Mehmet Ali Birand
 
ARTIK KARAR SAATİ GELDİ…
 
 

TÜRKİYE, GÜNEYDOĞU SORUNU KONUSUNDA BİR YOL AYRIMINA YAKLAŞIYOR. ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDAN BAŞLAMAK ÜZERE, 2000 YILINDA ATACAĞIMIZ ADIMLAR, BU SORUNUN GİDİŞİNİ, BİR BAŞKA AÇIDAN DA ÜLKEMİZİN KADERİNİ ETKİLEYECEK.

 

NEDENİ DE BASİT. ZİRA GÜNEYDOĞU SORUNU GÜNLÜK YAŞAMIMIZI HER YÖNDEN ETKİLİYOR.

 

-          HERGÜN İNSANLARIMIZ ÖLÜYOR, AİLELER PARAMPARÇA  OLUYOR. TELEVİZYONLARDA HER GECE BİR CENAZE SEYRETMEK, ŞEHİT AİLELERİNİN YÜREKLER ACISI ÇIRPINMALARI  HEPİMİZİ KIZDIRIYOR. TOPLUMDAKİ GERİLİM ARTIYOR. CEPHELEŞME BÜYÜYOR, İNTİKAM HİSLERİ KABARIYOR.

 

-          GÜNEYDOĞU’DAKİ MÜCADELEYE YILDA YAKLAŞIK 6 MİLYAR DOLAR HARCANIYOR. BUNDAN DOLAYI  ENFLASYON İNDİRİLEMİYOR, KAYNAKLAR KURUDUĞU İÇİN YATIRIM YAPILAMIYOR. İŞSİZLİK VE GELİRLER ARASINDAKİ UÇURUM BÜYÜYOR.

 

-          ÜLKENİN BİR BÖLÜMÜ OLAĞANÜSTÜ KOŞULLAR ALTINDA YAŞADIĞI İÇİN, AÇTIĞI YARALAR KAPATILAMIYOR.

 

-          TÜRKİYE DIŞ İLİŞKİLERİNDE GİDEREK SIKIŞIYOR VE YANLIZLIĞA DOĞRU İTİLİYOR. ULUSLARARASI KURUMLAR, MİLLİ PARLAMENTOLAR, YÜZLERCE ÖZEL KURULUŞ TÜRKİYEYİ SÜREKLİ ELEŞTİRİ KAMPANYASI ALTINDA TUTUYORLAR.

 

 

 

SONUÇTA, HIRPALANAN, YORGUN DÜŞEN, EKONOMİSİ ZAYIFLAYAN BİR ÜLKE İLE KARŞI KARŞIYA KALIYORUZ.

 

TÜRKİYEYİ ZORLAYAN OLAYIN TEMELİNDE DE İKİ UNSUR YATIYOR.

 

BİRİ PKK, DİĞERİ DE PKK’YI BESLEYEN VE ADINA KÜRT SORUNU  DENEN BATAKLIK… BİRİ, DİĞERİNİ ETKİLİYOR. BATAKLIĞI KURUTMADAN PKK SORUNU ÇÖZÜLEMİYOR, PKK BİTMEDEN  BATAKLIK KURUTULAMIYOR.

 

OYSA TAM ŞU SIRALARDA YOL AYRIMINA YAKLAŞILDIĞI İZLENİMİNİ VEREN İKİ GELİŞME YAŞANIYOR:

 

 

1.GÜVENLİK KUVVETLERİ PKK’NIN HAREKETLERİNİ KONTROL ALTINA ALMAYI BAŞARDI.

 

2. ÖCALAN YAKALANDI VE İDAMA MAHKUM OLDU.

 

BU İKİ GELİŞME, ÖRGÜT’ÜN KAFASINI KARIŞTIRDI. BÖLÜNMELER VE ÇALKANTILAR ARTTI. BİR YANDA, DAĞDAKİ KADROLAR TERÖRÜN ARTTIRILARAK YENİDEN BAŞLATILMASINI İSTİYOR. ÖTE YANDAN AVRUPA KANADI., MÜCADELEYİ, TERÖRÜ AZALTARAK SİYASİ ALANA ÇEKMEK İSTİYOR.

 

TÜRKİYE’NİN VERECEĞİ KARARLAR VE ATACAĞI ADIMLAR, PKK’NIN POLİTİKASINI DA ETKİLEYECEK. YA TERÖR KÖRÜKLENECEK VEYA TERÖR AZALACAK, ANCAK BU ARADA  KÜRT SORUNU SİYASİLEŞTİRİLECEK.

 

HER İKİ OLASILIKTA DA, RİSKLER VAR. ÇOK İNCE HESAPLAR YAPMAK ZORUNDAYIZ. BU YAZIDA SİZLERE, MADALYONUN İKİ TARAFINI DA GÖSTERMEYE ÇALIŞACAĞIM.

 

KARARI  KENDİNİZ VERİN.

 

I İNCİ SENARYO:

SERTLİK POLİTİKASI

 

 

PKK VE KÜRT SORUNUNU ŞU VEYA BU YÖNDE  ETKİLEMEK ÜZERE, TÜRKİYE’NİN ELİNDE KISA, ORTA VE UZUN VADELİ BAZI ANAHTARLAR VAR.

 

BU ANAHTARLARI KULLANARAK, İSTERSE SERTLİK POLİTİKASI, İSTERSE YUMUŞAMA  POLİTİKASI UYGULAYABİLİR.

 

ÖNCE SERTLİK SENARYOSUNU ELE ALALIM:

 

A.       PKK’YA KARŞI ASKIYA ALINAN ÇEŞİTLİ OPERASYONLAR YENİDEN  BAŞLATILIR. GÜVENLİK KUVVETLERİ KUZEY IRAK VE İRAN’DAKİ BASKISINI DAHA DA ARTTIRIR.

 

 

B.       ÜLKE İÇİNDE, BİR SÜREDİR GÖRECELİ OLARAK YUMUŞATILAN TUTUM 93-98 ARASINDAKİ GİBİ SERTLEŞTİRİLİR, YARGISIZ İNFAZLARA YİNE GÖZ YUMULUR, PİŞMANLIK YASASI ÇIKARILMAZ YEREL YÖNETİMLER REFORMU ERTELENİR, KÜRTÇE ÖZEL EĞİTİM, KÜRTÇE  TV GİBİ PROJELER ASKIYA ALINIR, BÖLGEDEKİ VATANDAŞA UYGULAMALARDA GÖSTERİLEN HOŞGÖRÜDEN VAZGEÇİLİR, KÖY KORUCULARI DAHA DA ÖN PLANA ÇIKARILIR, EKONOMİK YATIRIMLAR RAFTA BIRAKILIR.

 

C.       ÖCALAN, YARGITAY KARARI ÇIKAR ÇIKMAZ, AVRUPA MAHKEMESİ BEKLENMEDEN HEMEN İDAM EDİLİR.

 

BU SENARYONUN BİRKAÇ SONUCU OLUR.

 

PKK AÇISINDAN:

 

1.      BUNDAN EN ÇOK PKK’NIN DAĞ KADROLARI MEMNUNİYET  DUYACAKTIR. ZİRA  DAĞILMA SÜRECİ BİTECEK, TOPARLANMA BAŞLAYACAK, ORTAK DÜŞMAN YENİDEN ORTAYA ÇIKMIŞ OLACAKTIR. PKK DİRİLECEKTİR.

 

BUNA KARŞILIK, SİLAHLI MÜCADELEYLE BİR YERE VARAMAYACAKLARINI BİLDİKLERİ İÇİN, KENDİLERİNİ KISKACA  SOKACAKLARDIR. BAŞARILI OLAMAYACAKLAR, ÇOK SAYIDA KAYIP VERMEK DURUMUNDA KALACAKLARDIR. 

 

2.      AVRUPA’DAKİ KÜRTLER, OLAYI ÇOK  DAHA  KOLAYLIKLA  SÖMÜREBİLECEK, BÜTÜN ÜLKELERDEN SİYASİ DESTEK ELDE EDEBİLECEK, KÜRT PARLAMENTOSU KENDİNE ÇOK KOLAY TOPLANTI MERKEZLERİ  BULABİLECEK, KÜRT TV’LERİ  İSTEDİKLERİ GİBİ YAYIN İZNİ ALABİLECEKLERDİR.

 

TEK SORUNLARI PKK’NIN TERÖRE BAŞVURMASI OLACAKTIR. “TERÖR” NEDENİYLE, AVRUPAYI  İSTEDİKLERİ SİYASİ NOKTAYA GETİREMEYECEKLER, ANCAK FIRTINA KOPARABİLECEKLERDİR.

 

TÜRKİYE AÇISINDAN:

 

1.      TOPLUMUN BİR BÖLÜMÜ ADALETİN’İN YERİNİ BULDUĞUNU , TC DEVLETİNE  KARŞI AYAKLANANLARIN DERSLERİNİ ALDIKLARINI, BÖLÜCÜLÜĞÜN SERT ŞEKİLDE CEZALANDIĞINI SÖYLEYECEKLER. DEVLETİN BU KONULARDA,  BUNDAN SONRA DA NE KADAR KARARLI VE ÖDÜNSÜZ BİR TUTUM TAKINACAĞININ MESAJI VERİLMİŞ OLACAK.

 

BUNA KARŞILIK, SÜRELİ DAHİ OLSA, ÜLKEMİZDE BİR TERÖR PATLAMASI YAŞANACAK, İNTİHAR BOMBALAMALARI YENİDEN BAŞLAYACAK, BİNLERCE  GENCİMİZ ÖLECEK, CENAZELER  YÜREĞİMİZİ PARÇALAYACAK, EKONOMİMİZİN ZATEN AZALAN KAYNAKLARI  (YILDA 6 MİLYAR DOLAR)  SAVAŞA AKTARILACAK, ENFLASYON İLE MÜCADELE İMKANSIZLAŞACAK, TOPLUMSAL GERİLİM YENİDEN ARTACAK VE TÜRK-KÜRT AYIRIMI,  DOLAYISIYLA KÖKENE DAYALI BİR BÖLÜNME TEHLİKESİNİN BOYUTLARI GENİŞLEYECEKTİR.

 

2.      BATIDAN KAYNAKLANACAK OLAN SİYASİ BASKILARA  DAYANSAK DAHİ, ÜLKEMİZ KÜRT SORUNU KONUSUNDA BÜYÜK MESAFE  KAYBEDEBİLECEK, İNİSİYATİF KÜRTLERİN  ELİNE GEÇECEK, AB İLE İLİŞKİLERİMİZ KOPACAK VE ULUSLARARASI ALANDA DA YANLIZLAŞMA SÜRECİNE GİRİLEBİLECEKTİR. HELE EKONOMİK SIKIŞMAYI DA  HESABA KATARSAK, BATILI ÜLKELERİN YAPTIRIM GÜÇLERİ DAHA DA  ARTACAKTIR. TÜRKİYE’Yİ SARSMAK, BÖLMEK İSTEYEN BÜTÜN YABANCI GÜÇLERİN ELİNE ALTIN FIRSAT VERİLMİŞ OLACAKTIR.

 

 

 
Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…