konak belediye başkanı seçilerek siyasete yeniden döndü. Son kitabı “Atatürk’ün İzmir’i” İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (www.iesob.org) tarafından piyasaya çıkarıldı. Tartan’ın Konak aşkı, Atatürk’ün gözünden anlatılıyor.

* * *İSLAMCI ÖRGÜTLER


Faik Bulut’un Cumhuriyet Kitaplarından çıkan yeni kitabını, sadece gazetecilere değil, üniversitelere, politikacılara ve güvenlik konusuyla ilgilenenlere tavsiye ederim. İslami Örgütlerde kimin kim olduğunu öğrenmek isteyenler için son derece değerli bir başvuru kaynağı.

Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…