Mehmet Ali Birand
 
RÜSTEM EYÜBOĞLU’NUN EĞİTİME HEDİYESİ
 
 

RÜSTEM EYÜBOĞLU’NUN

EĞİTİME HEDİYESİ


Dün Eyüboğlu eğitim kurumlarının “kariyer günleri” toplantısına davetliydim. Gördüklerimden çok etkilendim.


3 ana okulu, 2 ilköğretim , 1 fen lisesi ve 1 kolej olmak üzere 7 okulda 2100 öğrenciye eğitim veriliyor. İşin ilginç yanı, bu kurumlar Uluslararası Bakalorya programını tüm seviyelerde uygulayan  tek eğitim kurumu.  Bu programı takip eden öğrenciler Milli Eğitim  müfredatına ek olarak, uluslararası geçerliliği olar bir eğitim alıyorlar. Özellikle eğitimlerine yurt dışında  devam etmek isteyenlere önemli avantajlar sağlıyor.


Öğrencilerin sorularına, ilgi alanlarına ve cıvıl cıvıl hallerine hayran kaldım. Dr. Rüstem Eyüboğlu gibi  eğitime para harcayanlara yine şapka çıkardım.VEHBİ KOÇ CİDDİYETİ


Can dündar, nefis yeni bir çalışmaya imza attı. Vehbi Koç sergisini açtı.


Vehbi beyin yaşamı boyunca tuttuğu özel notlardan, yazışmalardan derlenmiş bir sergi. Rahmi Koç müzesine yolunuz düşerse mutlaka  görün. Yolunuz düşmese de, mutlaka zaman ayırıp gidin. Gidin ve Vehbi beşin nasıl tek başına bir müessese  olduğunu görün.


“Arkadaş benim işim para kazanmaktır. Gerisi beni ilgilendirmez” demeyen, ülkenin her kademesiyle  yakından temasta bulunan bir iş adamı ile karşılaşacaksınız.


Ciddiyetin ne demek  olduğunu, mantık yapısını, kısacası Koç Holding’in bugünlere nasıl geldiğini göreceksiniz. 


Can Dündar güzel bir malzeme bulmuş ve ona yakışır bir  şekilde işlemiş. Ellerine sağlık...PAPADOPULOS, ANKARA’YI DA

ATİNA’YI DA ZORA SOKTU...

Yarın Kıbrıs’ta Cumhurbaşkanlığı seçimini Hristofyas kazandı ve yeni bir dönem başladı. Bu dönemin en önemli yanı Hristofyas’ın  kazanması değil Papadopulos’un kaybetmiş olmasıdır. Zira bu sonuç  Ankara ile Atina’nın, farklı açılardan rahatlarını kaçırdı.

Papadopulos, her iki başkentin de işine geliyordu.

Ankara, hayatından memnundu. Zira Kıbrıs Cumhurbaşkanı’nın katılığı, çözümsüzlükten yana tutumu, özellikle de Annan planı sırasındaki yaklaşımıyla, Uluslararası kamu oyunun gözünde sabıkalıydı. Pek sevilmeyen bir Başkandı. Bu durum Ankara’nın işine geliyordu. Zira bu sayede ne çözüm için çaba harcamasına, ne de limanlar konusunda inisiyatif almasına gerek kalıyordu.

Türkiye rahattı.

Atina da memnundu.

Papadopulos, Yunanistanda sevilmeyen bir Cumhurbaşkanıydı. Karamanlis ile geçinemez, Atinadan gelen önerileri dinlemezdi. Yunanistan da, bu durum karşısında elini yıkamış ve Kıbrıs işinden çekilmişti. “Avrupa Birliği üyesi oldunuz, kendi işinizi görün” diyor, hiç çaba harcamıyordu.

İşte şimdi, her iki başkentin de rahatı bozuldu.

Başkanlığa kim seçilirse seçilsin, Ankara bundan sonra çözüm peşinde koşmaya, öneriler oluşturmaya ve  çalışmaya başlaması gerekiyor. 

Atina’nın da rahatı bozuldu.

Başkanlığa kim seçilirse seçilsin, bundan sonra Kıbrıs’ı uzaktan izleyemeyecek. İşin içine girmek, elini taşın altına sokmak zorunda kalacak.

Diyorum ya, Türkiye ve Yunanistan Papadopulos’un gidişinden pekte memnun değiller. 


Başlarına iş aldılar !


BAYBURT’TA İÇKİ

RUHSATI SORUNU YOK


İki hafta önceki 32.GÜN programına Bayburt’tan bir bağlantı yapmış ve İsmail Köse AKP’li belediye tarafından, alokllü içki sattığından dolayı cezalandırıldığını, engellendiğini söylemişti.


Belediye Başkanı Bekir Çetin kocaman bir dosya göndermiş. Aksini ispat ediyor. Ayrıntılara baktım Çetin haklı kendisine, bunu düzelteceğime söz verdiğim için bu notu yazıyorum.BU AKP’LİLER

CEZALANMAYACAK MI?


Köşeyi  dönmek... Başkalarına tuzak kurup avanta sağlamak... Şark kurnazlığıyla, başkalarını aldatmak... Ne acıdır ki, toplumumuzun genel hastalıkları arasındadır.


Geçen hafta, Sosyal Güvenlik Reformu yasa tasarısına, gece yarısından sonra korsan bir girişimle, kimseye farkettirmeden, milletvekili emekli maaşlarını yükselten bir madde sokulması olayı, ayıpların en başında gelenidir.


Bundan daha ayıp ne olabilir?


Hele böylesine bir  ayıbı bir milletvekilinin işlemesi kabul edilebilir mi?


AKP’liler bu kişileri cezasız mı bırakacaklar?


Görmezden mi gelecekler?


Başbakan müdahele etmese, neredeyse  komisyonlardan geçip, korsan bir zam yapılacak idi.


Ben milletvekillerine daha fazla para  vermemiz, onlara rahat ettirmemiz gerektiğini savunurum. Ancak, yolu bu değil... Gizli kapaklı oyunlarla oynamak hiç yakışmadı.


GÜNEYDOĞU'DAN BİR SES...


 Siz Güneydoğu’da yaşananları okudunuz mu hiç?


Kendisi yerine haberini getiren bir askerle karşılaştınız mı hiç?


Hiç telefon eden oldu mu size, “baba ben ölüyorum, hakkınızı helal edin, anneme söyle üzülmesin, gurur duyun benimle…” diye?"


Bu sözlerin yazarı Savaş Yücel…


1974 doğumlu bir gazi…


“Biz Kınalı Bacaksızlar”  ve "Şehide Ağlanmaz – Kan Çiçekleri” (Pozitif Yayınları 0212 512 48 84) adlı kitapların yazarı. 


Ama o, Güneydoğu’da yaşananları tüm çıplaklığı ile anlattığı kitabında, kendisini tanıtmaya; “adına kim ne derse desin ben savaşta gazi oldum” diye başlıyor. Çünkü o, Siirt’in Eruh ilçesi kırsalındaki 3. Komando Taburunda görevliyken, mayına basma sonucu yaralandı.


Kitaplarında acıları, umutları, endişeleri, duyguları var.


Ameliyat sonrasında  eşine sol bacağının kesildiğini titrek sözcüklerle söyleyip ağzını ararken, eşinin; “ben bacağınla değil ki seninle evlendim” deyişini oldukça etkileyici ifade ediyor. 


Güneydoğu’da yaşananlara bambaşka bir bakış açısı, bambaşka bir dünya… 


Bu kitapları ıskalamayın derim. Eline sağlık Savaş Yücel! SONER YALÇIN’DAN

GELECEK KUŞAKLARA NOT...


Doğan Kitap çok güzel bir uygulama başlattı. Soner Yalçın’ın CNN TÜRK’te yayınlanan ORADAYDIM belgesellerinin en ilginç 35’inin DVD’sini piyasaya verdi.  20 saat süren bir tanıklık buketi. Hafızası zayıf bir topluma bundan daha güzel bir hediye olmaz.  Hasan Kundakçı paşadan Orhan Doğan’a, Talat Salk’tan Tarık Akan veya Mustafa Denizli’ye kadar, yakın tarihimin önemli olaylarına tanıklık etmiş olanları dinlemek isteyenler için, bulunmaz bir hazine...
Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- BAŞKA BİR DÜNYAYA GİTTİM VE BAKIN NELER GÖRDÜM…
- Levent telgrafçıları başta, hepinize teşekkür ederim
- Dürrüşehvar Sultan’da öldü...
- 12 EYLÜL BELGESELİ BENDEN İZİNSİZ SATILIYOR
- TARKAN’A ÇÖZÜM BULSAK KÖTÜ MÜ OLURDU?
- POWER FM’İN GÜCÜ…
- Kuşadası toparlanıyor...
- BURSA CEZAEVİNDEN MESAJ VAR…
- Ülkenin gündemini en çok iki lider yönlendiriyor. Büyük oranda Başbakan Erdoğan...
- Bodrum belediyeleri: Altın yumurtlayan kazları kaçırmak üzeresiniz
- Lig şimdi yeniden başlıyor...
- Teşekkürler...
- EMİNİM, MÜFTÜ ŞAKA YAPMIŞTIR
- Artık kime inanacağımızı şaşırdık
- Beş gün başka bir dünya'da yaşadım…
- "... Sesimi duyan var mı?"
- Türk kaptanı, Kenyalı rehber kadar olamıyor…
- Ya program ya da koalisyon çökecek
- Kırmızı ışıkta durmayan
- Bilmem farkında mısınız...
- Bu kupa kime ne kadar kazandırdı…
- ALATON’UN KATKILARI
- GS ligden, kendi kararıyla çekilmeli
- Türkiye, Süper Lig mücadelesinde
- Dayatma olmadan hareket edemiyoruz