Mehmet Ali Birand
 
GARİP BİR TOPLUMUZ VESSELAM...
 
 

GARİP BİR TOPLUMUZ

VESSELAM...

 

Bir Felluce edebiyatıdır gidiyor.

           

Felluce’deki savaş birden bire şekil değiştirdi. Kimin ne yaptığı birbirinekarıştırıldı. Popülizm adına öylesine demeçler veriliyor ve öylesine yazılaryazılıyor ki, şaşırmamak elde değil.

           

Herşeyden önce bir noktanın altını çizelim: Amerika’nın Irak’ta düştüğüdurum, savaşın başından bu yana yaptığı hataları hepimiz görüyoruz. Washington,kendinden beklenmedik şekilde bir bataklığa girdi. Dünyanın gözündeinanırlığını kaybetti.Irak’ ta gelinilen noktayı kimsenin alkışlamasına imkanyok.

           

Ancak olayın bir de Felluce yönü var ki, çok farklı.

           

Türkiye’deki bazı çevrelere bakılacak olursa, Felluce’deki çatışmalar, masum ve kahraman Irak’lıdirenişçilerle, gaddar Amerikalılar arasındakibir savaştır. Sadece vatanlarını savunmak için silahlanmış bazı Irak’lılar şehitolma pahasına Amerikalı canavara başkaldırmışlar, Amerikalı gaddarlar da soykırım yapmaktadırlar (!).

           

Felluce’de yaşananları bu şekilde yorumlamak son derece yanlıştır. Hele buyorum, İktidar partisinin bazı önemli isimleri tarafından seslendirilince, olayTürkiye’ nin dış ilişkilerini etkileyecek bir noktaya varmıştır.

           

Felluce’deki direnişçiler, masum Irak vatandaşları değildir. 70 Türkkamyon şöförünü öldüren, sırf para sızdırabilmek için ve İslam’a kara lekedüşürme pahasına olaylarla hiç ilgisi olmayan, gerçekten masum rehinelerin kafalarını kesen gruplardır.

           

Bu grupların önemli bölümü, din adına hareket ettiklerini söyleyen, paralıaskerlerdir. Afganistanda, Çeçenistanda, daha önce de Kosovo’da aynı tipeylemlere katılmışlardır. Uyguladıkları taktik, din adına savaşıyorlarmışizlenimini yaratmak, olayı bir din savaşına dönüştürmek, diğer Sunni devletleriharekete geçirmek ve Irak’ın bir bölümünde Sunni Cumhuriyeti ilan etmektir.Şiilerin sayısal üstünlüğünü engelliyebilmektir. Bundan dolayı camilericephaneliğe dönüştürmekte ve savaşı ibadet yerlerine sokmaya çalışmaktadırlar.

           

Ancak dikkat edecek olursak, bugüne kadar hiçbir Sunni Arap DevletindenFelluce’deki savaş ile ilgili önemli bir tepki çıkmamıştır. Bölgedeki Sunni’lerayaklanmamış, hatta  gösteri dahiyapılmamıştır.

           

Irak’ ta bile olaya büyük tepki gösterilmemiştir.

           

Amerikanın Irak’taki birçok uygulamaları İnsan Hakları açısındaneleştirilebilir. Yaklaşımları kınanabilir. Ancak Felluce direnişi ve kafakesenler savunulamaz. Hele, sayın Elkatmış’ ın yaptığı gibi, soykırımdansöz etmek, pandora kutusunu açmaya benzer ki, sonunda altından kimselerkalkamaz.

           

Ucuz popülizm yapmak için garip ve tutarsız demeçler ve  yorumlarda işin bu yanını da düşünmekgerekmez mi ?Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…