Mehmet Ali Birand
 
BU GERİLİMLE PKK’YI DURDURAMAYIZ
 
 

BU GERİLİMLE

PKK’YI DURDURAMAYIZ

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’yle (TSK) iktidar arasındaki ilişkiler yeniden gündemin baş köşesine oturdu. Toplumun bir bölümü, TSK’nın hükümeti kamuoyu önünde açıkça eleştirmesinden,  köşeye sıkıştırmasından memnun olabilir, ancak toplumun büyük bölümü rahatsızdır. Ayrıca, içinde bulunduğumuz konjonktürde, özellikle PKK terörüne karşı hem ülke içinde hem de ülke dışında mücadele verilirken, Kürt sorunu ve PKK ile mücadele konularında yeni bir politika oluşturulması gereği ortadayken, yanlış anlamalara yol açabilecek demeçler sadece Türkiye’yi zayıflatmaktadır.

 

Bir hatırlatma yapayım.

 

1’inci AKP iktidarının son döneminden itibaren TSK-iktidar ilişkileri değişmiş ve bu ilişkilerin muhalif bir siyasi parti ile iktidar partisi arasındaki ilişkiden farkı kalmamıştı.  Seçim öncesinde, özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde ve ardından da Kuzey Irak konusunda bu gerilim hep sürdü.

 

Gelişmeleri medyaya yansıyan açıklamalardan izleyenlerin genel kanısı, TSK’nın Kuzey Irak’a müdahale edilmesi için bastırdığı, acele ettiği; iktidar partisinin ise daha temkinli hareket ettiği, PKK’yı Kuzey Irak’tan, askeri bir harekata gerek kalmadan çıkartma çabasında olduğu, soğukkanlı davrandığı şeklindeydi.

 

Kamuoyu önünde, TSK temsilcileriyle iktidarın arasındaki demeçleşmeler, çekişme ve birbirini suçlamalar son derece rahatsız ediciydi.

 

Aslında, TSK ile sivil iktidar birbirinden çok farklı düşünmüyor.

 

TSK Kuzey Irak’a girmenin risklerini, siyasi iktidardan daha da fazla biliyor, askeri bir harekat ile PKK terörünün sonunun gelmeyeceğini herkesten fazla görüyor; PKK’nın Kuzey Irak’tan silaha başvurmadan çıkarılmasını (Başbakan gibi) tercih ediyor.

 

Ancak iş siyaset meydanlarındaki konuşmalara, grup toplantıları, basın demeçleri ve brifinglere gelince yörüngesinden çıkıveriyor.

 

Herkes her sözü farklı algılıyor, farklı yorumluyor. Muhalefet etme adına Genelkurmay Başkanı’nın söyledikleri abartılıyor. Başbakan Genelkurmay’a yanıt vermeye zorlanıyor. Muhalefet partileri, askerin sözlerini iktidara karşı kullanıyor.

 

En acısı, herkese akıl veren medyamız, bütün bu karmaşayı, ağzından sular akarak körükledikçe körüklüyor.

 

Anlayacağınız, bir yandan “yanlış anlamalar”, öte yandan “kasıtlı çarpıtmalar” ve medyanın “abartılı köpürtmesi” bir araya gelince, karşımıza asker-iktidar gerilimi çıkıyor.

 

İşte son örnek;

 

Genelkurmay Başkanı’nın son brifingindeki sözleri, medyanın bir kesiminde ve muhalefet çevrelerinde, TSK’nın iktidarı sıkıştırdığı, işi savsaklamakla suçladığı, bir an önce hem de büyük bir askeri harekatla Kuzey Irak’a girilmesi gerektiği şeklinde yorumlandı. Kamuoyuna olumsuz şekilde yansıdı.

 

Oysa Orgeneral Büyükanıt’ın bütün sözleri ayrıntılı şekilde incelendiğinde, iktidara herhangi bir suçlama getirmediği, herhangi bir geç kalınmanın söz konusu olmadığını söylediği anlaşılıyor.

 

Orgeneral Büyükanıt “Hayır top bizde değil, hükümette. Bize siyasi-diplomatik hedefleri çizecekler, biz bundan sonra tetiği çekeceğiz” diyor. Kendi açılarından yanlış gördükleri bir izlenimi silmenin ötesine geçmiyor.

 

Medyaya yansımasıyla, gerçekler arasında ne büyük fark var değil mi?

 

Bu karmaşadan kurtulamayacak mıyız?Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…