Mehmet Ali Birand
 
İLK DEFA BİR ÜMİT IŞIĞI DOĞUYOR
 
 

İLK DEFA BİR

ÜMİT IŞIĞI DOĞUYOR

 

Çok karamsar bir havadaydık, ancak iki gelişme bütün ümitleri canlandırıverdi. Şimdiye kadar muhalefet partileri, AKP’nin her dediğine, her yaptığına karşı çıkarlardı. Doğru şöyler olduğunu bilseler dahi, beyaza siyah derlerdi.

 

Bu yaklaşımın en ters etkisi, PKK terörü konusunda kendini gösterirdi. Zira ortak bir devlet politikası oluşturulamaz, ülkeyi yöneten güçler arasında bir uzlaşı gerçekleşemezdi.

 

Perşembe günü yaşananlar herkesi heyecanlandırdı.

 

Biri ve ön önemlisi, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun açıkça iktidara el uzatması ve ortak bir strateji oluşturulması konusunda işbirliği teklifinde bulunmasıydı.

 

CHP, ilk defa böyle bir tutum alıyor. Baykal tarafından sürdürülen bir yaklaşım terkediliyor.

 

Diğeri, MHP liderinin, ülkücü gençlere şehit cenazelerinde gösteri yapmamaları direktifini vermesiydi.

 

Eğer bu iki yaklaşım lafta kalmaz ve sürdürülürse, bu ülke için altın bir fırsat doğar.

 

İktidar, CHP-Asker üçlüsünün ortak yaklaşımda anlaşabildiklerini düşünebiliyor musunuz?

 

Bu ülkeyi uçururlar.

EĞER BİR ARAYA

GELEMEZLERSE...

 

Kamuoyu hala, PKK’ya yönelik silahlı önlemlerle avutuluyor. PKK terörünün, sınırları kapatıp veya değiştirip veya yeni elit asker-polis birlikleri kurarak durdurulamayacağını içimize sindiremedik.

 

Tek bir çıkış yolumuz var.

 

O da, iktidar-muhalefet-asker’in bir araya gelip, bir genel strateji üzerinde anlaşmalarıdır.

 

Bu strateji de, güvenlik kadar Kürtlerle bu ülkenin nimetlerinden yararlanmayı hedeflemelidir. Yoksa, Kürtleri döverek vurarak bir yerlere varamayacağımızı artık kabul etmeliyiz.

 

Bunu içimize sindirebildiğimiz taktirde ülkemizin önünü açabiliriz. Aksi halde kısır döngüden kurtulamayız.

 

 

 

PKK, BİZİ ÇÖZÜMÜ

KONUŞTURMAK İÇİN VURUYOR

 

Hepimiz bir gerçeği anlamaya çalışıyoruz.

 

PKK neden birden bire coştu?

 

Amacı ne? Hedefi nereler?

 

Bu sorulara herkesin farklı yanıtı var.

 

-          Kürt Açılımından korktu ve fazla gelişmeden tümüyle öldürmek istiyor.

-          AKP’yi yıpratmak, referandumda red oylarının artmasını sağlamak ve Erdoğan’ın Güneydoğu’da zemin kazanmasını engellemeyi hedefliyor.

-          Türk toplumunu bezdirmek, böylece isteklerinin (Öcalan’ın serbest bırakılması, muhatap olarak kabul edilmesi, PKK’nın siyasi ve kültürel dayatmaları gibi...) kabul edilmesini sağlamayı arzuluyor.

-          TSK’yı hedef alıp, askerle çatışmayı yaygınlaştırmak, OHAL’in geri gelmesini sağlamak ve Türk-Kürt savaşını başlatmayı hedefliyor.

-          Ankara’nın, Gazze ve İran politikalarının yarattığı olumsuz havadan yararlanarak, hem İsrail, hem ABD, hem de son günlerde ısınan Kuzey Irak yönetimiyle ilişkilerini daha da yaralamayı amaçlıyor.

 

Bence, bütün bu gerekçeler az veya çok doğru.

 

Yukarıdaki listeden 1-2’si tutsa bile, onlar için yeterli olur.

 

Geçen Çarşamba günü, medya genel yayın yönetmenleriyle, içişleri bakanının gerçekleştirdiği toplantıda Ali Kırca, herkesten çok farklı bir açı daha getirdi.

 

Gerçekten de PKK, olaylar durduğu zaman Türkiye’nin çözümü unuttuğunu, buna karşılık ne zaman vursa, toplunun çözümü tartışmaya başladığını görüyor. Nitekim, Açılım durdu ve Kürt sorunu unutuldu. Yine saldırdı ve hepimiz yine tartışmaya başladık. Yanlış mı?

 

PKK’yı suçlayalım, ancak biraz da gerçekçi düşünmeye de başlayalım.


BAŞBAKANA

DİL UZATMA ULAN (!)

 

Perşembe günü bu köşe’de, gayet ılımlı yapıcı bir yaklaşımla, Başbakan’ın son dönemlerde giderek sertleşen üslubuna değinmiş ve ez cümle “Birçok doğruları dile getiriyorsunuz, ancak öylesine sert ve kırıcı bir üslup kullanıyorsunuz ki, sizin gibi düşünenleri dahi dövüyorsunuz. Böyle bir izlenim yaratıyorsunuz” demiştim.

 

Genelde AK Partililerden geldiğini tahmin ettiğim tepki mailleri aldım. Büyük bölümü, ne demek istediğimi dahi anlamamış.

 

Başbakana hakaret ettiğimi söyleyenlerden tutun, telefonla taciz edenlere kadar, son derece garip tepkiler aldım.

 

Hele biri vardı ki, “...Ulan..., Başbakanıma dil uzatma. O dilini keser ve...” diye cep telefonuma not bırakan tanımadığım kişi, beni çok güldürdü.

 

Şaşırdım doğrusu.

 

Demek ki, birbirimizi hiçbir şekilde anlayamıyoruz. Sadece kavga etmeyi biliyoruz.

 


 

VAKIFLAR, KOCA BİR

YASAYI KURTARDI...

 

Hatırlayacaksınız, bir süre önce azınlıklara ait Vakıf mallarıyla ilgili bir yasa çıkmış ve CHP, bunu hemen Anayasa Mahkemesine götürmüştü. Oysa bu yasa,  büyük bölümü Rumlara ait gayrimenkullere, devlet tarafından el konmasıyla başlayan haksızlıklar ve acılarla dolu bir dönemi sona erdirecekti. Halk Partisi, desteklemek yerine köstekleme taktiği güdüyordu.

 

Anayasa Mahkemesi geçen hafta kararını verdi ve yasanın bir maddesi hariç, tümünü kabul etti. Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt’ın sayesinde Türkiye, bir utançtan kurtuldu.


KAHVECİLER KAZANSIN DİYE,

İNSANLAR ÖLMEMELİ

 

Hafta içinde, Danıştay 10’uncu dairesi oy birliğiyle tarihi bir karar verdi. Eminim, şimdi kalkıp “Hukuk böyle emrediyor” filan gibi laflar edecekler. Bundan daha komik, daha yanlış bir mantık olamaz.

 

Neden mi?

 

İzmir Kahveciler Odası, kahvehanelerde insan özgürlüğüne aykırı olduğu ve çalışma serbestisine darbe indirdiği gerekçesiyle, sigara içme yasağını iptal ettirmek için Danıştay’a dava açtı.

 

Danıştay 10’uncu dairesi de, kahvehanelerin bu yasağın dışında tutulması için Anayasa Mahkemesine başvurulmasına karar verdi. Gerekçesi “kahvehanelerin faaliyetlerinin sürdürülmesinin zorlaşması” olarak gösterildi.

 

Bravo doğrusu... Ha gayret kaldırın şu yasağı...

 

Kahvehanedekilerin kendilerini zehirleyip öldürmelerine karışmayız, ancak orada oturan ve sigara içmeyenlerin ölmelerine yol açılmasına karşı çıkmalıyız. Kahveciler kazansın diye, böylesine bir hukuk yorumu olmaz olsun...


 

GERÇEKÇİ POLİTİKACILIK

BUNA DERLER...

 

Sarıgül, bu ülkenin politikacılarına ders verdi...

 

Genelde siyaset hayatına atılan ve liderliğe soyunanlar kolay kolay pes etmezler. Küçük olsun, benim olsun mantığı geçerlidir.

 

Sarıgül yola çıkarken, Baykal’lı CHP’den oy almayı planlıyordu. Ardından, Kılıçdaroğlu sahneye çıkınca, herkesin oyun planı değişti.

 

Sarıgül, değişen ortamı çok iyi gördü ve gerçekçi davrandı. “Küçük olsun benim olsun” demedi. Parti kurmaktan vazgeçerek, hem kendini, hem de yakın arkadaşlarını kurtardı.

 

Bütün politikacılarımız aynı cesareti gösterebilseler, hayatımız değişir.

 


RİCA ETSEM SAÇIMI OKŞAR MISINIZ? 

 

28 yıldır gazetecilik yapan Mustafa Mutlu'dan bir roman: “Rica Etsem Saçımı Okşar mısınız?” Doğan kitaptan çıktı. Mutlu,  yürekleri büyük insanları... Yedi günaha, iffetsizliğe, tamaha, öfkeye, acımasızlığa, kıskançlığa, gurura, doymazlığa her şeye rağmen elveda diyecek gücü olanları ve önsözünde yazdığı gibi bizi anlatıyor. (Doğan Kitap 0212 373 77 00 – www.dogankitap.com.tr)

                                                                       *

40'INDA 40 KADIN 

Tuluhan Tekelioğlu'nun “40'ında 40 Kadın” adlı kitabı Turkuvaz yayıncılık dağıtımıyla kitapçılardaki yerini aldı. Kitap çok farklı kadınların hayat hikayelerini aynı kitapta okuyucuya sunuyor. Saba Tümer'den ev hanımı Neslihan Aktay'a, Banu Güven'den Ahırkapılı temizlik görevlisi Gülşen Saçı’ya, Robert Kolej'lisinden okumamışına kadar 40 larında 40 Kadın Tekelioğlu'nun kitabında. 40 kadının hepsi ayrı semtin kadını, birbirlerinden hem iş hem kültürel olarak çok farklılar ama kitapta tek aynı olan özellik adında da olduğu gibi Kadınları anlatıyor olması. (Turkuvaz yayıncılık: 0212 354 30 00- www.turkuvazkitap.com.tr)

                                                                      *

ALIŞVERİŞE KISKANÇLIK MOLASI

 

Neslihan Özyükseler'in üçüncü kitabı “Alışverişe Kıskançlık Molası” Turkuvaz yayıncılık'tan çıktı. Daha önce “Alışverişe Aşk Molası” ve “Alışverişe Kahve Molası” kitaplarını yazan Özyükseler'in, uzun bir aradan sonra son kitabı raflardaki yerine aldı. Alışverişe Kıskançlık Molası'nda daha önceki kitaplarında yer alan Suden karakteri bu sefer New York'a gidiyor. Kitapda Suden'in, New York'da alışveriş tutkusunun kariyerinde nasıl yükselmesine yardımcı olduğunu okuyacağız. (Turkuvaz yayıncılık:0212 354 30 00 – www.turkuvazkitap.com.tr)

Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…