Mehmet Ali Birand
 
AKP TÜRKİYE’Yİ YÖNETMEYE BAŞLADI
 
 

AKP TÜRKİYE’Yİ

YÖNETMEYE BAŞLADI


Eğer AKP ne yaparsa yapsın beğenmeyen, kuşku ve kaygılarını bırakmayan, bu partinin her adımında  gizli bir gündem bulunduğuna inananlardan ve tek amaçlarının Türkiye’de bir din devleti kurmak olduğu konusunda kesin kararlılardan biri iseniz, lütfen bu yazıyı okumayın(!).  Zira boş yere  zaman harcamış olacaksınız. Bana da sinirlenecek ve mail yollayıp benim de sinirimi bozacaksınız. İyisi mi, siz bildiğiniz başka köşe yazarlarını tercih edin.


Eğer AKP hükümetine oy vermemenize rağmen, bu partinin adımlarını, tarafsız şekilde izleyip değerlendirmek isteyen bir okur iseniz, o zaman gelin AKP’nin son haftalardaki yaklaşımlarına birlikte bakalım.


TÜRKİYE’DE BİRŞEYLER

DEĞİŞMEYE BAŞLADI


İlk aylarda, deneyimsizlikleri  nedeniyle, epey yalpaladılar. Tayyip  Erdoğan dahi ülkeyi yönettirmeyenlerden şikayet eder olmuştu. Sonra, yavaş yavaş toplanma işaretleri verir oldular. Bu ara  AKP’liler ile değil, normal vatandaş ile konuştuğunuz  zaman şu saptamalarla karşılaşıyorsunuz:


Bu adamlara haksızlık yapmışız. Belki din unsurunu ön planda tutuyor olabilirler, ancak Türkiye’yi din devletine dönüştürmek istedikleri ve bunu uygulamaya koydukları gibi bir tutum içinde görünmüyorlar.


Ekonomiyi kötü götürmüyorlar. Enflasyon giderek düşüyor. IMF ile kavga etmiyorlar. Kriz çıkarmaya niyetli değiller. Yeni kaynak arıyor, ekonomiyi denetim altına alıyorlar.


AB konusunda inanılmaz bir kararlılık içindeler. Yıllarca alınamayan kararlar çıkarılıyor, tabular yıkılıyor ve bütün bunlar da gerilim yaratmadan, Asker  ile çatışmadan gerçekleştiriliyor.


Yolsuzlukla mücadelede, hiçbir hükümetin gösteremediği kararlılığı sergiliyorlar. Büyük Holdinglerden korkmadıklarını ortaya koyuyorlar.


Bütün bunları yaparken de, hırsları akıllarının önüne geçmiyor. Büyük demeçler  vermiyorlar. Fazla konuşmuyorlar. Övünerek, kendini abartarak  yaptıklarını satmamaya çalışıyorlar.


Özetlemek gerekirse, AKP her geçen gün duruma biraz daha hakim oluyor. En önemlisi, toplumda tepki yaratan veya farklı tartışmalar  çıkaran tutumlardan da vazgeçmesini biliyorlar. Geri adım atmayı bir yenilgi olarak görmüyor, komplekslenmiyorlar.


Acaba biz mi yanılıyoruz?


Acaba AKP sonuna kadar böyle mi gider, yoksa bir süre sonra diğer hükümetler gibi, onlarında başları döner mi? Kendilerini Allahın, Türkiye’yi kurtarmak için yolladığı, gökten inmiş birer mesajcı gibi görürler mi?


Böyle giderlerse, birkaç dönem daha bu ülkenin başında kalırlar.


Böşleri dönerse, bizde onlara, diğerlerine verdiğimiz dersi veririz.


Kendi bilecekleri bir iş...


Şimdilik, AKP’yi kötülemekle kendilerini görevli görenlerin işleri epey zor. Sonrası ise, belli değil...Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…