Mehmet Ali Birand
 
Sarkisyan, hem Erdoğan'ı hem de protokolleri kurtardı...
 
 

Ermenistan, Türkiye ile imzaladığı Protokolleri şimdilik dondurdu.
Bu şekilde okuduğunuz taktirde, olumsuz bir gelişme gibi algılayabilirsiniz. Oysa, tam aksine, Protokollerin hayatta kalmasını sağlayan önemli bir karardır.
Biz istediğimiz kadar aksini savunalım, başta Ermeniler, ABD ve Avrupa’daki genel kanı, Protokoller imzalandıktan sonra, Türkiye’nin sınırın açılmasını, Karabağda çözüm ön koşuluna bağladığı şeklindedir.
Türkiye’nin bu tutumu da, Sarkisyan’ın siyasi açıdan epey yara almasına yol açmıştı.
Geçen ayki son durum da şöyleydi:  Protokoller Ermeni parlamentosuna yollanmış, ancak bu ön koşul nedeniyle  beklemeye alınmıştı. Ankara’dan ses çıkmazsa, Ermeni parlamentosu “Protokoller iptal edilsin ve imza geri alınsın” önerisiyle, Dışişlerine geri yollanacaktı.
Yani Protokoller resmen gömülecekti.
Bir daha da kolay kolay yeniden yapılamazdı.
Şimdi, Washington’daki Erdoğan-Sarkisyan buluşması, ardından da Başkan Obama-Hillary ikilisinin hem Erdoğan, hem de Sarkisyan ile görüşmelerinin, yol kazasını engellediği anlaşılıyor.
Demek ki, Erdoğan derdini iyi anlatmış, Sarkisyan da Türk-Azerbeycan ilişkilerindeki ince dengeyi anlayışla karşılamış.
Bugün gelinilen noktayı başka türlü anlatmak çok zor.
Ermenistan, Protokollerden imzasını çekmiyor.
Uygulama bir süre için askıya alınıyor.
Karabağ sorununda bir gelişme olduğu taktirde, süreç yeniden bırakılan yerden tekrar  başlayabilecek.
Şimdi top, Minsk gurubunda. ABD-Rusya-Fransa’nın lokomotifliğini yaptığı bu gurup, Ermenistan ve Azerbeycan’ı ikna edip, Karabağ konusunda bir iyileşme yaratabildiği taktirde sorun çözülür ve kapılar açılır.
Sarkisyan bu kararıyla, kendi ülkesinin de çıkarını korudu. En kötü sonuç Protokollerin iptali olurdu. Zira unutmayalım ki, Soykırım çıkmazından kurtulmanın tek çıkış yolu bu Protokollerdir.

 


Yalıkavak'tan manzara
Bodrum yarımadasının Yalıkavak beldesi nefis koyları ve milyarlık evleri ile ünlüdür. Ancak gelin görün ki bu milyarlık evlerin baktığı korkunç bir manzara  var: Yalıkavak çöplüğü.
Geçen yaz çöplük alev almış, günlerce yanmış, etrafa iğrenç kokular yaymıştı.
Önceki hafta çekilen bu resim çöplüğün caddeden halini gösteriyor. Bu iyi hali... Rüzgar ters esince Bodrum'u Yalıkavak’a bağlayan yolun üstüne iğrenç şeylerde düşüyor.
Acaba Belediye ne yapıyor?
Aman ne olur "Benim işim değil,devletin işi"demesin!
Türkiye'nin St.Tropezi'nin (Türkbükü) komşusuna hiç yakışmıyor...

 


X'te yemeğe gidin...
Açıldığından beri gidiyorum..Ve her gittiğimde de "İyi ki buraya gelmişim!"diyorum.
İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı)  binasının tepesindeki "X" adlı lokantadan söz ediyorum.
Borsa lokantalarının sahibi Rasim Özkanca'nın son bebeği olan bu lokanta bir süredir İstanbullulara hizmet veriyor.
İstanbul’da böylesine harika manzaralı 1-2 yer  daha  var.  Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Sultanahmet’e elinizle değecek kadar yakın oturuyorsunuz. Tadına doyum olmaz bir  Haliç manzarası  var. Yemekleri de harika...
Yediğim en güzel kuzu tandır onda.. Keza ördek de enfes..
Gittiğimde hep tanıdık yüzlere rastlıyorum...
Üstelikte romantik... Daha ne isteyebilirim ki... Rasim’in reklamını özellikle yapıyorum, zira hak ediyor.

 


İsmail Cem TV ödülleri
Televizyonculuk çok meşakatlı bir iş. İzleyicilerimizi hem bilgilendiriyor hemde eğlendirmeye çalışıyoruz. Yoruluyoruz, bazen haksız eleştirilere mağruz kalıyoruz. Ama en güzeli, bazende ödüllendiriliyoruz. Ben bu zamana kadar birçok ödül aldım. Hepsi bana güç kattı,  heyecan verdi. Ama Türkiye'de EMMY veya Altın Küre gibi Televizyon'u ödüllendiren ödül törenleri eksiği vardı. 
Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı Türkiye'de bir ilke imza atıyorlar, televizyon sektörünün bir eksiğini gideriyorlar, yeni bir ödül töreni geliyor. Adı çok önemli “İsmail Cem  TV Ödülleri”. İsmail Cem, TRT'nin başındayken, kuruma kalite getirmiş, özgürlük vermiş biriydi. Aynı zamanda çok takdir ettiğim bir siyasetçiydi. İsmail Cem adına böyle bir ödül verilmesi çok önemli. 46 yıldır Altın Portakal'la sinemacıları ödüllendiren Antalya artık Televizyoncuları ödüllendirecek. İsmail Cem TV Ödülleri bu akşam gerçekleşiyor. Adaylar arasında en dikkati çekenler ise diziler. Ezel, Hanımın Çiftliği, Bir Erkek Bir Kadın ve  Aşk-ı Memnu gibi diziler birçok dalda yarışacaklar. Bakalım birinci İsmail Cem TV Ödüllerinin yıldızı kimler olacak.  Şimdiden, ödül alan tüm meslektaşlarımı ve sanatçıları kutluyorum..

 


KİTAP  KÖŞESİ
Ermeni tabusu üzerine diyalog

Anadoludan Fransa'ya göçmüş Ermeni bir ailenin oğlu ile Balkanlardan İzmir'e göçmüş Türk bir ailenin oğlu, “Ermeni tabusu” üzerine konuşuyorlar. Ariane Bonzon'un yayına hazırladığı “Ermeni Tabusu Üzerine Diyalog” adlı kitap, İletişim yayınlarından çıktı.  Ahmet İnsel ve Michel Marian ile yapılan röportajlardan oluşan kitabı hazırlama fikri, yazar Bonzon'un aklına, gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinden sonra düşmüş. Bonzon'un çalışmasında, İnsel ve Marian Ermeni sorununun dünü ve bugününü anlatılıyor. Ermeni Tabusu Üzerine Diyalog'da Marian ve İnsel'in ailelerinin, coğrafya değiştirirken yaşadıları, ailelerin bölünmeleri, Ermenilerin techir sırasında yaşadıkları ve Türkiye'de kalan Ermenilerin Cumhuriyet yönetiminde nasıl yaşadıkları anlatılmış.  Kitap'ın önsözünde Ariane Bonzon, “Bu ilk diyalog, belki yarın, Türklerle Ermenilerin birbirlerine yaklaşmalarına vesile olur” dileğinde bulunuyor. (İletişim yayınları: Tel: