Mehmet Ali Birand
 
ANKARA’NIN IRAK HESAPLARI...
 
 

ANKARA’NIN IRAK

HESAPLARI...


Irak konusunda her ülkenin olduğu gibi, Türkiye’nin de gizli bir gündemi var. Her ne kadar, resmi açıklamalar, askeri harekata karşı duruluyormuş, ABD’nin baskısı karşısında, operasyona kerhen katılındığı izlenimi veriyorsa dahi, Ankara şimdi Saddam sonrasının hesaplarını yapıyor. Saddam rejimi değişince nelerle karşılaşacağına bakıyor.


Türkiye’nin (herkes gibi) en büyük korkusu, savaşın aylar boyunca sürmesi, Saddam’ın direniş gösterip, olayın kontrolden  çıkması.


Bu, felaket senaryosu... Amerikalılar,  felaket senaryosuna inanmıyorlar. Bağdat’ın çok kısa sürede düşeceğini (birkaç gün içinde) ve Irak ordusunun Saddam için savaşmayacağını söylüyorlar.


Bu işin güvencesi yok tabii. Bekleyip göreceğiz.


Türkiye’yi memnun edecekc olan senaryo, kısa süreli bir savaş ve Saddam rejiminin kolaylıkla değişeceği bir çerçeveyi içeriyor. Tabii bunun da güvencesi yok, ancak Ankara şimdiden “kazanç” hesaplarını yapıyor:


Saddam rejiminin değişmesi, Türkiye-Irak ilişkilerinin yumuşamasına ve özellikle de  ticari ilişkilerin artmasına yol açacaktır. Irak’ın yeniden inşa edilmesi  sırasında Türk firmaları paylarını alacaklardır.


Bağdat’ta  yeni bir hükümetin kurulması, Türkiye ile Irak  arasındaki ortak yatırımlarında büyük oranda artmasıyla sonuçlanacaktır.


Kuzey Irak bundan böyle daha sıkı bir kontrol altına alınabilecek ve bir zamanlar beliren hareket serbestisi (özellikle KADEK konusunda) kalmayacaktır.


Ekonomide karşı karşıya kalınacak bir sıkışma durumunda bu defa Washington’un desteği kesinleştirilmiştir. Batılı Uluslararası bankalar ve IMF ile ilişkilerde avantaj elde edilecektir.


ABD ile birlikte hareket etmenin getireceği Uluslararası ve Stratejik avantajlar hem AB, hem de Kıbrıs konusunda kendini gösterecektir.


Ankara’ya göre, beklentilerin önemlileri bunlar. Ne kadarı gerçekleşir, ne kadarı boş çıkar bilinmez. Bilinen, Türkiye’nin bu defa işi iyice sağlama bağlamak istediğidir.


ARAP TEPKİSİ

PEK ÖNEMSENMİYOR


Bazı yorumcular, AK Partinin sıkıştığını, diğer İslam ülkelerinden gelecek tepkilerden çekindiklerini yazıyorlar.


Belki AKP’nin bazı kesimleri bu şekilde düşünüyor olabilirler, ancak politikaları oluşturanların hiçte rahatsızlıkları yok. Özellikle Arap ülkelerinin ABD’ye gizli destek vermeye hazırlandıklarının haberlerini aldıklarından olacak, pek sıkıntıları yok.


Özetlemek gerekirse, Türkiye diğer ülkeler gibi krokodil gözyaşları döküyor ve gizli gündemini ön plana çıkarıp, kazançlarının hesabını yapıyor.Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- CEMAAT, AK PARTİ'DEN DESTEĞİNİ ÇEKEMEZ...
- Alper Görmüş koskoca iki cilt kitap yazmış. Okudukça yüzüm kızardı...
- PKK İLE SERT BİR SAVAŞ DÖNEMİNE GİRİLİYOR...
- CUMHURBAŞKANI İLE BAŞBAKAN ARASINDA NE FARK VAR?
- Öcalan...
- ÖCALAN SIRADAN BİR MAHKUM DEĞİL Kİ...
- Rüya görmeyelim. PKK böyle tasfiye edilmez
- Davutoğlu efsanesi gerçek mi, yoksa balon mu?
- PKK İKİYE BÖLÜNÜYOR
- RUSYA GÜNDEMİNDE, PKK-ÇEÇEN VE GAZ VAR
- Türkiye artık kararını vermeli…
- TÜRKİYE’DEKİ, 70 BİN ERMENİYİ VATANDAŞ YAPIN...
- Referandumda neden “Evet” oyu kullanacağım?
- MEDYA TERÖRE HİZMET Mİ EDİYOR?
- Hadi bir defa başladık...
- Kürt kökenli olsanız, ne dersiniz?
- BAŞBAKAN BM'DE "DİZEL MOTORU" GİBİYDİ...
- PKK VURUYOR, ANCAK KIŞKIRTAMIYOR...
- Siyaset karşı saldırıya geçti
- BİZE BAKIŞLAR DEĞİŞİYOR...
- Önceki günkü “darbecilik genlerimizde vardı” başlıklı yazım çok yankı yaptı. Aslında...
- Başbuğ, Kozmik odayı açarak doğrusunu yaptı…
- Başbakan için hepimizin farklı görüşü var. Kimimiz için bir devrimci...
- İRAN REJİMİ, KENDİNİ KURTARACAK MI?
- ÖCALAN DAVASINDA, DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER…