Mehmet Ali Birand
 
ANKARA’ NIN, KIBRIS TUTUMU ANLAŞILAMIYOR
 
 

ANKARA’ NIN, KIBRIS

TUTUMU ANLAŞILAMIYOR

BRÜKSEL

 

           

Türkiye, Avrupa Birliği ve NATO müttefiklerini yine şaşırtmaya başladı. Geçen yılki Annan planı çalışmaları sırasındaki AKP hükümeti tutumuyla bugünkü AKP hükümeti tutumu arasında önemli farklılıklar izleniyor.

           

Annan planı tartışmaları sırasında Türkiye’nin “herkesten bir adım önde” gittiğine dikkat çeken Avrupalı kaynaklar, 17 Aralık’tan sonraki tutumuna bir anlam veremediklerini saklamıyorlar.

           

Soru işaretleri yaratan gelişmelerden ilki, 17 Aralık tarihinde imzalanan, Gümrük Birliği anlaşmasının Güney Kıbrıs’ı da içine alacak şekilde genişletilmesiyle ilgili belgeye rağmen, Türkiye’nin ayak sürüyormuş gibi bir tutum takınması gösteriliyor. 

           

“Türkiye, Gümrük Birliğini genişleteceğini imzalı bir belgeyle kabul etti, ancak sürekli geciktiriyor. Böylece teknik bir anlaşmaya politik bir anlam yüklüyor. Uzattıkça gerilimi arttırıyor. Sanki vazgeçmek istermiş gibi bir izlenim veriyor” diyen bir AB Komisyonu yetkilisi, Kıbrıslı Rumların giderek eski gerilimi unutturup tekrar sempati toplamaya başladıklarına dikkat çekti.

           

Soru işaretleri yaratan gelişmelerden bir diğeri de, Türkiye’nin NATO çerçevesinde AB- NATO işbirliğine Kıbrıs’ın sokulmamasında ısrar etmesi. 2002 yılında imzalanan anlaşmaya sadık kalınmasını istemesi. Avrupa’nın “Anlaşma yapılırken Kıbrıs tam üye değildi, şimdi ise tam üye. Onu nasıl çalışmaların dışında tutabiliriz” demesine ve tüm ısrarlara rağmen, Ankara’nın tutumunu değiştirmemesi de kaşların kalkmasına neden oluyor.

           

Avrupa ve NATO ülkeleri, Ankara’nın yaklaşımından çok rahatsızlar, zira bu tutum nedeniyle AB- NATO askeri işbirliği bir türlü istendiği gibi işlemiyor. Haftalardır süren bu çekişme şu sıralarda bir krize dönüşüyor. Eğer hiçbir değişiklik olmazsa, yakında büyük bir krize dönüşecektir. 

 

TÜRKİYE NEDEN

İTİRAZ EDİYOR ?

 

Türkiye’nin Kıbrıs Rum yönetimine ters baktığı doğru.Özellikle Annan planını referandumda reddedilmesini sağlamaları ve ardından da hiçbir şey olmamaış gibi hareket etmelerini affedemiyor.

           

Türkiye’nin affedemediği diğer bir yaklaşım da, Avrupa irliği ve NATO ülkelerinin, verdikleri tüm sözlere rağmen, KKTC’yi ambargolardan kurtaracak somut adımlar atmamaları.

           

İşte bundan dolayı Ankara “Rumlar her istediklerini elde edememelidir. Türk toplumunu cezalandıramamalılardır.” diyor ve Kıbrıs ile ilgili olarak ayak sürüyor. Avrupa ve NATO ülkelerinin KKTC’ yi ödüllendirmelerini istiyor. Karşılığında birşey görmeden harekete geçmemek istiyor.

           

AB ülkeleri ise, Uluslararası ilişkilerde inatlaşmanın bir işe yaramadığını, bugünün gerçekleriyle yaşamak zorunda olduklarını ileri sürüyorlar.

           

“Türkiye hem 3 Ekim’de müzakerelere başlayacak, hem Kıbrıs konusunda yazılı söz verecek, sonra da eskisi gibi Kıbrıs Rumlarını reddeten bir tutum alacak. Bu yaklaşım kabul edilmez” diyen Avrupalı yetkililer, Ankara’nın eski geleneksel politikalara geri dönmesinden, eski sloganları kullanmaya başlamasından kuşkulanıyorlar ve Türkiye’nin Kıbrıs sorununu tekrar  “engel”  konumuna sokmaya başladığını ileri sürüyorlar.

 

Önümüzdeki aylarda bu durumun netleşmesi bekleniyor.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…