Mehmet Ali Birand
 
BARZANİ DE BU OLAYDAN KORKMALI
 
 

BARZANİ DE BU

OLAYDAN KORKMALI

 

Ankara’daki canlı bomba saldırısı, bizleri son derece rahatsız etti, ancak başkalarını daha da fazla rahatsız etmeli. Bu kişilerin başında da Mesud Barzani geliyor.

 

PKK terörünün sadece Türkiye’yi değil, bu şekilde devam ettiği takdirde, Kuzey Iraklılar’ı da etkileyeceği bir sır değil. Hatta ben daha da ileri gidiyorum ve Mesud Barzani’nin korkması gerektiğine inanıyorum.

 

Nedenleri de çok açık...

 

Bugün Ankara’nın göbeğine canlı bomba yollayan bir örgüt, yarın Erbil’i, başka bir gerekçeyle vurabilir. Bugün Barzani’ye sempatiyle bakanlar, yarın aynı Barzani’yi hedef alabilirler.

 

Yanlış anlama olmasın. Ben Ankara cinayetinin Barzani ile ilişkilendirmesini savunmuyorum. Tam aksine, Barzani yönetiminin bu olay karşısında önlem alması gerektiğine inanıyorum.

 

Sağlıklı düşünen hiçbir lider, hele Kuzey Iraklı liderler, Türkiye’yi terörle tehdit etmemelidir. Zira böyle bir yaklaşım, belki bir süre istikrarsızlık yaratır, ancak orta ve uzun vadede Kuzey Irak’ı daha da kötü bir sürece sokar. Türkiye gibi bir devin canını acıtmak çok riskli bir iştir. Bu gerçeği en iyi bilen kişi de Barzani’dir.

 

Salı akşamından bu yana, Ankara’da ilginç sorular soruluyor.

 

Politikaları oluşturan resmi çevreler “Acaba Türkiye’nin Kerkük duyarlığı ile ilgili bir pazarlık mı yapılmak isteniyor? Kerkük’e müdahale ederseniz, biz de böyle suikastlar düzenleriz, diye göz dağı mı veriliyor?” sorularını ciddi şekilde tartışıyorlar.  Bu olasılıklara karşı da, senaryoları üretiyorlar. Yani bir çatışmanın tohumları atılıyor.

 

Türkiye’de giderek kabaran milliyetçilik akımları ve toplumun bir kesimindeki “Devlet yapamıyor, ben bunların derslerini vereyim” içgüdüsü bir araya gelince, son derece tehlikeli bir karışım doğuyor.

 

İşte Barzani’nin korkması gereken de bu... Türkiye’deki bir patlama, hem Güneydoğu, hem de Kuzey Irak’ın kana bulanmasına yol açabilir.

 

Bizim Mesud Barzani’den beklentimiz, kör teröre karşı çıkmasıdır. PKK terörüne izin vermediğini bize göstermesidir. Küçük jestler dahi geçmişi unutturur, sağlıklı ve güvene dayanan bir ilişkinin kurulmasına yol açar.

 

Türk-Kürt kardeşliğini birkaç çapulcunun eline bırakmamalıyız. Bu katilleri saf dışı etmek için, birbirimize destek vermeliyiz.

 

Unutmayalım ki, bu katiller bir gün yok olacaklar, ancak bizler bir arada yaşamayı sürdüreceğiz.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…