Mehmet Ali Birand
 
SİVİLİN ASKERE İNCE AYARI
 
 

                                 SİVİLİN ASKERE                   

                                                          İNCE AYARI

 

Genelkurmay Başkanı Org. Özkök’ün dünkü açıklaması (30 Ağustos’ta emekli olacağına dair kesin söz vermesi) ve Kara Kuvvetleri Komutanlığının bröve değişimi olayı birçok açıdan incelenmesi gereken ve son derece önemli ipuçlarını-sonuçları beraberinde getirecek gelişmelerdir.

 

Sivil-Asker ilişkilerinde yepyeni ve çok ilginç bir değişimin sinyallerini vermekte ve şimdiye kadar gizlenmeye çalışılmış bir gerçeği açığa çıkarmaktadır.

 

“ Sivil-Laik- Kemalist kesim, ilk defa Türk Silahlı Kuvvetlerinin rutin sayılabilecek bir kararına (bröve değişikliği) başkaldırmış, açıkça meydan okumuş ve Genelkurmay Başkanlığına görüşlerini de kabul ettirip, geri adım attırmıştır. Ayrıca yeterli derece laik-Kemalist görmediği Genelkurmay Başkanının  (her ne kadar ısrarla yalanlanmış olsa dahi) görev süresinin uzatılma ve bu şekilde K.K.K. Orgeneral Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanı olma fırsatı kaçırma olasılığına  tepki göstermiştir. İşin ilginci  bu tepkisinin sonucunu da almış ve Org.Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanlığı konusunda  güvence elde etmiştir.

 

Böyle bir durumla yakın tarihimizde ilk defa karşılaşılmıştır.

 

Bu köşede olsun, çeşitli yayınlarımda olsun sık sık, Askerin dışardan görüldüğü gibi herşeyi istediği gibi kontrol edip, her kararını kayıtsız şartsız uygulayan bir kurum olmadığını yazmış ve söylemişimdir. Son gelişmeler bu tezimi desteklemektedir. Son gelişme ile “Sivil-Laik-Kemalist”  kesim  gerçek gücü elinde tuttuğunu ve gerektiğinde Askeri yönlendirebileceğini göstermiştir.  Sivil-Laik-Kemalist kesim ilk defa  Asker ile ilişkilerinde böylesine açıkça bir ince ayar yapmıştır. Askerin Sivi-Laik-Kemalist kadroların görüşlerini dinlemek  ve kimi tutumunu ona göre ayarlamak  zorunda kaldığı, hiç değilse bu kesimlerden gelen etki altında kaldığı anlaşılmaktadır.

 

Son saptama  Atatürk simgesinin (Laik Cumhuriyetin değerlerini korumak)  geçmiş yıllara oranla giderek daha da fazla üzerinde titrenir olduğudur. Üç yıllık   AKP hükümetinin bu duyarlığın artmasında büyük katkısı bulunmaktadır.

 

Atatürk simgesi, benliğinde laik cumhuriyeti temsil ettiği için “eskiye oranla daha da fazla ve ne pahasına olursa olsun korunması gereken bir bayrak” konumuna girmiştir.  Son gelişmeler bir bölüm sivil kesimin  en akın müttfeği olan Asker’i dahi,  yanlış  adım attığı taktirde uyarabileceğini göstermektedir.

 

Bu yeni bir olgudur.

 

Türkiye ilginç şekilde giderek kabuk değiştirmektedir.

 

Bir kesim sivilin Asker üzerindeki denetimi artmakta, Atatürk’ün (Laik Cumhuriyet)  ilkeleri daha derinleşmekte Avrupa Briliği de bu değişimi hızlandırmaktadır.  Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
   
   
  BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
  - CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
  - Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
  - PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
  - CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
  - Öcalan...
  - ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
  - Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
  - Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
  - PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
  - RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
  - Türkiye artık kararını vermeli…
  - TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
  - Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
  - MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
  - Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
  - Hadi bir defa başladık...
  - BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
  - PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
  - Siyaset karşı saldırıya geçti
  - BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
  - Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
  - Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
  - Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
  - İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
  - ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…