Mehmet Ali Birand
 
HÜKÜMET NİHAYET HAREKETE GEÇİYOR...
 
 

HÜKÜMET NİHAYET

HAREKETE GEÇİYOR...

 

Bu köşeyi izleyenler çok okumuşlardır. Feryat ettim, benim gibi haykıranların seslerini buraya taşıdım: “Avrupa projesi batıyor. Toplumu bilinçlendirmezseniz, susup tribünlerdeki seyirciler gibi davranırsanız, bu proje kurtarılamaz. Değişimi istemeyenlere sahayı boş bırakıyorsunuz. Yalan rüzgarları estiriliyor ve sizler susuyorsunuz. Kendi bebeğinizi, kendi  ellerinizle boğuyorsunuz. Adeta cinayet işliyorsunuz” dedim.

 

Sadece Türkiye’deki değil, Avrupa’daki durum daha da kötü durumdaydı. Bir Allah’ın kulu çıkıp, bir toplantı dahi örgütlemek zahmetine girmedi. Orada da saha, sadece Türkiye’ye kötülük etmek isteyenlere bırakıldı.

 

İşin daha da  ilginç yanı, AB’yi Türkiye’de, Türkiye’yi de AB’de tanıtacak, savunacak olan sorumlular (Başbakan’dan, bakanlara kadar) bütün bu eleştirileri  haklı bulduklarını, gerçekten çok geç kalındığını, mutlaka harekete geçilmesi gerektiğini, hem özel, hem de açık konuşmalarında saklamadılar. Mertçe söylediler, ancak aylar geçti, bir türlü bir araya gelip düğmeye basamadılar.

 

İşler artık çığrından çıkma noktasına gelmiş olacak ki, geçen hafta AB İletişim Grubu’nun üç patronu, Gül,  Babacan, Atalay toplandılar ve hareket borusunu çaldılar.

 

Avrupa Birliği  İletişim Grubu (ABİG)  kolları sıvadı.

 

Başına da Ahmet Sever getirildi. Başka bir  deyişle, AB iletişiminin Çar’ı Sever olacak. Tanıyan tanır, Sever gazeteciliğin verdiği pratik çözüm yeteneğine sahiptir.  İnsanlara mesajların nasıl iletileceğini bilir. Son derece namuslu, tutarlı ve AB konusunda hem bilgili hem de deneyimlidir.

 

Bu gruba, parlak diplomatlarımızdan Şevki Mütevellioğlu’nun katılması, ayrıca bir kazançtır.

 

ABİG’in kadrosu  kısa zamanda tamamlanacak ve bütçesi saptanacak. Türkiye’de Avrupa Birliği’ni, Avrupa Birliği’nde de Türkiye’yi tanıtacak, savunacak. Gayet tabii  her şeyi AGİB yapmayacak. İletişimcilerle çalışacak, profesyonel gruplar, özel sektör ve sivil toplum örgütleriyle işbirliği içinde projeler üretecek.

 

Şimdi bütün bunlar çok hoş, çok güzel. Ancak, asıl önemlisi uygulama olacak. Eğer işlemeyecek yeni bir bürokrasi yaratılarsa,  yazık ederiz.

 

Tabii en önemli iki unsur: Yetki ve paradır.

 

Ahmet Sever’e güvenildiği ve yetki verildiği anlaşılıyor. Peki, para ne olacak? Bütçeye, belirli bir fasıl ayırıp, para konmazsa bu iş yürümez. ABİG, kapı kapı dolaşıp çeşitli bakanlık bütçelerinden para dilenmeye zorlanırsa da iş yürümez.

 

Gözümüz hem ABİG’in, hem de onlara bu görevi veren üç bakanın üstünde. Bu işi içtenlikle istediklerinden  eminim. Ancak benim merak ettiğim, acaba ABİG’e sahip çıkacaklar mı, yoksa diğer işlerinin arasında kaybolup AB iletişimini unutacaklar mı?

 

Haydi beyler, artık kolları sıvayın. Zaten geç kaldınız, bari arayı kapatın. Hızlı davranın...Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- Hadi bir defa başladık...
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…