Mehmet Ali Birand
 
YARGI, 301’E “İNCE AYAR” YAPTI
 
 

YARGI, 301’E

“İNCE AYAR” YAPTI

 

 

301 konusunda, ben dahil, sürekli şekilde hükümeti eleştiriyoruz. Avrupa’yı bir yana bırakalım, asıl toplumumuzun böyle bir kısıtlamaya layık olmadığını yazıp çiziyor ve değiştirilmesini istiyoruz. Ama bir de madalyonun öteki yüzü var. Yani yargının üzerine düşen yanı. Zira, 301 kadar, 301’in nasıl yorumlandığı da çok önemli.

 

Dikkat edecek olursanız, sorun bu maddenin yorumlanmasından kaynaklanıyor. Türklüğü aşağılamak ile fikir özgürlüğü çerçevesindeki eleştiri hakkı birbirine karıştırılıyor. Aşağılama ile eleştiri arasındaki çizgi görmezden geliniyor. Bir makale veya kitap, bir konuşma veya bir demeç çıktığında, artık bilinen bir çevre hemen yargıya koşturuyor. Bazı savcılarımız, kimi zaman yeterince incelemeden, kimi zaman da eleştiriyi bir aşağılama olarak görüp suç unsuru buluyor ve dava açıyor. Bazıları da, sırf sorumluluk üstlerinde kalmasın diye, başvuruyu otomatik şekilde mahkemeye yolluyor.

           

Kıyametler kopuyor.

           

Basit bir eleştirinin dahi mahkemeye yollanması kamuoyunda tepki topluyor. Bu tepkiyi gören yabancılar da, hemen damgayı vuruyorlar: Türkiye’de fikir özgürlüğü yok!

 

Ardından upuzun bir mahkeme süreci başlıyor. Her duruşma, Avrupa karşıtları tarafından kullanılıyor. O zaman da karşı tepkiler artıyor.

           

Bizler, bu karmaşayı düzeltmediği veya düzeltemediğinden dolayı, hükümeti suçluyoruz. Ardından da, Avrupa’dan eleştiriler geliyor. Böylece bir kısır döngü başlıyor.

           

Medya daha çok tanınmış isimlerin davalarına dikkat ediyor. Bu arada nice tanınmamış kişi mahkumiyet alıyor. Aynen dün çıkan karardan da anlaşılacağı gibi.

 

Dünyanın gözü, ama en çok da Avrupa’nın gözü bu davanın üzerindeydi. Yargı mekanizması o “ince ayar”ı yaptı, dava daha ilk duruşmada beraatle bitti. Tabi Yargıtay yolu açık. Yine de aşağılama ile fikir özgürlüğü çerçevesindeki eleştiri arasındaki çizgi, en azından bu olayda çizilmiş oldu. Ancak daha başkaları var. Onlar ne olacak?

 

301 olduğu sürece, hep yargı mekanizmasının ince ayarı gerekecek.  İşte bu kısır döngüden kurtulmak için, 301’de hükümetin bir ince ayarı gerekli görülüyor.  Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- Yiyin efendiler...
- BUGÜN HEM POLİS, HEM PKK SINAVDAN GEÇECEK
- MHP'nin Türkiye'ye verdiği büyük zarar
- Artık, birbirimize yalan söylemeyelim...
- Türkiye yıllardır AB’nin vize uygulamasına itiraz edip durur. 1974’te Almanya’nın başlattığı ve 36 yıldır sürdürülen vize anlayışı çoktan değişti.
- Cemaat, efsaneleşen gücü’nün esiri oluyor…
- MİLLİ GÖRÜŞ, GÜLEN’İ GÖLGELEDİ…
- 12 EYLÜL BELGESELİ BAŞLIYOR…
- 32.Gün ile birlikte büyüdük... Göz açıp kapayana kadar geçmiş. Daha dün Ali Kırca...
- KAVGA BEKLENİYORDU, TAM AKSİ ÇIKTI...
- BİZ NEDEN KIZIYORUZ, ASIL SARKOZY UTANSIN...
- ERDOĞAN’IN AMACI BATI’YA SIRT DÖNMEK DEĞİL...
- CNN TÜRK’ÜN GİZLİ KAHRAMANLARINI TANIYIN…
- Yahudi aleyhtarlığını kışkırtıyoruz…
- Emekli Albay Arif Doğan öyle sözler söylüyor...
- Avrupa, Anayasa değişikliğini yetersiz ancak olumlu görüyor
- 1'inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...
- Ermeniler, bize muhtaç olacak kadar fakir değil…(3)
- ERDOĞAN VE İHH KAZANDI, KAYBEDENLER İSE...
- Yine Ermeni çalışıyor, yine Türk seyrediyor...
- Ermeniler Türkiye'yi, alkışçılara şikayet edecek (2)
- ERDOĞAN, DOĞRUSUNU YAPIYOR...
- Genelkurmay sivile açılıyor
- Sevgili Dostlar,
- Artık PKK’dan çok, genç Kürtler korkutuyor…