Mehmet Ali Birand
 
ÇOK GÜZEL BİR YIL GEÇİRECEĞİZ
 
 

ÇOK GÜZEL BİR YIL

GEÇİRECEĞİZ


Bugün yılın ilk günü.

Gelin güzel bir başlangıç yapalım.

Derin bir nefes alalım ve kendi kendimize  “oh ne güzel bir yıl geçireceğiz” diyelim. Şu yıla güzel başlayalım. Moralimiz yüksek girelim.

Ben iyimser bir insanımdır. Kötü düşünür, kötülüklerle karşılaşacağımızı söylersek, mutlaka kötülükleri çağırırız. İyimser bakarsak, hiç değilse kötülükleri davet etmeyiz.

Şimdiye kadar da pek haklı çıktım.

İyi girdiğim yıllar, hep iyi geçti.

2008, neresinden bakarsanız bakın, son derece önemli bir yıl olacak. Öyle sorunlar var ki, bunların alacakları şekil Türkiye’nin önümüzdeki yıllarını şekillendirecek. Bugün sizlere, önümüzdeki 12 ay boyunca bizi en çok meşgul edecek dört konuyu size anlatmak istiyorum.

DTP’NİN AKİBETİ BU

YIL BELLİ OLACAK

2008 en çok DTP’nin akıbetiyle çalkalanacak.

Anayasa Mahkemesi’nin vereceği kararın önemli yankıları olacak. Aslına bakacak olursanız, bu durum DTP’nin de PKK’nın da pek umurunda değil. Hatta DTP’nin yerine geçecek yeni bir partinin hazırlandığı dahi biliniyor. Bir teoriye göre PKK, DTP’nin kapanmasını özellikle istiyor. Bu şekilde Türkiye’nin hiçbir Kürt oluşumunu kabul etmediğini, ne yapılırsa yapılsın her oluşumun kapatılacağını söyleyecek. “Mağdur” olmanın, içerde ve dışarıda sağlayacağı sempatiden yararlanacak.

Ak Parti iktidarı DTP’nin kapanmasına karşı çıkıyor. MHP ve CHP tarafından PKK’yı desteklemekle suçlanmasına rağmen tutumunu değiştirmiyor. Bu yaklaşım Anayasa Mahkemesi’ni etkilemeyecektir. Ancak AKP’ye bölgede mutlaka sempati ve prestij sağlayacaktır.

Bu arada Anayasa Mahkemesi’nin DTP’yi kapatması bekleniyor. Ancak mahkemeden “kapatmama” kararı çıkacağını ileri sürenler de var.

DTP’nin PKK’yı ne oranda reddedeceği de bu yıl içinde daha iyi anlaşılacak. Bence DTP’nin PKK’yı reddetmesi söz konusu olamaz. Ancak hem içerden, hem de dışardan o kadar büyük baskı var ki, tek ihtimal, DTP’lilerin daha dikkatli davranmasıdır. O kadar...
PKK, YENİ BİR

STRATEJİ GÖSTERECEK


2008 PKK’nın yılı olacak.

Birkaç açıdan bir dönemece girecek.

Her şeyin başında Kuzey Irak’ta kalıp kalamayacağı ortaya çıkacak. Türkiye’nin baskısı giderek artıyor ve 2008’de de devam edecek. Sınır ötesi operasyonlar bunun açık işareti.

Kuzey Irak yönetiminin hem Ankara’dan, hem de Washington’dan kaynaklanan baskılara çok dayanabileceğini sanmıyorum. Barzani’nin yaklaşımı da, ister istemez PKK’yı etkileyecektir.

Kuzey Irak’ta tutunamadığı taktirde PKK’nın tüm dengeleri bozulacak ve dağılma sürecine girecektir. Zaten Türkiye’nin ısrarla kampların dağıtılmasını istemesinin nedeni de budur. Genelkurmay, Kuzey Irak’tan çıkarılmış bir PKK’nın hiçbir yerde tutunamayacağına inanıyor.

PKK’nın ülke içindeki faaliyeti de bu yıl içinde şekillenecektir.

Güneydoğu’yu ayaklandırmak ve bölgeyi yine yangın alanına çevirmek isteyen PKK’nın pek başarılı olacağına inanmıyorum. Zira bölge halkı teröre giderek eleştirel bir gözle bakıyor.

İşte bu açıdan, 2008’in PKK’ya pek de iyi haberler getirmeyeceğini söyleyebiliriz.
TÜRBAN BU YILA

DAMGASINI VURACAK

2008’in en önemli gelişmelerinden biri, Anayasa değişikliği olacak. Anayasa’nın içinde mutlaka değiştirilmesi gereken birçok madde var. Yıllardan beri şikayet ettiğimiz, Avrupa Birliği reformları için mutlaka değiştirilmesi gerekenler var. Ancak bizler bunu unutup sadece türban ile ilgileneceğiz.

Kıyametler kopacak.

AKP kararlı görünüyor. Üniversitelerde türbana izin verilmesinin, özellikle son seçimlerden sonra kaçınılmaz hale geldiğine inanıyorlar. Zaten ilk sinyali yeni YÖK Başkanı verdi bile.

Türbanın sadece üniversiteyle sınırlandırılması, devlet daireleri ve kamu binalarının dışında kalması durumunda belki tepkiler sınırlı kalabilir. Ama aksi halde, laik kesimin tepkisi, iç istikrarı sarsacak noktalara kadar genişleyebilir.

Eğer Kuzey Irak’a bir operasyon yapılır veya PKK ile son derece geniş çaplı bir çatışmaya girilirse, türban ve Anayasa değişikliği gündemden düşebilir. Diğer gerilimlerin arkasına saklanarak, fazla gürültü çıkarmadan da geçebilir.KUZEY IRAK YA DOST VEYA

DÜŞMAN OLACAK


Yine en çok merakla bekleyeceğim gelişme, Kuzey Irak yönetiminin tutumu olacak.

Acaba Mesut Barzani nasıl bir tutum benimseyecek?

Türkiye ve Amerika’nın beklediği gibi, PKK ile ilişkilerini kesecek ve kampları boşaltacak mı? PKK’nın silah edinmesini engelleyecek mi?

Başka bir deyişle Türkiye’yi mi tercih edecek?

Türkiye’nin dostu mu olacak?

Yoksa tam aksine mi hareket edecek?

PKK’yı derinden derine destekleyecek. Silahlanmasına göz yumacak ve hareket yeteneğini kısmayacak.

Yani, Türkiye’nin düşmanı olmayı mı tercih edecek?

Mesut Barzani’nin asıl meselesi PKK değil, Kerkük Referandumu. Geçen yıl Türkiye’nin engellediği referandumun bu yıl yapılmasını istiyor. Bundan dolayı da,  elindeki PKK kartını pek bırakmak istemeyecektir.
Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…