Mehmet Ali Birand
 
MHP’nin TÜRBAN İÇİN İNCE HESAPLARI VAR…
 
 

MHP’nin TÜRBAN İÇİN

İNCE HESAPLARI VAR…


Milliyetçi Hareket Partisi, son seçimlerden beklediğini elde edememişti. Daha büyük oy, daha fazla Milletvekili elde edileceğini hesaplamışlardı. Yapamadılar. Ak Parti’nin çıkışını engelleyemediler. Ancak, TBMM’ye girmeleriyle birlikte anahtar parti konumuna geldiler. Özellikle iki büyük krizde öylesine kritik kararlar aldılar ve öylesine önemli adımlar attılar ki, bütün gözler üzerlerine döndü.

Hatırlayacaksınız, en önemli adım, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesindeydi.

Kısaca hatırlatayım; seçimler bitmiş ve AKP beklenmedik bir başarı kazanmıştı. Seçim meydanlarında, Abdullah Gül’ün adaylığının yarattığı tepkiler, Genelkurmay Başkanlığının açıklaması çok yankılanmasına rağmen, AKP yönetimi Gül’ü Cumhurbaşkanlığına yeniden aday gösterip göstermemekte sanki kararsız gibi davranıyordu. Başbakan sessizliğini koruyordu. Zira Gül’ün seçimi için hala 367 milletvekilinin katılımı gerekliydi ve AKP bu rakamı bulamamıştı. Söylentiler, Başbakan’ın 367 nedeniyle Gül yerine bir başkasını aday göstermek istediği, genelde uzlaşı sağlayacak bir isim aradığı şeklindeydi. Bu şekilde, Çankaya’ya eşi türbanlı biri çıkarılmayacak, ancak yine de AKP’ye yakın eşi türbansız biri seçilecekti.

İşte bu aşamada MHP ortaya atıldı. Cumhurbaşkanlığı seçimi için gereken 367 sayısını tamamlamak amacıyla oturuma gireceklerini açıkladılar.

Bu tutum, Gül’ün önündeki engeli kaldırıverdi.

MHP, türban’ın Çankaya’ya çıkmasını sağlayan parti oldu.

Bu yaklaşım son derece önemliydi. Nitekim “Türbanı Çankaya’ya AKP değil, biz çıkarttık” diyen MHP organları ve kadroları, Genel Merkezin bu manevrasını alkışladılar. Son derece ince bir çalımla AKP’ yi atlatıp, işin kremasını yemişlerdi.

MHP’nin türban desteği bununla da kısıtlı kalmadı.

Şimdi de, anayasa değişikliğiyle türbanın üniversitelerde serbest bırakılması için kolları sıvadı.MHP olmasa AKP türbanın serbest bırakılmasını tek başına gerçekleştiremezdi.

Peki neden ?

MHP neden AKP’nin önünü açıyor ?

Rivayetler muhtelif.

Bana en gerçekçi geleni, MHP’nin türbanın serbest bırakılmasını zaten hep istiyor olması ve yine fırsatını bulup, ince bir çalımla AKP’den rol çalarak “ biz olmasak AKP yapamazdı” mesajıyla işin kremasını kapması…

Gerçekten de, Erdoğan türban konusunu kullanarak çok prim yaptı. Ancak, artık MHP’ yi de zaferine katmak zorunda kalacak. Yani, yaşamakta olduğumuz pazarlıkların temelinde, türban üzerinden kimin ne kadar oy elde edeceğinin hesapları yatıyor.

MHP’nin diğer bir hesabı da, meydanı AKP’ye bırakmamak ve önümüzdeki yerel ve genel seçimlerde AKP’ye alternatif parti konumuna gelebilmek. MHP kurmayları, önümüzdeki dönemde Türk seçmeninin daha dindar ve daha milliyetçi eğilime gireceğine, böyle bir olasılıkta da, MHP’nin  yıldızının parlayacağına inanıyorlar. Yani, AKP’nin mirasını paylaşmaya veya AKP’de ilerde çıkacak olan bölünmelerden paylarını alabilmek için kendilerini konumlandırıyorlar.

Aslında bu politika iyi uygulanırsa, hiçte yabana atılacak bir tutum olmaz. MHP’ye yepyeni bir alan kazandırabilir. Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…