Mehmet Ali Birand
 
BEĞENMEDİĞİMİZ ANNAN’A KALDIK...
 
 

 

     BEĞENMEDİĞİMİZ

ANNAN’A KALDIK...

DAVOS

                     

Bugün İsviçre’nin Davos kentinde, Başbakan Tayyip Erdoğan BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile son derece önemli bir görüşme yapacak. Kıbrıs sorununun yeniden masaya yatırılması ve müzakere sürecinin başlatılması, bu görüşmeye bağlı.

           

BM Genel Sekreterinin tutumu, 1 Mayıs öncesinde müzakerelerin başlatılıp başlatılamayacağını ortaya çıkaracak. Eğer red yanıtı çıkarsa, Kıbrıs’ta çözüm ümitleri daha şimdiden suya düşecek.

           

Annan aylarca önce, tekrar müzakere masasına dönüş koşullarını resmen açıklamıştı. Buna göre, hem Türk hem de Rumların, planın ÇERÇEVESİNİ ve ÖZÜNÜ aynen kabul ettiklerini açıklamaları ve planın REFERANDUMA sunulması için de tarih saptamaları gerekiyordu.

           

Türk tarafı bugün Başbakanın ağzından, planın özünü ve çerçevesini kabul ettiğini bildirecek. Referandumun da ilke olarak kabul edildiğini bildirecek. Ancak, istenen değişikliklerin ayrıntılarına girilmeyecek. Ana hatları belirtilecek ve referandum tarihi verilmeyecek. Referandum tarihinin, müzakereler tamamlandıktan sonraya bırakılmasını isteyecek.

           

Rum tarafı ise, ilke olarak Annan planını kabul etmiş ancak yaklaşık 55 değişiklik istemişti.

           

Kofi Annan’ın, Erdoğan ile görüşmesinden sonra kesin bir karar açıklaması pek beklenmiyor. Büyük olasılıkla, Erdoğan ile görüşmekten ne kadar memnun kaldığını, önemli ve cesaret verici bir konuşma olduğunu söylemekle yetinecek.

 

Büyük olasılıkla, Kıbrıs Türklerinden resmen değişiklik isteklerinin kendisine iletilmesini isteyecek, ardından Rumlara son tutumlarını soracak ve tüm verileri gördükten sonra kararını açıklayacaktır.

 

Henüz bilinmeyen unsur, Kofi Annan’ın nasıl bir müzakere yöntemi seçeceğidir.

 

Acaba, tüm tarafların değişiklik önerilerini aldıktan sonra kendi yeniden bir plan hazırlayarak, “işte benim son önerim, kabul edin veya reddedin” mi diyecek, yoksa tarafların  katılacakları bir müzakere süreci mi başlatacak ?

 

Belki de, tarafların önerilerini görecek, kendi planını yenileyecek ve ardından tarafları son bir final pazarlığa davet edecek.

 

Zaman daraldığından dolayı, sıkışık duruma düşen taraf biziz. Rumların tuzu kuru. Onlar, 1 mayıs tarihini geçiştirebilmek için çabalayacaklar. Topu sürekli taca atacaklar. 1 Mayıs günü başlayacak AB üyeliğini tehlikeye düşürmeden çözümü engellemeye çalışacaklar.

 

Anlayacağınız roller tam tersine dönecek.

 

Bizim en büyük ümidimiz de, yerden yere vurduğumuz, anan-baban diye alay ettiğimiz Kofi Annan’ın yardımcı olması, Başkan Bush ve AB yetkililerinin de gereken desteği verip Rumları ikna etmeleri...

 

İnsan kendi kendine sormadan edemiyor: Aklımız neredeydi ? Bu adımları atacaktıkta, neden bugüne kadar bekledik ?Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…