Mehmet Ali Birand
 
İNSAN TURİST GİBİ DOLAŞIRSA...
 
 

İNSAN TURİST

GİBİ DOLAŞIRSA...

 

Turist” diye adlandırılan kişiler aynı  mahluklardır. “Mahluk” sözünü kötü anlamda kullanmıyorum. Normal bir insanın tepkilerini göstermeyen, ziyaret ettiği  farklı yere gelir gelmez değişen, herşeyi başka gözle gören, normal olarak verdiği tepkileri başkalaşan bir insan anlamında kullanıyorum.

 

Çok defa turist oldum.

 

Çok defa turist gibi davrandığım için, ne dediğimi iyi biliyorum.

 

Turist, iş için dolaşmaz. Yani şirketinin parasıyla yabancı bir yere giden değildir. Turist cebinden harcar. Bundan dolayı da, gittiği yerde çok kötü muamele görmediği, inanılmaz derecede  kazıklanmadığı taktirde, herşeye pozitif bakar. Ufak tefek yanlışlıkları görmezden gelir. Yer seçimini kendi  yaptığından dolayı da, gittiği yerin  dünyanın en güzel yerlerinden  biri olduğuna kendini inandırır.  Geri döndüğünde, ne kadar çok eğlendiğini ve gördüğü güzellikleri anlatacağından dolayı,  şakır şakır yağmur altında dolaşsa, kayak yapmak için gittiği dağ’da yeterli kar bulamasa dahi yine de memnun olacaktır.

 

 Turistin fakir ülkede dolaşırkenki en büyük korkusu veya genel inanışı, sürekli kazıklandığıdır.  Bundan dolayı, hep pazarlık eder. Genellikle pazarlık edilmeyen yerleri tercih eder. Demek ki, bu malın fiyatıymış” der ve isterse satın alır, istemezse  bırakır.

 

Turist ona ne onlatılırsa dinler ve hemen kabul eder. hiçbir şeyi sorgulamaz. Kuşku duysa dahi, görmezden gelir. Dünya’nın en enayi yerleri dolaştırılsa dahi, bir tabiat harikasıyla karşılaşmış gibi davranır.

 

İşte “turist” böyle bir insandır.

 

Bilmem, bazılarınız kendinizi bu satırlarda bulabildiniz mi?

                                                                    


RİO’DA EN ÇOK

FB TANINIYOR

 

Rio’da dolaşırken en etkilendiğim yerlerden bir diğeri de, 1950’de inşa edilen ve bugüne kadar ihtişamını sürdüren Maracana stadıydı. Gerçekten muhteşem. Yeni ilavelerle 100 bin civarında seyirci taşıyabilen  bu stadı gezerken, gözümün önünden Pele’nin golleri, Roberto Carlos’un  frikikleri, Kaka’nın şutları geçti. Stadın yanında hem müzesi, hem de   ünlülerin ayak izleriyle dolu kaldırım sergisi var. Didi’nin ayağını görünce heyecanlandım. Tabii dayanamayıp, resim çektirdim. Tahmin edebileceğiniz gibi,  Rio’da en çok Fenerbahçe tanınıyor. Gazeteler, Roberto Carlos ve Alex’in haberleriyle dolu. Kıskanmadım değil.

                                                                      

   

RİO’YA GELİP, BU RESMİ

ÇEKTİRMEYEN YOKTUR

 

Doğrusunu söylemem gerekirse, Rio’daki kadar farklı güzel kadını, toplu halde başka bir ülkede görmedim. Belki  vardır da, ben bilmiyorumdur. Bir gece Cemre ile en turistik samba show’lardan birine gittik. Birbirinden harika seçme güzel insanın yaptıkları sambaları, büyük bir Türk grubuyla birlikte seyrettik. Türkler harika, davet edilince ilk sahneye fırlayıp göbek dansı yapıp  Viva la Turquia” diye şarkı söyleyenler onlardı. Eee gecenin  sonunda da bu hatıra resmini çektirmeden edemezdim.

                                   


BİZİM DÖNER VE KEBABÇILAR

BU İKİ ÜLKEYİ KEŞFEDEMEMİŞ...

 

Arjantin ve Breziyla neredeyse sadece et yiyor. Hem de nasıl... Saatlerce sürüyor. Biri gidiyor öteki geliyor. Üstelik öylesine tuzlu kızartıyorlar ki, yüksek tansiyonu olana hiç tavsiye etmem... Bayram  boyunca nereye gitsek, Türk gruplarla karşılaştık. Herşey o kadar bize uygun ki, binlerce kilemotre uzakta  olsa dahi, anladığım kadarıyla Arjantin ve Brezilya en gözde ülkeler arasında. Benim ilgimi çeken dünyanın  her yerinde karşılaştığım  Türk dönerci ve kebapçıları henüz bu iki ülkeyi  keşfetmemişler. Oysa buralarda onlara çok iş var.

 

 

SİZ BUNLARI OKURKEN,

BAKIN ÜLKEDE NELER OLDU?

 

Bir hafta süresince, sizleri dünya’nın bambaşka köşelerine götürdüm. Günlük hayatın dışına çıkardım tahmin etmediğim kadar tebrik aldım. Bir bölümünüz ise, eleştiri getirdi. “Ülke birbirine girerken, siz neden söz ediyorsunuz?” diyenler oldu. Ancak, unuttuğumuz nokta,  bu kavgaların veya krizlerin her zaman yaşandığı ve yaşanacağıdır. Haftalık hayatımıza kısaca bir göz atalım, hiçbir şey kaçırmadığımızı anlayalım.

                         

 

MAHALLE KAVGASI...

 

Haftanın  en çok konuşulan konusu, Ankara Belediye Başkanı Melih  Gökçek ile CHP’li Kılıçdaroğlu arasında Star TV’de Uğur Dündar’ın düzenlediği yüzleşme idi.

 

Tam bir mahalle kavgası yaşandı.

 

Gökçek, her zamanki üslubunu tekrarladı.  Karşısındakini konuşturmadı ve  tartışmadan  hiçbir şey anlaşılmadan çıkılmasını sağladı.

 

Ancak, sonunda kaybeden Gökçek oldu.

 

                                                            

 

ÖZÜR DİLEYELİM Mİ?

 

Bir grup aydının “Osmanlı   Ermenilerinin uğradıkları felaketten “ dolayı  özür diledikleri açıklama fırtına kopardı.

 

Türk kamuoyu yine şok oldu. Hiç alışmadığı bir durumla karşı karşıya kaldı. Tepkisi de  çok sert oldu.  İmzacılardan bazıları ölüm tehdidi dahi aldı. İşi daha da  vahimleştiren Başbakan Erdoğan’ın ve CHP’li Arıtman’ın tepkileriydi.

 

Yine tartışma yerine bol bol kavga ettik.

                                                                 

KRİZ TEĞET GEÇMİYOR...

 

İktidar ne derse desin, kriz teğet gezmiyor. Tam aksine fena halde  dokunduruyor. Hele bu hafta, ardı ardına otomobil fabrikalarının kapanması, işsiz ordusunun biraz daha artması durumun ciddiyetini ortaya koymaya yetti.

 

Aralık en hareketli ve bereketli  alış-veriş ayı idi. Bu defa tam aksine, yaprak kıpırdamıyor. TÜSİAD Başkanı Arzuhan Yalçındağ’ın uyarılarının hemen hepsi doğru çıktı.

 Bu yazılara cnnturk.com'dan da erişebilirsiniz.
 
 
BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNAN 25 YAZI
- BAŞKA BİR DÜNYAYA GİTTİM VE BAKIN NELER GÖRDÜM…
- Levent telgrafçıları başta, hepinize teşekkür ederim
- Dürrüşehvar Sultan’da öldü...
- 12 EYLÜL BELGESELİ BENDEN İZİNSİZ SATILIYOR
- TARKAN’A ÇÖZÜM BULSAK KÖTÜ MÜ OLURDU?
- POWER FM’İN GÜCÜ…
- Kuşadası toparlanıyor...
- BURSA CEZAEVİNDEN MESAJ VAR…
- Ülkenin gündemini en çok iki lider yönlendiriyor. Büyük oranda Başbakan Erdoğan...
- Bodrum belediyeleri: Altın yumurtlayan kazları kaçırmak üzeresiniz
- Lig şimdi yeniden başlıyor...
- Teşekkürler...
- EMİNİM, MÜFTÜ ŞAKA YAPMIŞTIR
- Artık kime inanacağımızı şaşırdık
- Beş gün başka bir dünya'da yaşadım…
- "... Sesimi duyan var mı?"
- Türk kaptanı, Kenyalı rehber kadar olamıyor…
- Ya program ya da koalisyon çökecek
- Kırmızı ışıkta durmayan
- Bilmem farkında mısınız...
- Bu kupa kime ne kadar kazandırdı…
- ALATON’UN KATKILARI
- GS ligden, kendi kararıyla çekilmeli
- Türkiye, Süper Lig mücadelesinde
- Dayatma olmadan hareket edemiyoruz