Mehmet Ali Birand
 
RUMLAR KIBRIS’I ELLERİYLE BÖLÜYOR
 
 

RUMLAR KIBRIS’I

ELLERİYLE BÖLÜYOR

 

Kıbrıs Rum Yönetimi tarihi bir hataya düşmek üzere...

 

Papadopulos’un ağlayarak referanduma red oyu vereceğini söylemesinden sonra, şimdi de koalisyonun büyük ortağı AKEL’in politbürosu, referandumun ertelenmesini, bazı söylemlerinin yeniden müzakere edilmesini, bunlar gerçekleşmezse referandumda HAYIR oya verilmesi yönünde bir karar aldı.

 

AKEL yönetemi bu tutumunu sürdürür ve Çarşamba günkü genel  kurulundan da aynı yolda bir karar çıkarırsa, Kıbrıs Rumları referandumda, büyük olasılıkla HAYIR oyu verecek demektir.

 

BM yetkilileri ile konuştum.

 

Onlar da, şaşkınlık içindeler. “Bunu beklemiyorduk” diyorlar. BM yetkilileri, her iki taraf birlikte gelip referandumun ertelenmesini istedikleri taktirde, bunun yapılabileceğini, Türk tarafı referandumda ısrar ederse ertelemeye gidilemeyeceğini belirtiyorlar.

 

Hristiyan dünyası Paskalya tatilinde olduğundan dolayı, kimselerden bir ses çıkmıyor. Bu hafta, AB  veya ABD’den bir yönlendirme çıkabilir.

 

Türk dışişlerini de aradım.

 

Onlar “Biz böyle bir olasılığı dikkate almıştık, biliyorduk. Rumlar şantaj yapıyorlar. Referandumun ertelenmesi söz konusu olamaz. Ayrıca, Annan planının  bazı bölümlerinin yeniden müzakeresi de kabul edilemez” diyorlar.

 

Türk yetkililer “Rumlar HAYIR derlerse, yeni bir durum doğar ve bizde bu yeni durumda yaşarız” derken, ilişkilerin gerginleşeceğini de saklamıyorlar.

 

Rumlar gerçekten de tarihi bir hata işlemek üzereler. Uzun vadeli düşünmek yerine, iç politikaya  öncelik veriyorlar. Toplumu HAYIR oyu vermeyeteşvik Kıbrıs’ı TAKSİM’e itiyorlar.

 

Türk tarafının büyük özverilerle benimsemeye çalıştığı Annan planını dahi reddetmek, bu dosyanın bir daha açılmamak üzere kapanması anlamına gelecektir.

 

Bu gerçek bir şantaj gibi algılanmamalıdır.

 

Türk toplumu kendi açısından son derece önemli bir adım atmıştır. Yıllarca sürdürdüğü politikaları terketmiş, tüm tabuları yıkma cesaretini göstermiş ve HAYIR’cıların baskılarına rağmen Annan planını kerhen dahi olsa, kabul etmeye hazırlanırken, karşıdan HAYIR yanıtını alınca ister istemez “günah benden gitti”  diyerek, KKTC’ye sarılacaktır.

 

Suratına kapı kapatılan bir toplumdan daha fazla özveri beklemek sadece hayalcilik olur.

 

Rum yöneticiler, Türkiye’nin AB’den tarih alabilmek için, bu defa da esnek davranacaklarını ve referandumun ertelenip, Annan planının bazı bölümlerinin yeniden müzakeresini kabul edeceğini  sanıyorlarsa, çok yanılıyorlar.

 

Referandumdan Rumların HAYIR’ı ile Türkiye’nin AB’ye yürüyüşü arasındaki bağ artık kopmuştur.  Herkes hesaplarını buna göre yapmalıdır.

 

RUMLAR DENKTAŞ’A

GÜVENMİŞLER

 

Rumların bugüne kadar ki tüm politikalarının, Denktaş’ın çözümsüzlük tutumuna dayandırıldığı, Denktaş’ın arkasına saklanarak kendilerini dünya’ya  “çözüm isteyen taraf”  olarak gösterdikleri bir defa daha ortaya çıkıyor.

 

Denktaş unsuru aradan çekilip, Türk tarafı “hadi ben varım”  deyince, ortada kalıverdiler.

 

Yıllardan beri yazardık. İnisiyatifi aldığımız taktirde asıl çözüm istemeyen tarafın Rumlar olduğunun ortaya çıkacağını söylerdik.

 

Bu defa kendileri açıkça ispat eder noktaya geliyorlar.

 

24 Nisan’a kadar çok az bir zaman kaldı.

 

Sorumluluk tamamen Rum yönetimini elinde tutan  kişilerin elinde. Ben, Rumların eninde sonunda akıllı davranacakları yolundaki kanımı hala sürdürmek istiyorum.

 

TÜRKLERİN EVET’İ ŞİMDİ

DAHA ÖNEM KAZANIYOR

 

Rum  tarafının referandumda HAYIR oyu verme olasılığı arttığı oranda, Türk tarafının EVET’i daha da önem kazanıyor.

 

Bazı çevrelerin “Rumlar nasılsa reddedecekler, bizde HAYIR oyu verelim “ şeklindeki yaklaşımı çok büyük hata olur. Tam aksine, şimdi Türk toplumunun daha büyük farkla EVET; demesi gerekir. EVET oyları arttığı oranda, KKTC’nin tanınması, ambargoların kaldırılması ve Türkiye-AB ilişkilerinin rayında tutulması daha kolay olacaktır.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…