Mehmet Ali Birand
 
KOSOVA'DA İLK UMUT IŞIĞI BELİRDİ, ANCAK
 
 
DÜNYA'NIN HER YERİNDE AYNI…

EĞER BEKLENTİLERİ HEMEN KARŞILAYAMAZSANIZ… EĞER BAŞARIYA HEMEN ULAŞAMAZSANIZ, İŞİNİZ ZORDUR. ELEŞTİRİLER BAŞLAR.

NATO DA, GİDEREK ARTAN BİÇİMDE, ELEŞTİRİLERDEN PAYINI ALIYOR. HEM KENDİ İÇİNDEN, HEM DE DIŞARDAN GELEN MESAJLARIN AĞIRLIĞI ARTIYOR.

BUNLARDAN BİRİ, NATO ASKERİ KOMİTESİNİN 3 YILDIR BAŞKANLIĞINI YAPAN ALMAN GENERAL NAUMANN'DAN GELDİ. SAVAŞIN ÇOK YAVAŞ GİTTİĞİNİ, MİLOSEVİÇ'E DARBE VURULMASINA RAĞMEN, YETERLİ YOĞUNLUKTA ATEŞ GÜCÜ KULLANILMADIĞINI SÖYLEDİ VE "DEMOKRASİLER SAVAŞTAN NEFRET EDİYOR" DEDİ.

NAUMANN'IN VERDİĞİ RAKKAMLAR ÇOK ÇARPICI. BUGÜNE KADAR 5 BİN HAVA SALDIRISI YAPILDIĞINI, 15 BİN PARÇA ATILDIĞINI, BUNLARDAN SADECE 6'SININ HEDEFİNİ ŞAŞIRIP SİVİLLERİ ÖLDÜRDÜĞÜNÜ VURGULAYAN NAUMANN "BU KADAR DUYARLI DAVRANAMAYIZ. SAVAŞ BAŞKADIR" DEDİ. YANİ, SİVİL OTORİTENİN ASKERİ YETKİLİLERİN ELİNİ TUTMASINDAN YAKINIYOR.

AYNI ÇERÇEVEDE DİĞER BİR ELEŞTİRİ DE, İNGİLTERE'NİN ÜNLÜ ULUSLARARASI  STRATEJİK İNCELEMELER ENSTİTÜSÜNDEN GELDİ.

ENSTİTÜ, NATO'YU BECERİKSİZLİKLE SUÇLUYOR. NATO'NUN ELİNDEKİ KOZLARI KÖTÜ KULLANMASI NEDENİYLE, MİLOSEVİÇ'İN OYUN OYNAYABİLDİĞİNE DİKKAT ÇEKEN ENSTİTÜ "STRATEJİK NAMUS MERAKLISI OLAN NATO'NUN İKİ BÜYÜK HATASI; SİVİLLERE  ZARAR GELMESİN DİYE, ABARTILI BİR  HEDEF SEÇİMİ YAPMASI VE   KARA  HAREKATINDAN KAÇINDIĞINI  HİSSETTİRMESİYDİ" DEDİ.

ENSTİTÜ'NÜN BU DEĞERLENDİRMESİNİ , NATO ASKERİ KOMİTE BAŞKANININ SAPTAMALARIYLA BİRLEŞTİRİRSEK, DURUM DAHA NETLEŞİYOR.

RUSLARLA ANLAŞMA
YÜRÜR MÜ?

İŞTE BÖYLESİNE SIKIŞIK BİR DÖNEMDEYKEN, NATO RUSYA İLE SON DERECE ÖNEMLİ BİR ANLAŞMA YAPTI.  BUNA GÖRE, KOSOVA'YA YOLLANACAK ASKERİ KUVVET BM TARAFINDAN OLUŞTURULACAK, NATO'NUN DİĞER KOŞULLARI AYNEN DEVAM EDİYOR.

ANCAK, İŞ BU KADARLA DA BİTMİYOR.

BM GÜCÜNÜN  SİLAHLI OLUP OLMAYACAĞI VE NE ORANDA NATO ASKERİNİ İÇERECEĞİ BELLİ DEĞİL. MİLOSEVİÇ İLE PAZARLIK BU KONUDA BAŞLAYACAK. ZİRA YUGOSLAV LİDERİ, SİLAHSIZ BM GÖZLEMCİLERİ İSTİYORDU.

İLK ÜMİT IŞIĞI BELİRMESİNE RAĞMEN, DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL VAR…


ÖCALAN DAVASINDA 
HAKLI VE HAKSIZ İSTEKLER


AVRUPA PARLAMENTOSU ÖCALAN DAVASI İLE İLGİLİ TUTUMUNU SAPTADI. 

PARLAMENTO'DAKİ 7 AYRI SİYASİ GRUBUN BİRLİKTE HAZIRLADIKLARI  KARAR TASARISI ÇOK ÖNEMLİ. ZİRA, PARLAMENTO'NUN  ÖCALAN DAVASI SONRASINDA  NELERE İTİRAZ EDECEĞİ, TÜRKİYE'Yİ HANGİ YÖNLERDEN ELEŞTİRECEĞİ ŞİMDİDEN ORTAYA ÇIKTI.

7 SİYASİ GRUBUN BİRLİKTE HAREKET ETMESİ, KARAR TASARISINA VERİLEN ÖNEMİN BİR SİMGESİ. İÇİNDE HAKSIZ  İSTEKLER VAR. SADECE İKİ KONUDA HAKLI  GÖRÜNÜYORLAR.

HAKSIZ OLDUKLARI KONULARIN BAŞINDA, GÖZLEMCİ KABUL ETMEMİZ İLE İLGİLİ BÖLÜM GELİYOR. YABANCI ÜLKELERDEN GÖZLEMCİ HEYETLERİ  GETİRTMEK ÇOK  ONUR KIRICI BİR YAKLAŞIMDIR. ÖNEMLİ OLAN,  BU TİP DENETİME GEREK BIRAKMAYACAK BİR MAHKEME  SÜRECİ SERGİLEMEKTİR.

HAKSIZ ELEŞTİRİLERİN BİR DİĞER DE, İDAM CEZASI… İDAM,'I KALDIRMAK VEYA KALDIRMAMAK, TÜRKİYE'NİN KENDİ KENDİNE VERECEĞİ BİR KARARDIR. 

AP'NİN BENCE DİKKATE ALINMASI GEREKEN İKİ UYARISI VAR. BİRİ, DGM'LERDEKİ ASKERİ YARGIÇLARIN VARLIĞI, DİĞERİ DE ÖCALAN'IN AVUKATLARI'NA ÇALIŞMA RAHATLIĞI SAĞLANMASI.

DGM'LERDİ ASKERİ HAKİMLERİN VARLIĞI, AVRUPA PARLAMENTOSU AÇISINDAN DEĞİL DE, AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ YÖNÜNDEN BÜYÜK SORUN YARATACAKTIR.  İMZALADIĞIMIZ ANLAŞMALARLA KENDİMİZİ BAĞLADIĞIMIZ İÇİN, AVRUPA MAHKEMESİ BÜYÜK OLASILIKLA DAVA 

SONUCUNU REDDEDECEK VE TÜRKİYE GÜÇ DURUMA DÜŞECEKTİR. GÖRÜNEN KÖY KILAVUZ İSTEMEZ.

ÖCALAN'IN AVUKATLARININ ÇALIŞMA KOŞULLARIYLA İLGİLİ ŞİKAYETLERİNİ, SON DERECE BASİT DÜZENLEMELERLE GİDERMEK MÜMKÜN İKEN, HALA BİR ÖNLEM ALINAMADIĞI GÖRÜLÜYOR.

İLERDE BAŞIMIZI AĞIRTACAK BİR SORUNU NEDEN ÇÖZMÜYORUZ, ANLAMIYORUM.

MHP, DSP'NİN GEÇMİŞTEKİ
YARALARINI SARMALIBÜLENT ECEVİT BUGÜN TURLARINA BAŞLIYOR.

ANCAK BU DEFA ÇOK FARKLI,

DAHA ÖNCEKİ KOALİSYON PAZARLIKLARINDA HERŞEY BİR YANA BIRAKILIR VE BAKANLIKLAR  PAYLAŞILIRDI. BAŞBAKANLIĞI VE EN GÖZDE OLAN BAKANLIKLARI ÇOĞUNLUKTAKİ PARTİ ALIR SORUN ÇÖZÜLÜRDÜ.

BÜLENT ECEVİT'İN HEDEFİ (ŞİMDİLİK) MHP'NİN YANISIRA MUTLAKA ANAP'I DA  KOALİSYONA KATMAK. METE BELOVACIKLI  (EKO-TV'NİN ANKARA TEMSİLCİSİ) YAPTIĞI DEĞERLENDİRMEDE,DSP'NİN MHP İLE ORTAKLIĞININ  GÜÇ OLACAĞINI, BUNDAN DOLAYI ANAP'I DA YANINA ALARAK ADETA ZEHİRİ SULANDIRMAYA ÇALIŞACAĞINI SÖYLÜYOR.

DOĞRUDUR…

DSP'NİN GÜLE OYNAYA MHP'NİN KOLLARINA ATLAMASI KOLAY DEĞİL. ARADA İLİŞKİLERİ YUMUŞATACAK BİR BAŞKA UNSUR GEREKİYOR.

ECEVİT BU DEFA, BAKANLIKLAR YERİNE KONULARIN  PAZARLIĞINI YAPARAK İŞE BAŞLAYACAK. ÖRNEĞİN, 2000'Lİ YILLARIN TÜRKİYE'SİNİN  NASIL OLMASI GEREKTİĞİ, TÜRBAN,LAİKLİK, GÜNEYDOĞU, ÖCALAN DAVASI SONRASI, ÖZELLEŞTİRME, AVRUPA İLE İLİŞKİLER GİBİ KONULARDA NASIL TUTUMLAR ALINACAĞI ÜZERİNDE GÖRÜŞ BİRLİĞİNE VARILDIKTAN SONRA BAKANLIK PAYLAŞIMINA GEÇİLECEK.

DSP AÇISINDAN, HÜKÜMET ETMEK GÜZEL BİRŞEY OLSA DAHİ, MHP İLE ORTAKLIK HİÇ KOLAY DEĞİL. 1970-80'LERİ  KİMSE UNUTMADI. ÜSTELİK, DSP'NİN  İÇİNDE ESKİ MHP'LİLERDEN  DAYAK YEMİŞ, İŞKENCE GÖRMÜŞ İNSANLAR VAR.AYRICA, DSP BUGÜN TÜRKİYE'DEKİ BÜTÜN SOL'U TEMSİL EDİYOR.

SİYASET, GERÇEKÇİLİK SANATIDIR.

KABUL,ANCAK BU GERÇEKÇİLİĞİN BİR DE SINIRI VARDIR.

 İŞTE ŞİMDİ MHP'YE DÜŞEN GÖREV, DSP'NİN  GEÇMİŞTEKİ YARALARINI SARMASINA YARDIMCI OLMASIDIR. ESKİ MHP'LİLERİN 70-80'LERDE AÇTIKLARI 
YARALARI UNUTUP, GELECEKTEKİ KOALİSYON ORTAKLIĞINI SADECE "OY DENGESİNE"  DAYANDIRMAYA KALKMALARI BÜYÜK HATA OLUR.

AKSİNE, BUGÜNKÜ MHP KENDİNİ GERÇEKTEN "MERKEZ PARTİ" KONUMUNA SOKMAK VE 2000'Lİ  YILLARDA TÜRKİYE'NİN  YÖNETİMİNE KATILMAK İSTİYORSA, BAZI ÇEVRELERDEN (ÖZELLİKLE SOL'DAN) ÖZÜR DİLEMEK, HİÇ DEĞİLSE ESKİSİ GİBİ KABADAYILIK ETMEYECEĞİNİ GÖSTERMELİDİR.

BUGÜN BAŞLAYACAK OLAN PAZARLIK, NERESİNDEN BAKILIRSA BAKILSIN ÇOK FARKLI TARTIŞMALARLA GEÇECEK. BAŞARILI OLMASI DA, DAHA ÇOK MHP'NİN TUTUMUNA BAĞLIDIR.

AYDIN MENDERES
NEDEN FİKİR DEĞİŞTİRDİ?

ÇARŞAMBA AKŞAMI 32.GÜN PROGRAMINDA FAZİLET'İN EN ÖNDE GELEN İKİ İSMİ, ABDULLAH GÜL (DIŞİŞLERİNDEN SORUMLU BAŞKAN YARDIMCISI) VE AYDIN MENDERES (SİYASİ İŞLER BAŞKAN YARDIMCISI) BİR ARAYA GELDİLER VE TÜRBAN OLAYININ "BUNDAN SONRASINI" TARTIŞTILAR.

GÜL İLE MENDERES'İN VERDİKLERİ MESAJLAR FARKLIYDI, ANCAK  SONUÇTA AYNI NOKTADA BİRLEŞTİLER : TÜRBAN KONUSUNDA, DAYATARAK DAHA FAZLA GERİLİM ÇIKARTMAYA GEREK YOK"

MENDERES, ÇÖZÜMÜ DE GÖSTERMİŞTİ: "MECLİS BAŞKANI MERVE'YE TÜRBANLI OLDUĞU SÜRECE ÇALIŞMALARA KATILAMAYACAĞINI SÖYLERSE, MESELE BİTER"

GÜL'DE BU FORMÜLÜ BENİMSEMİŞTİ.

FAZİLET VERECEĞİ MESAJI VERMİŞ, ŞİMDİ ONURLU BİR ÇIKIŞ YOLU ARIYOR. TÜZÜK SORUNUNU BİR YANA BIRAKIP, MECLİS'E TÜRBAN'I  SOKAMAMANIN SORUMLULUĞUNU MECLİS BAŞKANINA YÜKLEYİP DOSYAYI KAPATMAK İSTİYORLARDI.

BU SAATTEN SONRA, DAHA FAZLA MÜCADELE ETMENİN HİÇBİR SONUÇ VERMEYECEĞİ ARTIK KABUL EDİLİYORDU. KENDİLERİNE GÖRE, İSTEDİKLERİNİ ELDE ETMİŞ DURUMDALARDI.

NE ELDE ETTİKLERİNİ, DOĞRUSU BEN TAM ANLAYAMADIM., ANLAYABİLDİĞİM, KAVGA BÜYÜMEDEN VE DAHA FAZLA YARA AÇILMADAN İŞİN İÇİNDEN SIYRILMAK İSTEDİKLERİ İDİ…

"TADINDA BIRAKALIM" CÜMLESİ SIK SIK DUYULUYORDU.

EĞER BU SENARYO GERÇEKLEŞİRSE, MECLİS BAŞKANI MERVE'YE TÜRBANLI YEMİN EDEMEYECEĞİNİ BİLDİRECEK (AKSİNİN OLABİLECEĞİNİ DE SAKLAMIYORLARDI) VE BU GENÇ KIZ DA SİNE-İ MİLLETE DÖNECEKTİ.

GECE YARISINDAN SONRA
NE DEĞİŞTİ?

FAZİLETİN İKİ ÖNDE GELEN İSMİ YUKARIDA SÖZÜNÜ ETTİĞİM İZLENİMİ AÇIKÇA VERMİŞLERDİ. HATTA ABDULLAH GÜL , ÇEKİMDEN SONRA YAPTIĞIMIZ SOHBETTE "PARTİ İÇİNDEKİ GENEL EĞİLİM  BU ŞEKİLDE. ANCAK, OTURUP ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE BU KARARI VERMEMİZ GEREKİYOR" DEMİŞTİ. GÜL, MENDERES İLE AYNI ÇİZGİDE OLDUKLARINDAN DOLAYI DA MEMNUNDU.

NE OLDUYSA GECEYARISI PROGRAM 24:30 DA BİTTİKTEN SONRA OLDU HERHALDE. MENDERES TUTUMUNU KATILAŞTIRDI VE MERVE KONUSUNDAKİ ISRARDAN  VAZGEÇİLDİĞİNİN BİR SAAT İÇİNDE KARARLAŞTIRILMASINI TALEP ETT, SONUÇ ALAMAYINCA DA İSTİFASINI VERDİ.

FAZİLETLİLER ŞAŞKIN DURUMDA. DÜN TEKRAR KONUŞTUĞUM ABDULLAH GÜL "AYDIN BEYİN NEDEN TUTUM DEĞİŞTİRMEK İHTİYACI HİSSETTİĞİNİ ANLAYAMADIM.BİZDE ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE  ZATEN BU KARARI ALACAKTIK" DEDİ.

AYDIN MENDERES FAZİLETE  KARŞI AÇILACAK YENİ KAPATMA KARARINDAN ÜRKMÜŞ OLABİLECEĞİ DE SÖYLENTİLER ARASINDA.

BAZI SÖYLENTİLERİN AKSİNE, PARTİ MERVE'YE TAM ANLAMIYLA HAKİM. GENEL MERKEZ  NE DERSE, OLUYOR.MERVE TEK BAŞINA VE KENDİ KAFASINA GÖRE HAREKET ETMİYOR. HELE BUNDAN SONRA, MAHKEMEYE DÜŞME TEHLİKESİ DE GÖRÜNDÜĞÜ ŞU SIRALARDA, PARTİNİN DESTEĞİNE DAHA ÇOK İHTİYAÇ DUYACAĞI İÇİN, TEK BAŞINA HAREKET ETMESİ GÜÇTÜR.

BU İŞİN MİMARI
ERBAKAN MI?

PROGRAMDA HEM GÜL HEM DE MENDERES'İN YAPTIKLARI AÇIKLAMALAR, ÇEKİM SONRASI KONUŞMALAR,MERVE OPERASYONUNUN PEK BİLİNÇLİ ÖRGÜTLENMEDİĞİ İZLENİMİNİ VERDİ. PARTİ İÇİNDE BÖYLE BİR ZORLAMANIN YARATACAĞI TEPKİLER EPEY TARTIŞILMIŞ. KİMİLERİ "YAPMAYIN, BOŞ YERE PRİM KAYBEDERİZ " DEMİŞ, KİMİLERİ "HALK ARASINDAKİ DESTEĞİMİZİ SAĞLAMLAŞTIRIRIZ" DİYE ISRARCI OLMUŞ.

SON SÖZÜ ERBAKAN'IN SÖYLEDİĞİ, PARTİ'DE ANAHTARI ELİNDE  TUTTUĞU İZLENİMİ ÇOK KESİN.

ANCAK, ABDULLAH GÜL ISRARLA MERVE KONUSUNDAKİ  KARARIN TAMAMEN PARTİ YÖNETİMİNE AİT OLDUĞUNU TEKRARLADI.

KARARI KİM VERMİŞ OLURSA OLSUN BU DENEME FAZİLET'E HİÇBİR YARAR SAĞLAMADIĞI GİBİ HEM PARTİYİ TEHLİKEYE ATMIŞ OLDU HEM DE 28 ŞUBAT SÜRECİNİ TEKRAR CANLANDIRDI.

NERESİNDEN BAKILIRSA BAKILSIN BU DENEME KÜSKÜNLER OLAYINDAKİ GİBİ PARTİYE ÇOK ZARAR VERDİ.

BUNA DA HERHALDE KİMSE BAŞARI DİYEMEZ.


ARAŞTIRMACI
GAZETECİLİK NEDİR?

GEÇEN PERŞEMBE GÜNÜ  MARMARA ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİNİN KONUĞU İDİM. TAHMİN EDEBİLECEĞİNİZ GİBİ, AĞZINA KADAR DOLU BİR KONFERASN SALONUNDA SÖYLEŞTİK.

KONU "ARAŞTIRMACI GAZETECİLİK NEDİR?"  İDİ.

BENİM BİR TÜRLÜ ANLAYAMADIĞIM BİR DEYİM.

"ARAŞTIRMACI GAZETECİ" NE DEMEK?

GAZETECİ'NİN TEMEL GÖREVİ ZATEN ARAŞTIRMACILIKTIR. ARAŞTIRMAYAN GAZETECİ OLABİLR Mİ? GAZETECİLERİ, ARAŞTIRAN VE ARAŞTIRMAYAN DİYE İKİYE BÖLEMEYİZ. MUTLAKA ARAŞTIRMADAN YAZANLARIMIZ DA VAR. ANCAK, BIRAKIN ONLARI KAMUOYU DEĞERLENDİRSİN.

İLETİŞİM FAKÜLTESİNDE PIRIL PIRIL GENÇLERLE KARŞILAŞTIM. 

BAZILARI İLE FARKLI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ ORTAYA ÇIKTI. ANCAK, ESKİDEN OLDUĞUNUN TAM AKSİNE UYGARCA TARTIŞTIK. GELECEĞİN MUHABİRLERİ, YAZARLARI VE TV YILDIZLARININ  SORULARI DA KENDİLERİ GİBİ DİNAMİKTİ…

MEDYA'DAKİ KABUK DEĞİŞMİNİN EN GÜZEL SİMGESİYDİLER.

ÜNSAL OSKAY HOCA'NIN FARKI BELLİ OLUYOR.

 Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…