Mehmet Ali Birand
 
LİBERAL OYLARIN YENİ SEÇENEĞİ : BASKIN ORAN
 
 

LİBERAL OYLARIN YENİ

SEÇENEĞİ : BASKIN ORAN

 

Ne zaman liberal veya sol eğilimli arkadaşlarla bir araya gelsek, hep aynı tartışma çıkıyor : “Ben, Deniz Başkal’a kızgınım. Politikaları sağa kaydı. Bu yüzden kime oy vereceğimi bilemiyorum...” diye başlayan sohbetler, çeşitli seçeneklerin konuşulmasıyla uzayıp gidiyor.

 

ANAP-DYP birleşmesi sırasında bir bölüm liberal  DP’ye oy vermeye hazırlanıyordu. Nice büyük iş adamlarını CHP yerine DP, Baykal yerine Ağar” derken duydum.  Ancak Mumcu-Ağar ikilisi birleşmeyi  yüzlerine gözlerine bulaştırınca işin rengi  döndü. Doğrusunu söyleyeyim, Ağar hiç bu birleşme sürecine girmese ve yoluna tek başına devam etseydi dahi daha fazla oy toplayabilecek durumdaydı. Neyse, o defter kapandı.

 

Ancak, azalsa dahi,  bir kesim  hala seçenek peşinde ve son on gündür, giderek artan biçimde İstanbul 2 inci bölge bağımsız adayı Prof. Baskın Oran’ın yıldızı parlıyor.

 

Oran, bilgisi kadar sivri dili ve son derece sağlıklı saptamalarıyla uzun süredir liberal ve sol oyların dikkatini çekiyor. “istemeyerek CHP’ye  vereceğime, Baskın hoca’yı meclise sokup, hiç değilse paylaştığım görüşleri TBMM kürsüsünden duyayım” diyenlerin sayısı artıyor.

 

Prof. Oran’ı belki marjinal bulabilirsiniz. Ancak Oran’ın görüşleri ve saptamalarını paylaşanlar bir araya gelip, bu sesi meclise taşımalılardır. Oran’ın 50-75 bin arası oya ihtiyacı var. Eğer İstanbul’un Avrupa yakasında  50-75 bin liberal görüşlü insan yoksa, yazıklar olsun bizlere.

 

22 Temmuz sırasında, dinci muhafazakarların ve kabarmış milliyetçiliğin ön plana çıkacağı bir meclisle karşı karşıya kalacağız.  İşte böyle bir ortamda asıl Prof. Oran’lara daha çok ihtiyaç duyulacak.

 

Kararsızlar, Baskın hoca en iyi seçeneğinizdir. Fazla düşünmeye gerek yok...Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…